Vláda chystá audit Literárneho fondu. Problémom je účtovníctvo a manažment

Nové vedenie ministerstva kultúry pripravuje audit fungovania Literárneho fondu. Fond kritizovaný umelcami aj ekonomickými a právnymi odborníkmi funguje netransparentne a podľa kritikov svojvoľne.

Literárny fond, ktorý má za cieľ podporu vzniku nových diel z oblasti slovesnej, divadelnej, rozhlasovej, televíznej a filmovej kultúry je poslednú dekádu terčom kritikov hlavne pre netransparentnosť, nejasné hospodárenie a nezrozumiteľnú štruktúru možností prideľovania príspevkov. Naopak dlhé roky požíva výhody a postavenie, ktoré je v pomere k efektu jeho podpory nepatričné. Aj preto sa vláda na popud viacerých koaličných politikov rozhodla do programového vyhlásenia vlády zaniesť plán na jeho reformu.

„Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky plánuje prehodnotenie fungovania Literárneho fondu, ktoré je zároveň uvedené aj v Programovom vyhlásení vlády,“ stručne Biztweetu potvrdzuje hovorca ministerstva kultúry Matúš Bystriansky.

Výsledky prehodnotenia fungovania vyústia k pravdepodobným zmenám štruktúr fondu. Možné je aj ich zoštíhlenie, či ďalšie závažné dôsledky. Veľa ukáže taktiež finančný audit. Informácie o hospodárení sú totiž v Literárnom fonde roky nedostatočné.

Na množstvo pochybení pri vedení účtovníctva upozornil už pred desiatimi rokmi Najvyšší kontrolný úrad v Správe o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami a nakladania s majetkom umeleckých fondov.

Známi umelci zas v posledných rokoch upozorňovali na nezmyselnosť povinného prideľovania 2 percent z ich honorárov niektorému z fondov podporujúcich umenie. A to aj v prípade, že od fondu nikdy žiadnu podporu nezískali.

Čítajte aj:

Bolt využil zákaz k prieniku na nové trhy. Chce v ňom pokračovať

Vnútro prišlo s rýchlym zákonom proti praniu peňazí. Slovensko napomenul Brusel

Ficov protikorupčný odbor zatiaľ žije. Budúcnosť má neistú

Problémom tohto pravidla bolo aj faktické dvojité zdanenie umeleckých honorárov. 2 percentá do fondu sa totiž odvádzali nad rámec odvedenia ďalších daní a odvodov z honorárov. Túto nespravodlivosť zmiernila nová vláda Igora Matoviča v máji 2020, keď ako pomoc umelcom postihnutým koronavírusovou pandémiou odpustila povinnosť odvádzať 2 percentá niektorému z fondov. Ide však o dočasné a mimoriadne riešenie. Ako Biztweet pri pohľade na podmienky niektorých výziev na udelenie podpory zistil, fond naďalej požaduje zaslanie 2 percent z honoráru od umelcov, ktorým udelí finančnú podporu.

U mnohých výziev je nejasné za akých podmienok a na čo smie umelec príspevok získať. Príspevok na podporu vzniku novinárskych diel napríklad udelí iba redaktorom, ktorí podľa podmienok de facto nesmú byť zamestnaní v žiadnej redakcii. Na druhej strane od toho istého novinára fond ako podmienku podpory žiada, aby zaručil, že výsledné dielo zverejní v niektorom z periodík, ktoré nijako bližšie nešpecifikuje.

Známi umelci tiež upozornili na fakt, že peniaze, ktoré do fondu povinne odvádzali, končili u neznámych adresátov. Vo finančných výkazoch, ktoré fond zverejňoval sa často uvádzali iba iniciály mien poberateľov príspevkov, sumu, ktorú čerpali, ale chýbala akákoľvek zmienka o účele čerpania. Podivnú samovládu fondu chcela v minulosti zrušiť Magda Vašáryová, či Miroslav Beblavý. Ich iniciatívy a predložené návrhy zákonov však neuspeli.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope