Firma Tekaz vlivného podnikatele Zuckermanna je prozatím zachráněna

Reorganizační plán společnosti Tekaz Tomáše Zuckermanna byl schválen. Zachránilo to 120 zaměstnanců

„Plán reorganizace společnosti TEKAZ, která donedávna zaměstnávala 120 pracovníků je pravomocný a není možné proti němu podat odvolání. Firma z Karlovarského kraje se potácela nad propastí poté, co v říjnu 2012 spadla do insolvence. Tímto krokem je zachráněna nejen výroba, ale i zaměstnanci. Hlavní podíl na úspěchu drží advokátní kancelář CHSH Kališ & Partners, která složitý proces realizovala. Nabytí účinnosti realizačního plánu umožňuje uspokojit pohledávky oprávněných věřitelů a ukončit celé insolvenční řízení,“ uvádí tisková zpráva zastupující PR agentury

Firma Tekaz donedávna patřila pod silné obchodní impérium. Z důvodu přetrvávající krize ve stavebnictví a výrobě stavebních materiálů, která zasáhla celé odvětví a způsobila dramatický pokles prodeje jejích výrobků firmě, hrozilo, že na základě podané insolvence bude nucena zastavit výrobu, rozprodat majetek společnosti a propustit všechny zaměstnance, což by vedlo k dalšímu rapidnímu zvýšení nezaměstnanosti v regionu. Tím zdůvodňuje problémy samotná společnost.

Tekaz vlivného člena karlovarské ČSSD Tomáše Zuckermanna měla na krku přibližně 700milionový dluh. Letos definitivně skončila také slovenská dceřiná firma Tekazu.

Slovenský Tekaz pohořel na poměrně kuriózní expanzi. Coby stavební firma tam totiž v roce 2011 otevřel tři pobočky rychlého občerstvení Burger King v Bratislavě a Žilině. Po tom, co podle slov majitele Tomáše Zuckermanna nenaplnily z hlediska tržeb očekávání, všechny tři provozovny zanikly. Tekazu zůstaly na Slovensku jen dluhy a věřitelé, kteří firmu poslali do konkurzu.

 

 

V Česku se mezitím dostala do problémů i mateřská firma. Koncem loňského roku ji dohnaly staré dluhy ve výši zhruba 700 milionů korun. Vznikly zejména kvůli nezaplaceným daním a zaměstnaneckým odvodům. Věřitelé pak poslali Tekaz do insolvence.

Mezi věřiteli dominuje kromě finanční správy zejména Česká spořitelna a dodavatel stavebních technologií Jordahl a Pfeifer. K menším věřitelům patří třeba i operátor O2, kterému Tekaz dluží platbu ve výši téměř milion korun.

V loni zkrachovaly další dvě Zuckermannové společnosti - Prefa Beton a Západní stavební DL. Obě firmy byly známé zejména zakázkami pro Karlovarský kraj. Stavěly třeba karlovarskou nemocnici a rekonstruovaly Becherovu vilu. Obě zakázky byly kritizované jako předražené. Společnosti navíc nevykonávaly povinný audit a dosud se řeší podezření z jejich účetních podvodů. Dohromady nakumulovaly po svých bankrotech dluh ve výši 220 milionů korun.

 

 

Čtěte více:

Impérium politika ČSSD Zuckermanna se rozpadá, krachuje mu firma Tekaz

Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko

V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi

Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct