Európsky karusel za stovky miliónov siaha aj na Slovensko
Európsky prokurátor v rámci vyšetrovania podvodov s DPH vo výške 520 miliónov eur vydal príkaz zadržať aj osoby na Slovensku.
Vyšetrovanie karuselovej kauzy „Moby Dick“ viedlo k zadržaniu až 43 podozrivých a ďalším 7 zatykačom v Bulharsku, Chorvátsku, Česku a na Slovensku.
Úrad európskeho prokurátora (EPPO) zahrnul do vyšetrovania 160 pátraní vo viac ako 10 krajinách, preverovanie 195 jednotlivcov a 400 spoločností. Mnoho z podozrivých je napojených na niekoľko mafiánskych klanov v Taliansku.
Úrad EPPO uviedol, že sa vykonáva príkaz na zmrazenie viac ako 520 miliónov eur, ktorý má nahradiť škody EÚ a národným rozpočtom. Len v Taliansku bolo zmrazených 129 bankových účtov, zabavených 192 nehnuteľností a 44 luxusných áut a lodí.
Podozriví sa podieľali na podvodoch s DPH vo vnútri európskeho hospodárskeho priestoru. Zločinci deklarovali nulovú sadzbu DPH na predaj tovaru cez hranice EÚ na báze B2B, aj keď v skutočnosti išlo o predaj s účtovanou DPH.
Takéto cezhraničné podvody, ktoré je notoricky ťažké vyšetrovať a úspešne stíhať, boli magnetom pre organizovaný zločin a dôvodom, prečo bol pred siedmimi rokmi zriadený EPPO.
EPPO združujúci národných žalobcov z členských štátov EÚ bol navrhnutý tak, aby zohrával kľúčovú úlohu pri zameriavaní sa na podvody s DPH a ďalšie trestné činy proti rozpočtu EÚ, ktoré predtým členské štáty nezvládali vyšetrovať.
Členské štáty EÚ prichádzajú kvôli daňovým podvodom podľa odhadu až o 100 miliárd eur ročne.
Čítajte aj:
Netflix láme rekordy. Pomohol súboj boxerských legiend
Trump chce zastaviť predaj U.S.Steel. Japonci s posledným pokusom
„‚Moby Dick' je pre EPPO profilovým vyšetrovaním. Už je to nejaká doba, čo sme začali biť na poplach kvôli veľkému zapojeniu nebezpečných skupín organizovaného zločinu do podvodov s rozpočtom EÚ,“ uviedla európska vrchná žalobkyňa Laura Kovesi. “Prípad dokazuje, že neexistujú dva oddelené kriminálne svety. Na jednej strane svet naozaj zlých a nebezpečných zločincov pašujúcich drogy a obchodujúcich s ľuďmi; a na druhej strane svet bielych golierov, ktorí ‚iba' korumpujú a perú peniaze,“ dodala Kovesi.
EPPO uviedol, že sudca milánskeho súdu nariadil vyšetrovaciu väzbu pre 43 podozrivých: 34 zostane vo väzení a deväť v domácom väzení. Ďalším štyrom podozrivým bol vydaný dočasný zákaz obchodnej činnosti.
Vyšetrovanie organizácie Organized Crime and Corruption Reporting Project ukázalo, ako talianska mafia často používa karuselové schémy na pranie špinavej hotovosti. Využíva pritom firmy a osoby v krajinách s nefunkčným právnym štátom a prebujnelým organizovaným zločinom, medzi ktoré patria Grécko, Bulharsko, Slovensko a Maďarsko.
Tomáš Lemešani
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Independence sleduje formy negatívnych vplyvov, kľúčové postavy a financie, ktoré za týmto dianím stoja.
Ak chcete podporiť projekty Independence, môžete sa stať patrónom platformy klikom na tento link, alebo nás podporiť na herohero.co