USA zvažujú založenie investičného fondu. Ako štátne fondy fungujú?

Bidenova administratíva zvažuje, ako založiť americký suverénny investičný fond, čo je myšlienka, ktorú v nedávnom prejave vzniesol aj bývalý prezident Donald Trump.

Všeobecne platí, že štátne investičné fondy investujú v prospech budúcich generácií prostredníctvom príjmov z rozvoja ropných a nerastných zdrojov, ale môžu byť tiež financované z oficiálnych devízových rezerv nahromadených prostredníctvom obchodných prebytkov.

Nórsko má najväčší štátny investičný fond - Nórsky vládny dôchodkový fond Global - s viac ako 1,7 bilióna dolárov - podľa údajov inštitútu Sovereign Wealth Fund Institute. Nórsky fond vygeneroval v prvej polovici roku 2024 príjem vo výške 138 miliárd dolárov. Abu Dhabi Investment Authority je druhým najväčším štátnym investičným fondom s 1,7 bilióna dolárov, zatiaľ čo China Investment Corporation je tretí s 1,3 bilióna dolárov.

Štátne investičné fondy sú hlavnými hráčmi v súkromných podnikoch, ktoré sú príliš veľké, alebo príliš rizikové na to, aby ich mohli súkromní podnikatelia bezproblémovo prevádzkovať. Tieto cielené podniky sľubujú veľké potenciálne výnosy alebo slúžia zahranično politickým záujmom.

Pokiaľ ide o americkú verziu, Bidenova administratíva podľa nedávnej správy Bloomberg zvažuje schémy financovania, ktoré zahŕňajú nové technológie s vysokými vstupnými bariérami, ako je pokročilá stavba lodí, jadrová fúzia a kvantová kryptológia.

Čínsky model

Spoločnosť China Investment Corp. pomohla financovať čínsku iniciatívu Belt and Road a vývoj polovodičov, fintech a umelej inteligencie. Jej mandát je podobný ako u čínskych štátnych podnikov, keď tie investujú na príkaz Pekingu do riskantnejších podnikov a do kritických materiálov, ako je nikel a kobalt, alebo tam, kde sa Čína usiluje o dominanciu v špičkových technológiách.

Čína financovala sieť prístavov po celej Ázii a Afrike s obchodným aj vojenským potenciálom a jej širšie investície umožnili Pekingu dosiahnuť vplyv na náklady USA. Z týchto vzťahov majú prospech ako čínski exportéri, tak aj súkromní investori do automobilov, technológií a ďalšej výroby, väčšinou na globálnom juhu, kde Čína stále viac vyzýva západné nadnárodné spoločnosti o podiel na trhu.

Financovanie Američanov

Americký fond by pre mnoho Američanov nebol novinkou. Svoju verziu už ponúka 23 štátov USA. Napríklad Aljaška vypláca obyvateľom ročné dividendy a Texaský fond podporuje verejné školy a univerzity.

Pôžičky rozptýlené prostredníctvom amerického zákona o čipoch a vede a zákona o znížení inflácie pre polovodiče, elektrické vozidlá a zelené projekty majú vlastnosti podobné národným štátnym investičným fondom, ale tieto štátne investičné fondy sa vo všeobecnosti usilujú o aspoň nejakú pozitívnu návratnosť, aby boli sebestačné.

Granty na zavedenie výroby polovodičov, kde USA trpia obrovskými cenovými nevýhodami, a daňové stimuly pre spotrebiteľov na kúpu elektromobilov tento atribút nemajú. Sú to jednoducho dotácie a môžu vyžadovať nekonečné financovanie.

Úrad pre úverový program amerického ministerstva energetiky vo výške 400 miliárd dolárov, ktorý založil bývalý prezident George W. Bush, pomohol spustiť Teslu, ale aj nešťastnú Solyndra. V súčasnosti má za úlohu podporovať inovatívne energetické projekty, ktoré znižujú emisie uhlíka – napríklad elektrárne pre elektromobily a projekt ťažby a spracovania v Nevade prevádzkovaný spoločnosťou Lithium Americas Corp.

Čítajte aj:

Urán mieri k rekordu. Motorom sú AI, bezpečnosť a nutnosť OZE

Fitch: Drsná slovenská konsolidácia nedosiahne cieľ, problémy sa odložia o rok

Vplyv Kremľa na Slovensko funguje

Aby americký investičný fond účinne podporoval dlhodobé projekty s vyšším rizikom, musí mať konzistentné zameranie a nesmie byť ťahaný tam a späť, keď Oválna pracovňa mení stranícku kontrolu.

Nórsky fond funguje, pretože krajina je malá s relatívne homogénnou spoločnosťou s vysokou mierou zhody ohľadom verejných vecí. Medzitým autokratické vlády a monarchie ako Čína a Abu Dhabi netrpia častými posunmi v ekonomickej ideológii a hlavných politických zámeroch.

Štátny investičný fond by mohol pracovať pre USA, ak by bol identifikovaný zdroj financovania a bolo by možné dosiahnuť konsenzus o dlhodobých národných cieľoch. Napríklad by mohol vyvinúť aktíva dodávateľského reťazca pre kritické nerasty a infraštruktúru na globálnom Juhu, aby čelil rastúcej prítomnosti Číny – ale iba v prípade, že by to riadil nezávislý orgán. Americké štátne investičné fondy by mohli financovať svoje zámorské ciele vydávaním dlhopisov bez toho, aby prispievali k inflácii v USA.

Ak budú dané jasné ciele podobné konsenzu oboch strán, ktorý umožnil zákon o čipoch, výkonnostné benchmarky podobné tým pre nórske štátne investičné fondy a riadenie nezávislou, nestrannou komisiou podobnú americkej komisii pre medzinárodný obchod, mohli by americké štátne investičné fondy výrazne podporovať americké medzinárodné obchodné a strategické záujmy.

Peter Morici je ekonóm a emeritný profesor obchodu na University of Maryland, Marketwatch

Voľná editácia Tomáša Lemešaniho

Máte záujem o informačný spravodajský servis z investičného prostredia alebo analýzu trhu na kľúč podľa Vašich požiadaviek? Napíšte na kontakt@businesspr.eu

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZP