Na čo americká ekonomika čaká a čo by jej po roku 2025 pomohlo?

Je to ako pichnúť si adrenalín. Môže telo prebudiť a potlačiť vážne problémy, alebo to celé povedie ku kolapsu. Tak je možné zhrnúť všeobecne formulované sľuby Donalda Trumpa očami popredného ekonóma.

Bezpečnosť Taiwanu a Európy je prvoradá, ak majú Nvidia a ďalšie americké high-tech spoločnosti prosperovať. Múdre politické rozhodnutia môžu podporiť rast a vytvoriť historické zisky na akciovom trhu. Takúto príležitosť má novozvolený prezident Donald Trump. Stojí pred ťažkými voľbami – a rozhodnutie jeho administratívy určí, či z rastu USA budú naďalej prospievať prevažne pobrežné elity, alebo rozšíri prosperitu po celej krajine – s obrovskými ziskami pre obyčajných Američanov.

Investori do akcií a dlhopisov budú dianie pozorne sledovať. Medzi kľúčové domáce oblasti, ktoré treba riešiť, patrí výroba počítačových čipov, či umelá inteligencia. V medzinárodnom meradle je to zas obrana Taiwanu a Európy, imigrácia cez južnú hranicu USA vyžaduje perspektívne myslenie tiež.

Napríklad Nvidia, Qualcomm a ďalší poprední americkí výrobcovia čipov zadávajú výrobu subdodávateľom Taiwan Semiconductor Manufacturing. S podporou Chips Act bude TSMC vyrábať niektoré pokročilé čipy v Arizone. Jej ekosystém inžinierov a technikov však vyžaduje, aby vyrábala najpokročilejšie čipy na Taiwane, pričom zariadenie vyrába výhradne ASML Holding.

Bezpečnosť nielen Taiwanu ale aj Európy je pre Ameriku prvoradá, pokiaľ majú Nvidia a ďalšie americké high-tech spoločnosti prosperovať. Áno, Európania by mali míňať viac na zbrojenie, ale určitá účasť USA v NATO plus efektívna prítomnosť na Blízkom východe a v Indo-Pacifiku by vyžadovala zvýšenie amerických výdavkov na obranu o 2 % HDP.

Až na to, že vo federálnom rozpočte USA nie je dostatok priestoru na diskrečné zníženie výdavkov, aby bolo možné adekvátne financovať armádu. Nároky vrátane sociálneho zabezpečenia a výhod pre veteránov predstavujú 60 % federálnych výdavkov. Obrana, dlhová služba a diskrečné výdavky sú 13 %, 10 % a 17 %. Namiesto obyčajného obnovenia zákona o znížení daní a pracovných miest (TCJA) alebo oveľa väčších federálnych deficitov sú potrebné veľké škrty v sociálnych programoch a zvýšenie nových príjmov.

Trump by mohol získať nejakú podporu, ak bude rozumne rokovať o sľubovaných masových deportáciách a imigrácii. Od roku 2016 rastie americká ekonomika rýchlejšie – 2,5 % ročne – oveľa viac ako počas rokov Bush-Obama a tempom rastu 1,8 %. Rast je spôsobený infraštruktúrou, priemyselnou politikou TCJA a prezidenta USA Joe Bidena, ktoré zvýšili výdavky a investície.

Rast domáceho obyvateľstva a imigrácie umožnili ekonomike pridať asi 80000 pracovných miest mesačne. Miera nezamestnanosti v USA klesla v lete 2023 pod 4 %, napriek tomu ekonomika počas nasledujúcich 12 mesiacov vytvorila viac ako 195 000 pracovných miest. Silný rast, ktorému sa USA tešia, je umožnený tým, že nelegálni prisťahovalci nachádzajú prácu.

Čítajte aj:

Nová kultúra iba sloganom. Ani Drucker nekomunikuje

Analýza neriadenej strely. Je Trump pre Európu hrozbou?

Masová deportácia v USA. Aký by bol vplyv na ekonomiku?

Umelá inteligencia zároveň prináša revolúciu do tradičnej práce. Agenti umelej inteligencie – špecializované programy, ktoré dokážu dokončiť úlohy zákazníckej podpory a rozvoja predaja bez ľudského dohľadu – zvýšia produktivitu. Odhaduje sa, že výdavky na vybavenie a služby AI v roku 2027 stúpnu na približne 900 miliárd USD zo 185 miliárd USD v roku 2023, podľa Bain & Co. Zavedenie agentov AI na pracovisku by mohlo zvýšiť tempo ekonomického rastu v USA možno o celý percentuálny bod.

V tejto novej ére bude získaných mnoho nových pracovných miest a ďalšie stratené, ale ponúka sa príležitosť konečne zvýšiť rast HDP USA na 3,5 % alebo 4 % ročne rekvalifikáciou vysídlených pracovníkov, prenastavením stredoškolského a postsekundárneho vzdelávania na rozvíjajúcu sa ekonomiku AI a správnu imigračnú politiku .

Ekonomika rastúca o 3,5 % alebo 4 % namiesto 2 % by výrazne vyvetrala rozpočtové problémy americkej vlády. S ekonomickým rastom na tejto úrovni by ročné zisky akciového trhu neklesali - ako sa v súčasnosti obávajú analytici Goldman Sachs a Vanguard. Namiesto toho by sa prosperita rozšírila do celej ekonomiky. Zisky akcií by výrazne prevyšovali ročné tempo amerického trhu 9,1 % za posledných 25 rokov.

To však vyžaduje vládnu podporu na posilnenie programov STEM, rozšírenie učňovských programov sponzorovaných ministerstvom práce a poskytnutie finančnej pomoci novým absolventom stredných škôl a vysídleným pracovníkom, aby sa mohli premiestniť do programov, ktoré im najlepšie vyhovujú.

 

Peter Morici

Máte záujem o informačný spravodajský servis z investičného prostredia alebo analýzu trhu na kľúč podľa Vašich požiadaviek? Napíšte na kontakt@businesspr.eu

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZP