Petrimex: Ako to bolo s Burešom?

Pracovať v podniku, ktorý mohol obchodovať so svetom, znamenalo počas komunizmu nielen prestíž, skúsenosti a nadštandardné výhody, ale aj kontakt s tajnými službami. Manažéri boli neustále monitorovaní ŠTB. Vie o tom aj Andrej Babiš, ktorý spôsobuje traumu slovenským archívom

Pracovať v podniku, ktorý mohol obchodovať so svetom, znamenalo počas komunizmu nielen prestíž, skúsenosti a nadštandardné výhody, ale aj kontakt s tajnými službami. Manažéri boli neustále monitorovaní ŠTB. Vie o tom aj Andrej Babiš, ktorý spôsobuje traumu slovenským archívom.

Archív Ústavu pamäti národa v Bratislave eviduje Babišov zväzok pod krycím menom Bureš. Minister financií Českej republiky a najbohatší Slovák Andrej Babiš je vo zväzku vedený ako "Dôverník".

Babiš ako šéf divízie podniku zahraničného obchodu vzbudzoval pozornosť kontrarozviedky. Tá chcela strážiť jeho vzťahy s cudzincami a skúmať napríklad to, či v cudzine neprichádza do kontaktu s tajnými službami.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu

Podstatná časť materiálov zväzku Bureš bola 4. decembra 1989, v čase hromadných rezaním ktorou prechádzali citlivé zväzky predstaviteľov komunistickej elity, zničená.

Podľa existujúceho zväzku došlo jedenásteho novembra 1982 v centre Bratislavy vo vinárni U obuvníka k schôdzke kapitána Rastislava Mátraya, poručíka Júliusa Sumana a zástupcu riaditeľa jedného z odborov podniku zahraničného obchodu Petrimex Andreja Babiša. Z tajného dokumentu, nadobudnutého zo stretnutia, vyplýva, že sa z dôverníka ŠtB stal agent.

Babiš podpísal takzvaný viazací akt, teda záväzok k spolupráci. "Kandidát bol vyťažený (vyspovedaný) k ohlasom na úmrtie súdruha Brežneva, o čom je spracovaný samostatný záznam. Potom bol kandidát vyzvaný, aby sa vyjadril, či chce naďalej spolupracovať s orgánmi kontrarozviedky, s čím menovaný súhlasil. Po vyjadrení súhlasu bolo menovanému oznámené, že spĺňa predpoklady kladené na spolupracovníka československej kontrarozviedky a bol mu predložený na podpis písomný záväzok, ktorý bol zakamuflovaný v propagačnej brožúre. Kandidát záväzok po prečítaní podpísal bez ďalších otázok a súhlasil, aby bolo aj naďalej používané krycie meno Bureš," píše sa v správe o získaní k spolupráci, ktorú podpísal aj náčelník bratislavskej správy tajnej polície Jozef Vavro.

Ďalšie časti bratislavského zväzku obsahujú vyhodnotenie agenta či vlastnoručné správy alebo finančné výdavky, na ktorých tajní policajti dokladovali náklady za pohostenie pri schôdzkach.

"Agent Bureš bol získaný k tajnej spolupráci s československou kontrarozviedkou v roku 1982 na základe dobrovoľnosti v problematike zahraničného obchodu vo vyčlenenom objektu PZO Petrimex. Agent pristupoval k tajnej spolupráci zodpovedne. V roku 1985 bol agent Bureš vyslaný PZO Petrimex na dlhodobý služobný pobyt do Maroka. Na základe uvedenej skutočnosti bola spolupráca prerušená do doby jeho návratu do ČSSR, "cituje týždenník Euro správu z 9. decembra 1987 kapitána Andreja Kuľhu. Po návrate z Maroka sa vraj agenti ŠtB so spolupracovníkom kontaktovali opäť.

To Babiš odmieta. V životopise aj množstve rozhovorov popiera, že by niekedy agentom bol. V súdnom procese so slovenským Ústavom pamäti národa argumentuje tým, že niekto tajné zväzky vykonštruoval zámerne, aby jeho osobu poškodil.

Čítajte aj:

Česká firma odhalila mizernú kontrolu pravidiel na slovenských letiskách

Milión eur pre Borbélyho. Úrady dávajú verejné peniaze SBS spájanej s mafiou

Wikileaks: Harabin výrazne zhoršil situáciu v slovenskej justícii. Fico s Mečiarom to podporujú

--

"Bývalá ŠtB patrila v rámci krajín bývalého východného bloku po sovietskej KGB a východonemeckej STASI medzi najlepšia. Mala špičkový personál, vybavenie, organizačnú štruktúru a dômyselný riadiaci a kontrolný aparát. Je veľmi ťažko predstaviteľné, že by tam boli fiktívne vytvorené, alebo falošné dokumenty. Systém evidencie zväzkov, spisov, alebo záznamov bol pravidelne kontrolovaný, podliehal presným a prísnym pravidlám spracovania. Aj informácie, ktoré spisy obsahovali boli viacnásobne overované cez viac spolupracovníkov. Komplexné hodnotenie a skúmanie spisov naopak svedčí o ich autenticite a oprávnenej evidencii, napriek tomu, že by mohli obsahovať aj nepravdivú informáciu. Pozrite sa, ak aj vyšetrovací spis obsahuje nejakú výpoveď, ktorá je nepravdivá, neznamená to, že celý vyšetrovací spis, ktorý je riadne vedený a zaevidovaný je falošný. Je to teda veľmi málo pravdepodobné aj v prípadoch o ktorých je reč v súvislosti s evidenciou bývalej ŠtB," povedal pre biztweet predseda regulačnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Zo zväzku Andreja Babiša je tiež zrejmé, že sa angažoval v rôznych hnutiach a bol členom Komunistickej strany Československa, respektíve Slovenska. "Je členom SSM od roku 1971, zastával rôzne zväzácke funkcie, bol tiež vedúcim odborového združenia SSM/AIESEC, prostredníctvom ktorého sa zúčastnil zahraničnej praxe vo Francúzsku (1976 Machines agricoles Lille, 1977 STEF Dijon a Kredietbank Brusel). Je členom spoločenských organizácií. Podľa doterajších poznatkov menovaný pracuje v týchto organizáciách veľmi aktívne. Od roku 1978 bol kandidátom na členstvo a od roku 1980 je členom Komunistickej strany Československa," napísal v októbri 1982 Babišov riadiaci dôstojník Július Šuman.