Moskva o Šefčovičovi: Je protiruský a nemá politickú váhu

Ruské médiá eurokomisára Maroša Šefčoviča nešetria. Počas jednaní o plyne ho neberú vážne.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú únii Maroš Šefčovič bude rokovať v Moskve o dodávkach ruského plynu. Stretnúť sa má so šéfom plynárenského koncernu Gazprom Alexejom Millerom, podpredsedom ruskej vlády Arkadijom Dvorkovičom a s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom.

Do programu by sa okrem podmienok ďalších dodávok ruského plynu na Ukrajinu po skončení tohtoročnej zimy mohli dostať aj ďalšie témy týkajúce sa dodávok ruského plynu v Európe.

 

 

Moskva, s ktorou je teraz Európska únia v ostrom spore kvôli ukrajinskej kríze, oznámila minulý mesiac zrušenie projektu plynovodu South Stream v hodnote 40 miliárd dolárov. Plynovod mal privádzať ruský plyn do južnej Európy okľukou mimo Ukrajinu, po dne Čierneho mora. Európska komisia ale vzniesla námietky, že Rusi pri presadzovaní svojho projektu porušujú únijné pravidlá. Zrušenie projektu sa nepozdáva predovšetkým Bulharsku, ktoré je na ruskom plyne silne závislé.

 

Prečítajte si aj: Ruský minister financií: Rubeľ posilňuje, obdobie nestability skončilo

 

Šefčovičova koncepcia európskej energetickej únie podľa denníka Kommersant vyzerá viac "protirusky", než boj jeho predchodcu Günthera Oettingera za jednotný trh s plynom a elektrinou. Dnešné moskovská rokovania tak podľa denníka vyzerajú "ako najlepšia ilustrácia slepej uličky plynových vzťahov Ruska a Európy: strany sa čoraz menej dohovárajú a radšej stavajú jedna druhú pred hotové veci".

 

 

A Šefčovič na tom vraj bude ešte horšie než Oettinger, pretože ani nemá politickú váhu svojho predchodcu, ktorý vyjednal poslednú dohodu o zimných dodávkach ruského plynu Ukrajine.

 

 

Čítajte viac:

Lukašenko odmieta rubeľ: Bielorusko by malo s Ruskom obchodovať v západnej mene

Výsledok cenzúry Moskvy: Google zatvára svoje inžinierske oddelenie v Rusku

Ruský minister financií: Rubeľ posilňuje, obdobie nestability skončilo

Ukrajinci dali Moskve tučný darček. Poslali ďalších 1,65 miliardy dolárov za plyn

Slovensko podporí sankcie proti Rusku. Ukrajinu chce v EU

Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine