Vrcholovým politikom sa v podnikaní darí. Nezávisle od politickej prislušnosti
Narastajúce tržby a popieranie vlastníctva. Známym slovenským politikom sa v podnikaní darí. K majetkom sa však priznávajú len neradi
Robert Kaliňák, Ján Počiatek, Pavol Paška, Peter Žiga, ale aj Richard Sulík, či Igor Matovič. Lídri politických strán a nielen tých vládnych, sú v podnikaní úspešní. K svojim majetkom sa však nie vždy priznávajú.
To preto, že by ako politici podnikať nemali. Tento problém však často riešia jednoduchým odchodom zo štatutárnych funkcií a stiahnutím sa do úzadia. Spoločnosti často prepisujú na rodinných príslušníkov.
Ďalšou príčinou zastierania je aj skutočnosť, že ich spoločnosti často obchodujú so štátom. A to by sa voličom vysvetľovalo len veľmi ťažko.
Jedným z najúspešnejších podnikateľov vládnej strany SMER – SD je exminister financií a dopravy Ján Počiatek. Aj on trocha tajnostkáril. Konkrétne po tom, čo kúpil údajne 15percentný podiel Púchovského mäsového priemyslu. Ten rozhodne patrí k úspešnym firmám. Minulý rok utržil takmer 76 miliónov eur. Počas rokov, kedy bol Počiatek vo vláde sa tržby pravidelne pohybovali na hranici 80 miliónov eur, čo je zhruba tretinový nárast oproti rokom, kedy Počiatek vo firme nefiguroval.
Úspešné podnikanie spája Počiatka aj s jeho straníckym kolegom Robertom Kaliňákom. Spolu vlastnia spoločnosť FoRest, ktorá prevádzkuje sieť reštaurácií Steam&Coffee.
Kaliňákovo podnikanie má však inú vlajkovú loď. Impérium postavil na kontroverzii – obchode spoločnosti Krupp, v ktorej bol konateľom so štátnou firmou Kovošrot Bratislava. Kaliňák čelil podozreniu z konkurzného podvodu, kedy mal zo štátnej firmy vytiahnuť cez konkurz za extrémne výhodných podmienok lukratívne pozemky v centre Bratislavy. Polícia však vyšetrovanie zastavila.
Až chronicky známym je podnikanie košického politika Pavla Pašku. Bývalý šéf národnej rady má hneď niekoľko podnikateľských aktivít prepojených na zdravotníctvo, ale aj regionálne projekty. Najvýraznejšiu kontroverziu vyvolalo napojenie Pavla Pašku na spoločnosť Medical Group, ktorá bola hlavným aktérom známej kauzy „CT“. Veľa podnikateľských aktivít Pašku sa spája aj s jeho susedom, významným podnikateľom a podporovateľom Smeru Dušanom Machom.
Čítajte aj:
Vláda: Úľavy a príspevky pre U.S.Steel Košice nie sú štátnou podporou
Petrimex: Ako to bolo s Burešom?
Česká firma odhalila mizernú kontrolu pravidiel na slovenských letiskách
--
Ďalším z najúspešnejších podnikateľov hegemóna slovenskej politickej scény – SMER – SD – je Peter Žiga. Jeho spoločnosť Taper, prežíva neobvyklý rozmach. Kontroverzný je na tom hlavne fakt, že Taper podniká v obchode s drevom. Práve na tento obchod mal Žiga v uplynulom období vplyv ako minister životného prostredia. V tejto funkcii napríklad ovládal štátne Lesy SR, od ktorých Taper nakupuje drevo. Firma, ktorá je prepísaná na manželku aktuálneho ministra hospodárstva vlani utržila viac ako 39 miliónov eur. Objem obchodu aj spracovaného dreva pritom výrazne narastá hlavne od doby, kedy Peter Žiga vstúpil do vlády.
V podnikaní sú však veľmi aktívni aj opoziční poslanci. Veľmi známa je firma Igora Matoviča regionPress. Vydavateľstvo, ktoré sa zo strany premiéra Roberta Fica stalo terčom predvolebných obvinení z daňových podvodov patrí k najvýznamnejším na Slovensku. Firma, ktorú Matovič po vstupe do politiky prepísal na manželku Pavlínu vydáva najväčšiu sieť inzertných novín na Slovensku. Bezplatné regionálne inzertné tituly doručuje až do približne 1 300 000 domácností. Má preto významný vplyv aj pri politických kampaniach. Spoločnosť podľa poslednej účtovnej závierky utržila 5,7 milióna eur.
Známym je aj podnikanie opozičného lídra Richarda Sulíka. Politik bol taktiež obviňovaný z „krivého“ obohatenia sa. Šéf SaS je totiž majiteľom známej spoločnosti FaxCopy. Tá mala mimoriadne výhodne získať lukratívne pozemky od mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). V roku 2005 bol Richard Sulík riaditeľom bratislavskej mestskej firmy. Zároveň bol hlavným akcionárom FaxCopy. OLO zorganizovala predaj svojich pozemkov v mestskej časti Vajnory s rozlohou 17 tisíc m2. Tieto pozemky kúpila Sulíkova firma od OLO za 44,2 milióna korún. Prakticky obratom ich potom Sulík predal za dvojnásobnú cenu. Kritizovaný bol aj fakt, že si liberálny líder nechal pri odchode z funkcie v OLO vyplatiť prémiu vo výške pol milióna korún.
Tomáš Lemešani