Biely kôň ovláda na Slovensku desiatky firiem. Robí pre HMG aj Slaviu Capital

Tatralift, Auto Bavarija, či Hotel Bonbón. Slovenský biely kôň z Veľkej Británie riadi desiatky slovenských firiem.

V konkurzných konaniach sa na Slovensku v posledných mesiacoch rozmohla aktivita zaujímavých veriteľov. Ako si biztweet.eu všimol, v desiatkach konkurzných konaní prihlasovali svoje pohľadávky spoločnosti Lazurnaya LTD a Westpoint House Ltd registrované v Británii.

Ako už biztweet.eu informoval, Westpoint House Ltd je napríklad aktuálnym investorom v pivovare Kaltenecker. Za zmienku však stojí aj aktivita firmy v ďalších spoločnostiach. Ako nasvedčuje meno konateľa Westpoint Houseu – Petra Vartovníka - firma pracuje pre záujmy právnickej skupiny HMG Partners. Vartovník je totiž dlhoročný spolupracovník firmy. V súčasnosti sa o ňom hovorí, že ponúka svoje „služby“ konateľa spoločnosti na objednávku. Teda ak niekto potrebuje zástupcu schránkovej firmy, aby pôsobila vierohodne, jednoducho sa s Vartovníkom za odplatu dohodne.   

 

 

Peter Vartovník sa vo vedení niekoľkých firiem stretol s ďalšou zaujímavou postavou – Dušanom Šepeľom. Ten vystupuje ako riaditeľ anglickej spoločnosti Lazurnaya Ltd. Práve tá si prihlásila v posledných mesiacoch desiatky pohľadávok do desiatok konkurzov.

Často bez úspechu, keď správca konkurznej podstaty pohľadávku odmietol. Niekoľkokrát však Šepeľa a Lazurnaya uspeli. Ovládli napríklad výrobcu lanoviek s takmer 200 zamestnancami Tatralift, výhradného predajcu BMW Auto Bavarija, Hotel Bonbón, OZ Energie, či Senickú s.r.o.

 

Čítajte tiež: Do Kalteneckeru investovala partia okolo HMG

 

Ako je to možné? Ako to, že podnikateľa s takmer 20 firmami a stovkami zamestnancov nikto nepozná? „Ja som pána Šepeľu videl aj fyzicky. Ale len s pánom Vaňovičom, advokátskym koncipientom Mgr. Gajana z HMG,“ hovorí Pavel Škoda, komplementár spoločnosti Advisors.

Advisors k.s. ako správca konkurznej podstaty Auto Bavarija s Dušanom Šepeľom vedie súdny spor a ďalšie sú na spadnutie. Ako Pavel Škoda potvrdil, Šepeľa ako predseda predstavenstva Auto Bavarija nevydal správcovi konkurznej podstaty účtovníctvo firmy. Podľa Advisors k.s. vykazuje Dušan Šepeľa známky bieleho koňa.

 

 

To, že ho zastupuje koncipient partnera HMG Partners Jána Gajana zase naznačuje, že ide o podobnú spoluprácu ako v prípade HMG a Petra Vartovníka.

Z firiem, v ktorých Dušan Šepeľa na Slovensku funguje, biztweet oslovil všetky. Výnimkou boli Ariva, Geront, Hirjak servis, TF Recovery a Yourdeal. Tie totiž kontakty nemajú zverejnené. Firmy DVO, HND Software, Hotel Bonbón, či OZ Energie biztweetu na otázky neodpovedali.

Ako však pre biztweet potvrdil prokurista Advo Insolvency Dalimír Solčanský, aj jeho firma ako správca konkurznej podstaty narazila na Dušana Šepeľu. Z dôvodu mlčanlivosti však pre rané štádium konania ešte nesmie prezradiť, o ktorú z firiem ide. „O pánovi Šepeľovi si rád prečítam, a to aj z toho dôvodu, že nám sa ho nepodarilo žiadnym spôsobom kontaktovať či dohľadať,“ odpovedá na našu otázku Solčanský.

 

 

Zaujímavé je aj to, že v Senickej s.r.o., kde je Šepeľa konateľom so spoločníkom HMG Partners, ho nikto nepozná a nepočul o ňom. Záhadný nedohľadateľný veľkopodnikateľ figuroval aj v kežmarskej Tatralift, výrobcovi lanoviek s takmer 200 zamestnancami, ktorú dnes ovláda finančná skupina Slavia Capital.

Len pripomeňme, že rola bieleho koňa spočíva hlavne v anonymite a nemajetnosti. Skutočný majiteľ ostáva utajený a ak by vo firme došlo k podvodu, tunelu, alebo inému trestnému činu, úrady budú mať problém zodpovednú osobu dohľadať. Ak ju aj dohľadajú, často nedisponuje žiadnym majetkom a tak nemajú ako spôsobenú škodu vymáhať. Nastrčení konatelia potom zisky z obchodných aktivít firiem, do ktorých boli dosadení posielajú skutočným majiteľom cez zahraničné spoločnosti ako sú práve Lazurnaya, či Westpoint House. Ich majiteľská štruktúra je často neverejná, alebo komplikovaná a ťažko dohľadateľná.

Takéto osoby ovládajú na Slovensku minimálne stovky firiem. Advokátska kancelária Hmg & Partners nám na otázky týkajúce sa Petra Vartovníka, ani Dušana Šepeľu neodpovedala. 

 

 

 

Autori: Veronika Petrášová, Tomáš Lemešani

 

 

Čítajte viac:

Do Kalteneckeru investovala partia okolo HMG

Na pozemky predajcu luxusných áut Auto Bavarija sa vrhli veritelia

Jeden z najväčších slovenských predajcov BMW končí v konkurze

Hotelom Bonbón hrozí krach. Sú v konkurznom konaní

Dvacetičlenný řád chce pozemky za miliardy. Restituce přinášejí spory

 

Páčia sa Vám články biztweetu? Podporte ho! Potrebuje Vás pre rozvoj projektu nezávislej žurnalistiky..