Poľský minister poľnohospodárstva pre biztweet: Export na Slovensko rastie. V4 by malo po embargu spolupracovať viac

Poľský minister Marek Sawicki chváli sankcie EU voči Rusku. Poliaci si škody ruského embarga nahradia exportom do nových krajín ale aj na Slovensko.

Poľsko je krajinou, ktorá pocíti ruské embargo veľmi tvrdo. Pre Poliakov bola Ruská federácia treťou najdôležitejšou odbytovou destináciou. V praxi to znamená stratu zhruba 1,2 miliardy eur. Napríklad pestovatelia jabĺk Rusom vyvážali 80 percent svojej produkcie.

Napriek tomu nevyplakávajú. Rusom podľa ministra pôdohospodárstva nikdy neverili a preto sa s embargom a jeho dôsledkami vedia vyrovnať.

 

Biztweet.eu: Mnoho ľudí polemizuje o tom, či sankcie EU voči Rusku stáli za to. Vyvolali totiž protiopatrenie – embargo na dovoz európskych potravín a teda veľké straty. Myslíte si, že sú sankcie voči Rusku účinnou odpoveďou na ukrajinskú krízu?

Marek Sawicki: Musíme si uvedomiť, že Rusko dováža asi 50 percent potravín, ktoré potrebuje. Embargo, ktoré je odpoveďou na sankcie Európskej únie, má za následok, že ceny potravín na ruskom trhu začali rýchlo rásť. Produkty z Európskej únie nemožno totiž tak rýchlo nahradiť. Disproporcia medzi potrebami a možnosťami dovozu z iných teritórií je značná. Otázka znie, ako dlho to tamojšia spoločnosť vydrží.

 

Biztweet.eu: A dokedy to vydržia poľskí poľnohospodári? Aké krajiny nahrádzajú ruský odbyt, ktorý bol čo sa týka poľského potravinárskeho exportu tretím najdôležitejším?

Marek Sawicki: Produkty predávame do 74 krajín mimo Európskej únie. Je to aj vďaka embargu, ktoré na dovoz poľských potravín Rusi uvalili v roku 2007. Reagovali sme vtedy diverzifikáciou odbytových trhov. Najlepšie to ilustrujú údaje o objeme poľnohospodárskeho exportu v roku 2008 a v roku 2013. Situácia sa vyvíjala nasledovne. Export do Bieloruska vzrástol zo 102 miliónov eur na 300 miliónov, do Číny zo 14 na 160 miliónov, Saudskej Arábie z 35 miliónov  na 153 miliónov eur a export do Izraelu sme za posledných päť rokov zvýšili z 34 na 100 miliónov eur. Dynamika exportu činí priemerne 200 percent.

 

Biztweet.eu: V prvej desiatke poľského potravinárskeho exportu je aj vývoz na Slovensko. Zvýšil sa vplyvom ruského embarga aj ten?

Marek Sawicki: Vo vzťahu k Slovensku došlo k nárastu objemu exportu z 585 miliónov euro v roku 2012 na úroveň 716 miliónov euro v minulom roku. Údaje o situácii po zavedení ruského embarga nemáme doteraz k dispozícii. Je to príliš krátke obdobie.

 

 

 

Biztweet.eu: Podobne rástol aj export do Českej republiky. Myslíte si, že by situáciu na potravinárskom trhu mohla vyriešiť užšia spolupráca v rámci V4?

Marek Sawicki: Vždy je lepšie, keď susedia navzájom spolupracujú a majú dobré vzťahy. Starej poľskej príslovie hovorí: zhoda buduje, nezhoda ruinuje. Máme si navzájom veľa čo ponúknuť. Keď už opomenieme negatívne kampane, ktoré, ako dúfam, máme už za sebou. Myslím si, že najlepšie je, keď obchodníci môžu pracovať bez prekážok a sami si určovať orientáciu a sortiment obchodnej výmeny. Sme spolu v Európskej únii a máme rovnaké možnosti. Ako je zrejmé z údajov o zahraničnom obchode, spolupráca sa vyvíja dobre.

 

Biztweet.eu: Ruské embargo na dovoz európskych potravín však do Strednej Európy dotlačí aj francúzsky, dánsky, nemecký, či holandský export. Nebojíte sa, že vám v srdci Európy pribudne konkurencia?

Marek Sawicki: Poľské potraviny je značka, ktorá hovorí sama za seba. V hodnotovom vyjadrení sa asi tretina našej poľnohospodárskej produkcie vyváža za hranice Poľska. Sústavne pracujeme na novom smerovaní vývozu. Už sme prítomní v krajinách Ázie a blízkeho a ďalekého východu. Takto orientovaný export sa rozvíja veľmi dynamicky a vďaka diverzifikácii odbytu nedokáže vyššia konkurencia v jednej časti sveta poľskými potravinármi výrazne zamávať.

 

 

Biztweet.eu: A čo so slovenskými alebo českými potravinami? Sú to príliš malí exportéri, ale geograficky blízka poloha je pre vývoz výhodou. Nebojíte sa vyššieho tlaku tamojších exportérov na poľský trh?

Marek Sawicki: Ako som uviedol, medzi susedmi by mali panovať dobré vzťahy. Samozrejme blízka poloha uľahčuje obchodné kontakty a znižuje náklady na dopravu. Som pre čo najvoľnejšiu obchodnú výmenu, ale rozhodovať musia slobodne výrobcovia a obchodníci, ktorí najlepšie poznajú trhy, o ktoré majú záujem. Voľný pohyb výrobkov, ktorý medzi našimi štátmi platí od roku 2004, umožňuje postupovať práve týmto spôsobom. Ako je zrejmé po skúsenostiach z posledného roka, ani negatívne mediálne kampane nie sú schopné toto zmeniť. A to je dobre.

 

 

Čítajte viac:

Ako riešiť nezamestnanosť? Ekologickým kaprom

Rana ruského embarga v praxi. Poliaci prídu o miliardu eur

Putin a slovenský hnoj

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci