Pony AI s úspešnou IPO v USA

Kvôli geopolitickému napätiu sa čínske firmy vyhýbajú obchodovaniu na americkom trhu. Toto správanie prelomila spoločnosť Pony AI, ktorá v Amerike zapísala svoju IPO.

Čínska spoločnosť Pony AI zaoberajúca sa autonómnym riadením vozidiel získala vo svojom debute na americkej burze 260 miliónov amerických dolárov. Ide o najlepší výsledok čínskej firmy na americkej burze za niekoľko mesiacov.

Obchod pripravuje pôdu pre ďalšie čínske technologické spoločnosti, aby znovu otestovali americké verejné trhy po rokoch tlmenejších počiatočných verejných ponúk, ktoré odrážali napätie medzi USA a Čínou.

S dolárovým výnosom 260 miliónov dolárov za 20 miliónov akcií ide v roku 2024 o druhú najväčšiu IPO z Číny po 441 miliónoch dolárov získaných v máji výrobcom elektromobilov a batérií Zeekr.

Ďalšia čínska firma zaoberajúca sa autonómnym riadením WeRide získala v októbri svojou IPO 120 miliónov dolárov ako tretia najväčšia čínska IPO podľa dolárových výnosov v roku 2024.

Najmenej jedna ďalšia väčšia čínska spoločnosť plánuje v budúcich mesiacoch vstúpiť na burzu v USA. Výrobca elektrických nákladných vozidiel Windrose Technology Inc. chce v roku 2025 IPO v USA získať viac ako 200 miliónov dolárov.

„Od roku 2022 do roku 2023 bolo iba 12 čínskych IPO s americkými depozitnými certifikátmi, ale hlavne nie od technologických spoločností,“ povedal MarketWatch Jay Ritter, profesor financií na University of Florida, ktorý sa špecializuje na IPO.

"Čínska vláda odrádzala technologické spoločnosti od kotácie v USA. Čínska vláda tiež povzbudzuje technologické spoločnosti, aby zdieľali bohatstvo skôr ako sa zameriavali na maximalizáciu zisku," dodal Ritter.

Čítajte aj:

Netflix láme rekordy. Pomohol súboj boxerských legiend

Viking Therapeutics na burze boduje po dobrých správach o lieku na chudnutie

Redwire tento rok prudko vzrástla. A očakávania sú ešte vyššie

To sa pomaly mení, myslí si Marcia Ellis, globálna spolupredsedníčka oddelenia private equity v spoločnosti Morrison Foerster v Hong Kongu.

"Čínske spoločnosti sa stále viac zaujímajú o to, aby boli kótované v Hongkongu alebo New Yorku, kvôli ťažkostiam pri získavaní kotácie v pevninskej Číne a tlaku zo strany akcionárov, aby rýchlo dosiahli exitu," povedala Ellis.

Čínske spoločnosti ako Alibaba, ktorá vstúpila na burzu v USA v roku 2024, urobili tento krok, pretože čínska vláda nesúhlasila s požadovanou ponukovou cenu s pomerom cena/výnos pre obchodovanie v Číne.

„Alibaba dokázala získať o miliardy dolárov viac, než mohla získať predajom rovnakého počtu akcií v Číne,“ povedal Ritter.

Čínska vláda už tento pomer nevynucuje, takže úspešné, rastúce čínske technologické spoločnosti nemali v nedávnej minulosti rovnakú motiváciu pre kótovanie v USA. Teraz sa čínske technologické spoločnosti znovu zameriavajú na americký akciový trh napriek chladnejším vzťahom medzi týmito dvoma krajinami.

 

Tomáš Lemešani

Máte záujem o informačný spravodajský servis z investičného prostredia alebo analýzu trhu na kľúč podľa Vašich požiadaviek? Napíšte na kontakt@businesspr.eu

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZP