Hra na diplomatov. Známi podnikatelia si kupujú banánové diplomatické tituly
Slovenskí podnikatelia hromadne nakupujú diplomatické pasy. Titul honorárneho konzula majú desiatky z nich. Nechýbajú tam aj kontroverzné mená
Slovenskí podnikatelia hromadne nakupujú diplomatické pasy. Titul honorárneho konzula majú desiatky z nich. Nechýbajú tam aj kontroverzné mená.
Honorárny konzul nie je oficiálna funkcia, do ktorej by bol ktokoľvek menovaný štátnymi orgánmi. Ide však o diplomatický titul, ktorý prináša isté výhody. Napríklad špeciálneho diplomatického označenia automobilu, či zvýhodnenie vo vízovom posudzovaní.
I preto sa o tituly honorárnych konzulov zaujímajú známi podnikatelia. Často ide o kontroverzné osoby, ktoré si takto túžia zvyšovať vierohodnosť. V minulosti sa titulmi honorárnych konzulov pýšili členovia podsvetia. Známy falošný veľvyslanec bol napríklad albánsky honorárny konzul a mafián Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď.
Ministerstvo zahraničných vecí sa v médiách od titulov honorárnych konzulov dištancuje. Pravdou však zostáva, že rezort musí žiadosť o pridelenie titulu schváliť a minister zahraničia neraz cestuje otvárať honorárne konzuláty. V očiach zahraničných partnerov je tak honorárny konzul, prirodzene, autoritou. Diplomatický pas je podľa niektorých informácií možné jednoducho kúpiť.
Svedčia o tom aj krajiny, v ktorých si podnikatelia zastupiteľské tituly zháňajú. Už legendárny je dnes majiteľ Váhostavu Juraj Široký, ktorý bol honorárnym konzulom krajinky Grenada v Karibiku. Ďalší „banánový“ pas si vybavil aj známy opakovane súdený a odsúdený podnikateľ Jozef Majský.
Spolumajiteľ Tatravagonky a údajný sponzor SMER – SD, ktorého dokumenty Wikileaks spájajú s podsvetím a figuroval v takzvanej kauze „Skupinka“ Michal Lazar zastupuje Slovákov na Bahamách.
V tropickej Guatemale zastupuje Slovensko Zoroslav Kollár, majiteľ HTC Holding, ktorého často označujú za „konkurzného mafiána“. Slovenské záujmy v Kolumbii vraj háji aj honorárny konzul Anton Siekel – spoluzakladateľ impéria Istrokapitál.
Miroslav Výboh, vplyvný sponzor SMER – SD, ktorého Robert Fico označil za svojho osobného priateľa je aj napriek tomu, že je podozrivým v korupčnej kauze „Pandur“ honorárnym konzulom v Monaku.
Čítajte aj:
Vrcholovým politikom sa v podnikaní darí. Nezávisle od politickej prislušnosti
Vláda: Úľavy a príspevky pre U.S.Steel Košice nie sú štátnou podporou
Petrimex: Ako to bolo s Burešom?
--
V Turecku sa stal honorárnym konzulom Vladimír Soták. Šéf Železiarní Podbrezová Trendu povedal, že chce pomôcť rozvíjať biznis medzi Slovenskom a Tureckom. Okrem toho, že si pochvaľuje miestne golfové rezorty však jeho funkcia nepriniesla žiadne hmatateľné výsledky.