Z odborníka slovenským politikom. Šefčoviča čaká kariérny zlom

Keď vstúpite do močiara, isto sa celý premočíte a zrejme aj zašpiníte. Potvrdzuje to aj prípad Maroša Šefčoviča.

Dlhoročného európskeho politika a diplomata som spoznal v Bruseli. V zamotaných chodbách administratívneho monštra, kde bolo suchšie ako tamojší klimatizáciou prefiltrovaný vzduch už len správanie zamestnancov, pôsobilo vystupovanie eurokomisára Šefčoviča lepšie ako otvorené okno.

Milý, ľudský, odpovedal priamo a snažil sa vtipkovaním prebudiť novinárov unavených celodennou lopotou. Ešte lepší dojem vzbudzoval odjakživa medzi kolegami, a to aj v najvyššom vedení Európskej komisie. Opakovane sa na jeho adresu pochvalne vyjadroval verejne aj samotný Jean Claude Juncker.

Najviac však o kvalitách Maroša Šefčoviča vypovedala jeho práca. Zvládol niekoľko kľúčových európskych energetických projektov, ktoré pri obchodných tlakoch USA, Číny, ale hlavne Ruska nebolo pri euroskeptických a nejednotných náladách v jednotlivých členských štátoch ľahké presadiť.

O to viac vyrážalo dych rozhodnutie úspešného príbehu vrátiť sa do slovenskej politiky a to hneď formou kandidatúry na jeden z najzaujímavejších postov štátneho zriadenia. Prezidentské voľby boli naviac za dverami a čo si budeme hovoriť, slovenský volič sa o dianie v Európskej komisii zaujíma len po hranicu hoaxov o žiarovkách a hranolčekoch. Pre mnohých teda napriek vyššie popísanej kariére predstavoval de facto neznámeho prezidentského kandidáta Smeru-SD (i keď sa snaží vystupovať ako nezávislý).

Práve pod dekou tejto strany sa bude ukrývať duch, ktorý Šefčoviča ku kandidatúre pritiahol. Inteligentný človek s iste nádejnou budúcnosťou v medzinárodných inštitúciach nemohol do bahna slovenského politického močiara prichádzať s veľkou chuťou. Dodnes nie je jasné, čím ho k tomuto kroku zúfalá strana, ktorej sa každý potenciálny kandidát vyhýbal ako čert kríža, donútila.

Čítajte aj:

Eurokomisár Šefčovič: Súčasný energetický systém EÚ je neudržateľný

Moskva o Šefčovičovi: Je protiruský a nemá politickú váhu

Maroš Šefčovič: Spoločný nákup plynu pre EÚ by znamenal lepšie ceny

 

O tom, že mu drsný štýl slovenskej politickej kampane nepripadá komfortne nebolo pochýb. Aj preto prišiel s okázalou, ale názorovo nevýraznou kampaňou. Nevyhraňoval sa, používal iba rokmi overené floskuly Ficovej strany, ktorá mu aj zaplatila niekoľko pomerne groteskne vyzerajúcich halových vystúpení, a lá Vladimír Mečiar, ale milší.
Špinavú prácu napokon začali robiť poslanci Smeru, ktorí pochytili prepady prieskumových preferencií.

Tie spadli na dno tak tvrdo, že ich takmer dohnala fake news propaganda nebezpečnej extrémistickej čiernej škvrny slovenskej politiky.

Maroš Šefčovič sice do druhého kola volieb postupuje a tvári sa, že výrazná strata na Zuzanu Čaputovú nič neznamená. V hlave však má dosť rozumu na to, aby si uvedomil, že ak chce mať aspoň nejakú šancu, musí prísť s ostrejšími lakťami.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Populizmus v praxi. Klamstvá majú farbu krvi

Veľké problémy pre malého Fica

Zuzana Čaputová zozbierala hlasy pravice, stredu i ľavice. Jediné na čo dokáže staviť je preto konflikt liberalizmu a konzervativizmu (v slovenskom chápaní).

Toto pochopenie už v mierne hnedej farbe ukázal hneď v prvých debatách po výsledkoch prvého kola. Do tej doby bol jediným útokom nepriamy atak na Čaputovú – cez kritiku podpory Smerom nenávideného Andreja Kisku.

Dnes však vie, že je to málo, a preto prichádza hnedá a páchnuca hmota. Šefčovič chce bojovať o xenofóbneho a ultrakonzervatívneho voliča. V televíznych debatách preto okrem piatich pripomenutí, že chodí do kostola, má rád rezne a fandí penzistom prišiel aj s označením protikandidátky ako obhajkyne promigračnej politiky. Nezabudol vytiahnuť rodinu a LGBT, pričom sa z Čaputovej pokúšal urobiť horlivú homosexuálnu aktivistku.

Sám ako profesionál roky odmietajúci populizmus a nevecnú debatu iste vie, do čoho sa púšťa. Vie, že mu v slovenskom politickom močiari natiekla do topánok nielen voda, ale aj to hnedé bahno. Otázkou ostáva, či je pripravený na to, ako sa hnedej farby zbaviť po prípadnom neúspechu v druhom kole. Po prezidentskej voľbe na Slovensku a európskych voľbách už totiž v Bruseli o ďalšieho stredoeurópskeho populistu nemusia mať záujem.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope