Jurečkův stop dumpingu může narazit. Poláci chtějí české nařízení zablokovat

Nařízení vlády, kvůli kterému budou dovozci muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady, naráží na odpor Poláků.

Nařízení vlády, kvůli kterému budou dovozci muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady, naráží na odpor Poláků. Opatření, které jako reakci na nárůst dumpingového dovozu z ciziny připravilo ministerstvo zemědělství pod vedením Mariána Jurečky, plánuje v případě zavedení blokovat polské ministerstvo zemědělství.

České opatření reaguje na nárůst levného dovozu potravin ze zahraničí. Ten je způsoben přebytkem zahraniční potravinářské produkce, která kvůli ruskému embargu ztratila místo pro odbyt. Podle nařízení vlády České republiky budou dovozci muset v hlášení nejméně dva dny před umístněním do obchodů uvádět předpokládanou prodejní cenu zboží. Nahlašovací povinnost se z rostlinných komodit vztahuje na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a na konzumní brambory. Když se ministerstvu bude zdát cena přehnaně nízká, může dovoz zakázat, nebo dovozci udělit pokutu. Nařízení bylo zveřejněno ve Sbírce zákonů a od pátku začalo platit.

Omezení hospodářské soutěže

Česká republika se snaží zavést protekcionistické mechanismy s cílem chránit vlastní výrobce,“ říká Andrzej Gantner, generální ředitel polské federace potravinářského průmyslu.

Gantner české nařízení kritizuje, prý způsobí omezení hospodářské soutěže a volného evropského trhu. Neostává jen při slovech. Na postup českých úřadů si chce stěžovat v Bruselu. A může uspět. Zákaz dovozu by totiž musela jednohlasně schválit rada ministerstev zemědělství všech členských států EU. Poláci prý nejsou jediní, kteří by zavedení zákazu odmítli.

 

 

S ještě tvrdší kritikou přišel v rozhovoru pro rádio Tok FM bývalý šéf Výboru pro zahraniční ekonomické vztahy a vlivný analytik Andrzej Arendaski . „Opatření Čechů je jen důkazem jejich bezradnosti. Zavedení regulace dovozu ze zahraničí by narušilo veškeré evropské obchodní pravidla,“ řekl Arendaski. Současné nařízení vlády označil za kampaň, kterou chce Česko zakrýt problémy vlastního zemědělství.

Ministerstvo zemědělství České republiky obvinění z Polska odmítá. „Hlavním cílem nařízení vlády je řádné fungování trhu s potravinami na území České republiky. Nařízení vlády vychází z evropského potravinového práva, které ve všech fázích výroby, zpracování a distribuce požaduje zajistit sledovatelnost potravin,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.  Podle českého výkladu evropských pravidel má ministerstvo právo zakázat dovoz příliš levných potravin. „Česká republika využívá možnosti vyplývající z legislativy EU, které ze své podstaty nemohou vést k narušení hospodářské soutěže,“ oponuje Polákům Jordán.

Důležitá spolupráce

„Každá země, která byla zvláště postižena ruským, politicky motivovaným embargem, se musí vypořádat s problémy, které toto embargo způsobuje,“ říká pro biztweet.eu velvyslankyně Polské republiky v Praze Grażyna Bernatowicz. Řešení problémů si představuje spíše v duchu Evropské unie a mělo by podle ní obnášet hledání způsobů, jak intenzifikovat vzájemný obchod mezi členskými státy tak, aby poptávka na vnitřním trhu mohla do větší míry nahradit výpadek poptávky z Ruska. „Na štěstí, kromě ducha evropského unie, platí ještě evropské předpisy k volnému pohybu zboží v rámci vnitřního trhu, což je agenda, kterou brzy bude mít v Evropské komisi na starosti polská komisařka Elżbieta Bieńkowska,“ pošťouchla Čechy Bernatowitcz.

Polsko loni dovezlo do České republiky potraviny v hodnotě přibližně 30 miliard korun. Pro severní sousedy je tuzemsko z pohledu potravinářského exportu čtvrtou nejdůležitější zemí. Nejvíc potravinářského zboží loni z Polska směrovalo do Německa, pak Velké Británie a Ruska.

 

 

Čtěte více:

Slovákov sa ruské embargo nedotklo. O kompenzáciu Bruselu nepožiadal nikto

Rana ruského embarga v praxi. Poliaci prídu o miliardu eur

Vláda vyplatí pôdohospodárov. Peniazmi z Bruselu

Putin a slovenský hnoj

Poľský minister poľnohospodárstva pre biztweet: Export na Slovensko rastie. V4 by malo po embargu spolupracovať viac

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci