Eurokomisár Šefčovič: Súčasný energetický systém EÚ je neudržateľný

Európska únia potrebuje prehĺbiť spoluprácu svojich členských krajín v energetickej oblasti, aby dokázala zaistiť bezpečné dodávky energií

Európska únia potrebuje prehĺbiť spoluprácu svojich členských krajín v energetickej oblasti, aby dokázala zaistiť bezpečné dodávky energií. V Bratislave to vyhlásil eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič, ktorý pripravuje projekt takzvanej energetickej únie.

"Energetický systém, ktorý teraz máme v EÚ, je neudržateľný. Každé leto sa obávame, či budeme mať v zime dostatok zemného plynu a elektriny," povedal Šefčovič na konferencii venovanej energetickej únii.

 

 

Niekoľko stredoeurópskych krajín vrátane Poľska a Slovenska vlani na jeseň zaznamenalo oproti objednanému množstvo pokles objemu dovozu zemného plynu z Ruska.

EÚ, ktorá podľa Šefčoviča dováža väčšinu svojej ročnej spotreby energie, musí posilniť bezpečnosť v oblasti dodávok energií a členské štáty európskej 28ičky by mali mať možnosť alternatívneho dovozu energetických zdrojov. Vyslovil sa pre zníženie závislosti únijných krajín na veľkých dodávateľoch energií a pre umožnenie spoločného postupu štátov pri nákupe zemného plynu.

 

Čítajte aj: Moskva o Šefčovičovi: Je protiruský a nemá politickú váhu

 

Eurokomisár tiež upozornil na nutnosť zosúladenia podmienok poskytovania podpory rôznych energetických zdrojov. Povedal, že EÚ má vysoké ceny elektrickej energie pre koncových odberateľov.

Maroš Šefčovič pripomenul, že Slovensko v roku 2009 zažilo situáciu, keď bolo kvôli prerušeniu dodávok zemného plynu z Ruska odkázané na solidaritu iných krajín. Slovensko vtedy napríklad začalo odoberať plyn prostredníctvom spätných dodávok z Českej republiky.

 

 

Okrem zaistenia bezpečnosti dodávok by sa EÚ podľa eurokomisára mala zamerať aj na opatrenia na zníženie spotreby energií. "Čím viac usporíte, tým menej energie je potrebné importovať," upozornil Šefčovič, podľa ktorého ľudia a firmy v EÚ platia ročne za dodávky energií 400 miliárd eur.

Projekt energetickej únie by sa mal zamerať aj na dokončenie jednotného trhu s energiami v EÚ a na odstránenie technických a administratívnych bariér v tejto oblasti. "Napriek pokroku, ktorý sa dosiahol v uplynulých rokoch, súčasné energetické politiky nie sú dlhodobo udržateľné. Riešením je integrovať 28 národných energetických systémov do jednotného vnútorného trhu s energiou," povedal Šefčovič.

 

 

Čítajte viac: 

Moskva o Šefčovičovi: Je protiruský a nemá politickú váhu

Maroš Šefčovič: Spoločný nákup plynu pre EÚ by znamenal lepšie ceny

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny

Polácí o krok v před. Zkoumají břidlicový plyn