Ambície Ortac dostali trhlinu. Ťažbe v Kremnici nič nenasvedčuje

Rozhodnutie parlamentu a výsledok komunálnych volieb ťažbe zlata v Kremnici nenahrávajú. Ortac sa na burze prepadá.

Britská spoločnosť Ortac, ktorá sa už roky pokúša o spustenie ťažby zlata v Kremnici neprežíva najšťastnejšie obdobie. Vedenie firmy listom akcionárov upokojuje po tom, čo sa v lete hodnoty akcií Ortac prepadli o dva percentuálne body.

Od vtedy zaznamenali pokles o ďalšiu desatinu percenta. Dôvodom je neúspech na Slovensku. Hoci firma pred letom oznámila spustenie prieskumov, alebo lepšie povedané skúšobnej ťažby, narazila.

 

Vývoj ceny akcií Ortac za posledný rok:

 

 

Proti ťažbe ekologicky hazardnou metódou kyanidového lúhovania sa postavila samospráva aj občianski aktivisti. Argumentovali ekologickým rizikom, či poklesom hodnoty tamojších nehnuteľností. Uspeli. V septembri totiž Národná rada Slovenskej republiky schválila zákaz ťažby vyššie spomínanou metódou.

Ani to však nemuselo stačiť. Firma argumentovala predošlými dohodami, ktoré Ortac podpísal so štátom aj samosprávou. Občianski aktivisti sa preto obávali oživenia snáh vedenia firmy zlato ťažiť a zastaviť prepad hodnoty akcií.

 

 

Po komunálnych voľbách je však v Kremnici pokoj. Občianske združenie podalo žalobu na banský úrad, ktorý prieskum Ortacu povolil a nový primátor sa vyjadril jasne. Urobí všetko preto, aby sa v Kremnici neťažilo. „Ceny akcií spoločnosti viditeľne klesajú, komunálne voľby dopadli výborne (strana Smer ostala v úzadí, nový primátor Alexander Ferenčík je prichystaný pokračovať v spolupráci so združením), takže sme zatiaľ v pohode,“ vyjadrila emailovou odpoveďou svoju spokojnosť členka Občianskeho združenia  Kremnica nad zlato Barbora Glocková.

Zdá sa teda, že plány firmy Ortac vyťažiť v kremnickej bani Šturec 1,32 milióna uncí zlata ostanú len na papieri. Ak chcela firma zarábať iba na burze, utrpela ešte viac.  

 

 

Čítajte tiež:

Z uránu pri Košiciach profitujú všetci. Firma aj populisti

Žilina hľadá nových smetiarov. Firma T+T končí

Aktivisti tvrdia, že skládka v Považskom Chlmci porušuje zákon. Brusel trvá na pokute