Príbeh umlčaného vyšetrovateľa. Kto je Michail Trepaškin (časť druhá)

Ak sa niekto vplyvný vzoprie režimu Vladimira Putina, riskuje smrť. Pokiaľ je vplyvný a šikovný dostatočne, uhrá to „iba“ na zmiznutie a umlčanie. V prípade Michaila Trepaškina išlo hlavne o to zdržať ho.

Cieľom režimu bolo zdržať ho natoľko, aby nemohol zastupovať klientov obviňujúcich štát z vykonania fiktívnych teroristických útokov v rôznych ruských mestách. Súdny proces, ktorý sa začal týždeň po Trepaškinovom zatknutí, sa zaoberal prípadom dvoch ruských moslimov obvinených zo zosnovania bombových útokov na tri obytné domy v septembri 1999. Pri útokoch bolo zabitých približne 300 ľudí. Bombové útoky boli pripísané čečenským separatistom a vyvolali druhú čečenskú vojnu. Pomohli Vladimírovi Putinovi vyhrať prezidentské voľby v roku 2000.

Trepaškin mal na súde zastupovať aj záujmy sestier Aleny a Tatiany Morozovových, ktorých matka zahynula pri výbuchu 9. septembra 1999. Morozovovci sa čoskoro odsťahovali do Spojených štátov. Tatiana sa vydala za amerického občana a Alena v dobe súdu žiadala o politický azyl.

Príbeh umlčaného vyšetrovateľa. Kto je Michail Trepaškin (časť prvá)

Podľa ruského práva majú obete trestných činov právo podávať návrhy v trestnom konaní a predvolávať a vypočúvať svedkov. Na základe pokynov svojich klientov plánoval advokát Trepaškin na súde vzniesť verziu, že sa na teroristických útokoch v roku 1999 podieľali ruské špeciálne služby, najmä FSB.

Podobné obvinenia sa už objavili v tlači a v politických kruhoch. Stručne povedané, ich obsahom je, že Čečenci sa na týchto teroristických činoch možno nepodieľali a že ich možno zorganizovala FSB, aby presvedčila verejnosť na podporu vojny. Takmer polovica ruskej populácie sa domnievala, že bombové útoky mohla zorganizovať FSB. Americký senátor John McCain vo svojom vystúpení v americkom Senáte vyhlásil, že "stále existujú dobré dôvody podozrievať FSB z účasti na týchto teroristických útokoch".

Pokiaľ považujete projekty platformy Independence za prospešné, staňte sa jej patrónom klikom na tento link

Hlavným argumentom v prospech tejto verzie boli udalosti z 23. septembra 1999, keď po treťom teroristickom čine polícia deaktivovala výbušné zariadenie v pivnici jedného z obytných domov v Riazani. Podozriví atentátnici boli najprv zadržaní a potom prepustení, pretože sa preukázali preukazmi FSB. Úrady celý incident pripísali nepremyslenému cvičeniu civilnej obrany. Súvislosť medzi "cvičením" v Riazani a teroristickými útokmi zostala nepreukázaná. Trepaškin však moskovské bombové útoky vyšetroval na vlastnú päsť a objavil nové dôkazy, ktoré naznačovali zapojenie FSB.

Súdny proces v prípade bombového útoku prebiehal za zatvorenými dverami "z dôvodu bezpečnosti štátu". Dvaja podozriví v tomto prípade, Adam Dekkušev a Jusuf Krymšamchalov, boli obvinení z prevozu výbušnín. Jeden z nich všetky obvinenia popieral, druhý svoju vinu čiastočne priznával, ale tvrdil, že o skutočnom účele výbušnín nič nevedel. Sudkyňa Marina Komarovová sa v minulosti podieľala na procesoch iniciovaných FSB, napríklad na známych "špionážnych" prípadoch, ktoré vyvolali medzinárodné znepokojenie kvôli svojej zjavnej politickej motivácii.

Väčšina ostatných obetí v tomto prípade buď nebola zastúpená vôbec, alebo sa zaviazala k mlčanlivosti. Sestry Morozovové to odmietli. Trepaškin by tak bol jediným nezávislým pozorovateľom na súde, ktorý by bol uzavretý pred zvyškom sveta.

Muž, ktorého obžaloba považuje za hlavného strojcu bombových útokov z roku 1999, bol Achemez Gočijajev. V čase procesu bol na úteku a údajne sa skrýval v gruzínskej tiesňave Pankisi, čo však gruzínska vláda popierala. Obvinenie proti Gočijajevovi bolo založené na tom, že údajne prenajímal pivnice v domoch, kde boli umiestnené výbušné zariadenia.

Politická stávka v procese s moskovským atentátnikom bola mimoriadne vysoká. Ak by boli obaja obžalovaní uznaní za vinných a samotný proces bol objektívny, teória o vine Čečencov by bola preukázaná a verzia o zapojení FSB bude vyvrátená.

Čítajte aj:

Testovanie Západu. Ako Kremeľ sledoval reakcie EÚ

Rusko napadlo naše mysle. Je čas úder vrátiť

Nové dôkazy objavené Trepaškinom však naznačovali, že Čečenci neskôr obvinení z prípravy bombových útokov boli agentmi FSB. Po Trepaškinovom zatknutí zverejnili niektoré z týchto dôkazov noviny Moskovskije novosti, pretože s ním mohol hovoriť reportér denníka Igor Korolkov. Trepaškin oznámil Korolkovovi meno majiteľa pivnice v dome, kde Morozovová bývala: Mark Blumenfeld. Trepaškin uviedol, že Blumenfeld identifikoval v pivnici inú osobu, než tú ktorá bola považovaná za hlavného podozrivého.

Po Trepaškinovom zatknutí Korolkovov kontaktoval Blumenfelda. Majiteľ pivnice novinárovi na nahrávku povedal, že na náčrte zločinca, ktorý z jeho slov zostavili orgány činné v trestnom konaní, nie je Achemez Gočijajev. Prvý náčrtok následne zo spisu zmizol a podľa Blumenfelda ho príslušníci FSB donútili, aby podľa fotografie identifikoval Gočijajeva, ktorého nikdy predtým nevidel.

Denník Moskovskije Novosti vtedy uviedol, že Trepaškin identifikoval muža, ktorého on a niekoľko ďalších svedkov videli na prvom náčrtku. Ukázalo sa, že ide o Vladimira Michajloviča Romanoviča, tajného agenta FSB, ktorý sa špecializoval na infiltráciu čečenských skupín a ktorý bol niekoľko mesiacov po bombových útokoch zabitý na Cypre, kde ho zrazilo auto. Trepaškin sa s Romanovičom stretol už pred šiestimi rokmi, keď ešte pracoval pre FSB. Podľa Trepaškina bol Romanovič v roku 1996 zatknutý v Moskve ako člen čečenskej organizovanej zločineckej skupiny, ktorá sa zaoberala vydieraním a pašovaním zbraní do Čečenska, ale po zásahu vysokých predstaviteľov FSB bol čoskoro prepustený. Vtedy sa Trepaškin dozvedel, že Romanovič pracuje pre FSB.

Pokračovanie: Príbeh umlčaného vyšetrovateľa. Kto je Michail Trepaškin (tretia časť)

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v krajinách V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pre vývoj demokracie v regióne, kto tieto hrozby spôsobuje aj možné dôvody prečo. Independence sleduje formy negatívnych vplyvov, kľúčové postavy a financie, ktoré za týmto dianím stoja. Práve sledovanie finančných tokov a postáv v zákulisí je tým, čo Independence odlišuje od podobných projektov zameraných na teoretické hodnotenie hrozieb pre demokraciu.

Ak chcete podporiť projekty Independence, môžete sa stať patrónom platformy klikom na tento link, alebo tak urobiť darom na Číslo účtu 1027300577/6100 IBAN CZ496100000001027300577 BIC (SWIFT) EQBKCZPP