Ako riešiť nezamestnanosť? Ekologickým kaprom

V kraji s vysokou nezamestnanosťou zaplavili dolinu. Kaprami v nej zamestnali celé dediny.

Poľská Dolina Bariczy je skvelým príkladom moderného európskeho komunitného projektu. V kraji uprostred ničoho, kde obyvateľstvo pomaly vymiera, vznikla unikátna myšlienka. Za štátne a európske peniaze zaplavili miestne polia a premenili ich na rybníky.

Chovajú v nich kapre, ktoré živia niekoľko okolitých dedín. Už teraz je Dolina Bariczy jednotkou v chove kaprov v celej Európskej únii a produkciu plánuje ešte viac zvýšiť.

„Predtým tu nebolo nič. A nikto neveril nášmu nápadu. My sme však uspeli a teraz tu pracujú celé dediny,“ chváli sa koordinátor projektu Karpia v Rude Sulowskej.

Pre biztweet.eu ďalej vysvetlil ako projekt vznikol. „Firma je riadená samosprávou. Do budovania celého areálu investoval štát desať miliónov eur a európska únia pol milióna eur,“ hovorí a ukazuje na stavenisko. O rok na ňom pribudnú nové rybníky.

 

 

V rámci projektu plánujú postaviť aj skanzen, hotel, reštauráciu, či turistické centrum. Produkciu kaprov totiž spájajú aj s akousi kapriou turistikou.

Farma, ktorú náš sprievodca spravuje, má zhruba 500 hetárov. Celkovo je však do projektu zapojených až 8000 hektárov rybníkov. Tie dávajú prácu stovkám miestnych ľudí. „Ďalších čoskoro naberieme. Po dokončení renovácie zvýšime produkciu. Už teraz dodávame kapre do Kauflandu, Tesca a siete Biedronka. Rokujeme aj o ďalších expanziách,“ prognózuje pozitívny rast firmy.

Miestnym je podľa ich slov jasné, čím je ich produkt výnimočný. Údené, živé, ale aj spracované kapre na filety majú totiž známku ekologického produktu EÚ. Miestne ryby totiž kŕmia iba kukuricou a pšenicou. Oblasť je navyše v najvyššom ochrannom stupni. Domáci sú vďaka tomu dokonca ochotní obetovať ryby za milión eur ročne. Také množstvo požerú vtáky, ktoré nesmú domáci strieľať. Za škodu nedostanú žiadne kompenzácie, ale pri svojej produkcii hravo ustoja aj takéto straty. 

 

Čítajte viac:

Rana ruského embarga v praxi. Poliaci prídu o miliardu eur

Vláda vyplatí pôdohospodárov. Peniazmi z Bruselu

Putin a slovenský hnoj

Slováci pýtajú od Bruselu 419 miliónov. Na povodne a sucho

Vláda žiada od Bruselu peniaze pre slovenské lode