Elitní policajti v Česku preverujú zakázku slovenskej vagónky

Záhadná slovenská firma získala pre Česko nevýhodnú zákazku na opravu vagónov za desiatky miliónov eur. Prípad vyšetruje „protimafiánska“ polícia.

Národná centrála proti organizovanému zločinu vyšetruje kontrakt slovenskej spoločnosti SMK so štátom vlastneným gigantom ČD Cargo. Štátna firma podpísala údajne nevýhodný kontrakt na modernizáciu vagónov, ktorá naviac podľa niektorých kritikov a odborníkov nedáva zmysel.

Ide o vagóny, ktorých vek počítame v desiatkach rokov. Odborníci na železnice preto hovoria o tom, že zmysel dáva viac možnosť šrotovania starých vagónov a investícia do nových.

Polícia vyšetruje podmienky obchodu a zázemie slovenskej SMK. ČD Cargo patriaca českému štátu, predala 500 vagónov slovenskej SMK za 50 miliónov českých korún. Firma údajne bez jasného dokladu o tom koľko bude modernizácia stáť, následe vagóny prenajme ČD Cargo na 15 rokov za 13 eur na deň za kus, teda za viac ako 918 miliónov Českých korún.

Údajná konšpirácia

Tento nájom sa po 15 rokoch predĺži o desať rokov, alebo ČD Cargo vagóny, ktoré budú mať v tom čase aj 55 rokov, odkúpi za nevyjasnených podmienok späť. Cena sa má odvíjať podľa znaleckého posudku. Ten aktuálny, ktorý firma priložila k zmluvnej dokumentácii hovorí o kompletnej cene zhruba 250 miliónov českých korún za celú sadu vagónov. Práve nelogiku, nejasnosti a údajnú nevýhodnosť zmluvného vzťahu vyšetruje aj Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe.

Čítajte aj:

Tri roky od Plavčanových dotácií. Vec vyšetruje NAKA

Slovensko netransponovalo smernicu proti praniu peňazí. Brusel hrozí súdom

Regionálne rozdiely rastú. Bratislava stále zatieňuje zvyšok Slovenska

„ČD Cargo uzavrelo v roku 2018 zmluvný vzťah so spoločnosťou SMK, ktorého predmetom je zabezpečenie komplexnej modernizácie 500 vozidiel Ea. Tento kontrakt je teraz predmetom klamlivých obvinení zo strany skupiny Rail Invest, ktorá pokútne získala čiastkové informácie podliehajúce obchodnému tajomstvu medzi ČD Cargo a SMK,“ vyjadrila sa ČD Cargo. Na svojich internetových stránkach zverejnila firma písomné vyjadrenie, kde kontrakt s SMK obhajuje a rozsiahle sa venuje konšpirácii o tom, že ide o snahu poškodiť vedenie ČD Cargo iným subjektom.

Beljajev, Lazar, Budamar

Pozadie spoločnosti SMK, s ktorou Česi uzavreli zmluvu je nesmierne zaujímavé. Ide o spoločnosť, za ktorou stojí Ivan Petríček. Ten je členom dozornej rady v spoločnosti Tatravagónka ovládanej oligarchami Alexejom Beljajevom, Michalom Lazarom a lichtenjštajnským občanom Kristenom Mikkel Volmer Lindom, ktorý je konečným užívateľom výhod nadnárodnej logistickej spoločnosti s nejasným pozadím Budamar Logistics.

Dozornej rade Ivan Petríček predsedá aj v spoločnosti ŽOS Vrútky. Tú ovláda Budamar Logistics spoločne s bývalým šéfom Slovenskej národnej strany Víťazoslavom Móricom.

Zaujímavý je aj konateľ spoločnosti SMK Peter Kováčik. Toho v registri možno nájsť vo viacerých funkciách v spoločnostiach známych z kontroverzných konkurzných konaní. Do roku 2015 tiež ovládal spoločnosť Rail Invest, teda tú, ktorú dnes za svojho soka označuje ČD Cargo.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb