Polročné výsledky: SEPS opäť znížila prevádzkové náklady, zefektívnila využívanie poradenských služieb, zreformovala organizačnú štruktúru a zvýšila tempo investícií

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) vlastnená Slovenskou republikou, v ktorej mene koná Ministerstvo financií SR, sa pri tvorbe rozpočtu 2022 zamerala na hneď niekoľko oblastí na zefektívnenie činnosti spoločnosti.

Jednou z nich je aj znižovanie čerpania prevádzkových nákladov. V tejto súvislosti spoločnosť prešla v roku 2021 organizačnými zmenami, zmeneným prístupom k obstarávaniu tovarov a služieb, obmedzeniami aktivít, ktoré nie sú pre chod spoločnosti nevyhnutné, a ďalšími opatreniami zameranými na zvýšenie hospodárnosti spoločnosti. 
Na úrovni prevádzkových nákladov šetríme hlavne tam, kde otvorená a transparentná súťaž prináša skutočné súťaženie medzi dodávateľmi a spoločnosti reálnu hodnotu za vynaložené peniaze,“ hovorí Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

Čísla prvého polroku 2022 skutočne dokazujú, že reformy priniesli efekt. Medziročne (porovnanie prvých polrokov 2021 a 2022) sa prevádzkové náklady znížili o 18 % (13 miliónov eur), čím prekonali už aj tak optimistický plán.

V rovnakom čase SEPS investovala 15 miliónov eur, čím prekonala minulý polrok (porovnanie prvých polrokov 2021 a 2022) o 116 %. Investície sa týkali najmä výkupu pozemkov pre budúce stavby zvyšujúce energetické kapacity a bezpečnosť sústavy.

Peter Dovhun: „Rozvoj sústavy, elektrických staníc, vedení a informačných systémov, rovnako ako aj dispečing a zabezpečovanie výkonovej rovnováhy sú pre SEPS kľúčové priority. Aj preto sme po minuloročnom prehodnotení všetkých plánovaných investičných projektov akcelerovali ich realizáciu. To sa prejavilo aj v medziročnom plánovanom náraste preinvestovaných prostriedkov do našej sústavy.“
Čo sa týka regulovaných taríf, pri prenose elektriny prišlo k poklesu tarify účtovanej občanom a firmám oproti roku 2021 o 3,82 %, tarifa za rezervovanú kapacitu sa znížila o 3,72 % a tarifa za systémové služby poklesla o 0,17 %. A to všetko v čase, keď ceny ostatných tovarov a služieb rástli vysokým tempom. Naopak, tarifa za straty pri prenose elektriny sa zvýšila o 80,76 %, no reálna cena na trhu v 1. polroku 2022 je vyššia oproti cene premietnutej do taríf na rok 2021 o 177,69 %.

Marcel Klimek, štátny tajomník Ministerstva financií SR: „V čase prudkých nárastov cien energií a komodít SEPS, spadajúca pod rezort MF SR, pokračuje v zodpovednom hospodárení tak, aby predišla nie nevyhnutným navýšeniam taríf, ktoré platia vo svojom účte za elektrinu všetky domácnosti, podnikatelia, nemocnice, či školy. Zároveň sa svedomito a profesionálne stará o slovenskú elektrizačnú sústavu a jej bezpečnosť a stabilitu. Rastúce ceny elektriny na trhu a rozdiely v cenách medzi jednotlivými regiónmi Európy spôsobili, že záujem o cezhraničné prenosové kapacity je v tomto roku výrazne vyšší ako v minulosti. To malo v prvom polroku priamy vplyv na nárast neregulovaných výnosov v SEPS spojených s krátkodobými aukciami na cezhraničných profiloch. Dobrá správa pre slovenské domácnosti, inštitúcie a podnikateľov je, že tieto prostriedky budú použité na financovanie budúcich investícií do infraštruktúry SEPS s cieľom zabezpečiť nielen dlhodobo udržateľnú bezpečnosť a stabilitu sústavy, ale aj realizáciu opatrení súvisiacich s dekarbonizáciou i nových energeticky náročných investícií prichádzajúcich na Slovensko.“