Brusel napomenul Slovensko. Kvôli znečisteniu ovzdušia
Európska komisia kritizuje Slovensko pre nečinnosť v opatreniach pre čistotu ovzdušia. Hrozí aj pokutou.
Takzvaný enviromentálny infringement, teda pokutové konanie vedie Európska komisia voči Slovenskej republike od minulého roka. V konaní, ktoré pokutuje štáty za nerešpektovanie pravidiel Európskej únie hrozí Slovensku aj finančná pokuta.
„Komisia žiada Rakúsko, Nemecko a Slovensko jednať o znečistení ovzdušia. Krajinám sa nedarí chrániť občanov pred znečistením jemným prachom (PM10). Tieto malé častice môžu spôsobiť astmu, kardiovaskulárne problémy, rakovinu pľúc a predčasné úmrtia,“ uvádza v infringementovom vyjadrení Európska komisia.
Prach s označením PM10 pochádza hlavne z priemyselnej výroby, dopravy a vykurovania domácností. Európska komisia žiada hlavne aplikovanie vyšších technických nárokov na zariadenia filtrujúce toto znečistenie.
„Na Slovensku je šesť zón pravidelne prekračujúcich denné emisné limity pre PM10: Bratislava, Banskobystrický kraj, Košice, Žilinský kraj, a Košický kraj,“ uvádza Európska komisia. Slovensku vytýka, že stále neprijalo legislatívne opatrenia prikazujúce vyššie technické nároky pre produkciu emisií. Tie pritom mali pod Tatrami platiť už niekoľko rokov. Ak nedôjde k náprave, Európska komisia je pripravená obrátiť sa aj na Európsky súdny dvor.
„Na oznámenia EK Slovenská republika reagovala odpoveďou, v ktorej informovala o miernom zlepšení úrovne znečistenia prachovými časticami v niektorých oblastiach riadenia kvality ovzdušia v posledných rokoch a tiež o realizovaných a plánovaných opatreniach,“ konštatuje pre biztweet.eu hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.
Čítajte aj: Ambície Ortac dostali trhlinu. Ťažbe v Kremnici nič nenasvedčuje
Ministerstvo vraj pripravuje viacero programov, ktoré budú viesť k zníženiu produkcie emisií PM10. „Napríklad v oblasti vplyvu dopravy je to budovanie dopravných obchvatov miest zaťažených dopravou, modernizácia mestskej hromadnej dopravy a sprísnenie požiadaviek na emisné triedy vozidiel,“ uvádza príklady Stano.
Nárast množstva prachu ovzduší v posledných rokoch negatívne ovplyvňuje okrem dopravy i nárast používania tuhých palív na úkor zemného plynu u zdrojov vykurovania, hlavne pri vykurovaní domácností.
Ako hovorí Maroš Stano, k prekračovaniu limitných hodnôt stanovených na ochranu zdravia obyvateľstva dochádza hlavne v zimných mesiacoch v období zlého rozptylu znečisťujúcich látok vplyvom inverzných situácií.
Do veľkej miery tak množstvo PM10 štát za súčasných legislatívnych podmienok nedokáže ovplyvniť. Či budú opatrenia, ktoré ako odpoveď na infringement Bruselu pripravil stačiť, sa Slovensko dozvie v ďalších vyjadreniach Európskej komisie.
Čítajte aj:
Lavazza chce od roku 2016 predávať kompostovateľné kávové kapsule
Zdravá stévia? Potravinári dovážajú sladidlo v tabletách z Číny
Ambície Ortac dostali trhlinu. Ťažbe v Kremnici nič nenasvedčuje
Česi schválili rozpočet pre náhrady poľnohospodárov
Jurečkův stop dumpingu může narazit. Poláci chtějí české nařízení zablokovat