Veronika Remišová: Všetci v hnutí robíme niekedy chyby

Vzdávať sa získaného mandátu bez vážneho dôvodu, či už v európskom alebo národnom parlamente, považujem za hazard s dôverou občanov. Predsedníčka poslaneckého klubu OľaNO Veronika Remišová v rozhovore pre Biztweet.

Budete voliť OĽANO - NOVA?

Biztweet: Posledný prieskum ukazuje zase na mierny prepad preferencií vášho hnutia. Nejde o varovný signál?

Veronika Remišová: Najlepší prieskum verejnej mienky sú voľby, ale súhlasím s vami, že je potrebné, aby hnutie OĽaNO ponúklo dôveryhodnú alternatívu k tejto skorumpovanej vláde a presvedčilo ľudí, že vie dobre a rozumne riadiť štát.

Biztweet: Prečo sa hnutiu nedarí rásť ani po tom, čo sa voči súčasným vládnym stranám zdvihla veľká vlna odporu?

Veronika Remišová: Časť sklamaných voličov vládnych strán hľadá riešenie v extrémistických či anti-systémových stranách, čo je škoda, pretože tie Slovensku nič dobré neprinesú. Časť zase zvažuje voliť dve novovzniknuté strany. Nám môže pomôcť iba tvrdá práca, hľadať tie najlepšie riešenia na problémy ľudí na Slovensku a vedieť ich podať pre ľudí zaujímavých spôsobom.

Biztweet: Neškodí hnutiu vystupovanie predsedu? Prieskumy ukazujú, že keď sa v médiách začne viac ukazovať Igor Matovič, strana padá. Ak za ňu vystupujete viac vy, preferencie rastú.

Veronika Remišová: Také jednoduché to asi nebude, sme ľudia, všetci v hnutí robíme niekedy chyby. O predsedovi hnutia rozhodujú jeho členovia, čo ja nie som, nechcem sa im miešať do rozhodovania.

Biztweet: Ako vnímate kandidatúru Igora Matoviča do europarlamentu a zase excentrické a nepredvídateľné vystúpenie v médiách, ktoré oznámenie kandidatúry sprevádzalo?

Veronika Remišová: Rešpektujem rozhodnutie Igora Matoviča ako predsedu hnutia, no ja vnímam mandát od ľudí s veľkým rešpektom a zodpovednosťou. Vzdávať sa získaného mandátu bez vážneho dôvodu, či už v európskom alebo národnom parlamente, považujem za hazard s dôverou občanov. Voľby sú jedným z mála okamihov, kedy ľudia môžu rozhodnúť a ich hlas má váhu. Ľudia chodia k voľbám, aby niečo dosiahli pre svoju krajinu, alebo pre Európu, voľby nie sú prieskumom popularity politikov.

Biztweet: Právie tieto prieskumy dlhodobo ukazujú, že patríte medzi najpozitívnejšie vnímané osobnosti slovenskej politiky. Nemyslíte, že sa v súčasnej strane "dusíte" a nepomohli by ste výraznejšie v niektorej z nových vznikajúcich strán?

Veronika Remišová: Ja sa v OĽaNO nedusím, osobné projekty sa mi daria. Hnutie samozrejme musí zlepšiť svoje fungovanie, poznať a riešiť problémy ľudí aj v regiónoch, priťahovať nových odborníkov do hnutia aj získavať nových voličov. Dve najvýraznejšie nové strany sa spájajú, ale spájanie asi nebude bezbolestné, keďže predseda jednej pôsobil doteraz v dvoch silno ľavicových stranách a predseda druhej zase v dvoch silno pravicových stranách. V každom prípade sú v politike aktívni dlhé roky, nie sú to žiadne nové tváre. Vo mne to nevzbudzuje nádej na obrodu slovenskej politiky, ktorú tak potrebujeme.

Biztweet: Je reálna možnosť, že by ste sa či už ako nezávislá poslankyňa, alebo inou formou pripojili k inému poslaneckému klubu?

Veronika Remišová: Som predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO, v ktorom sú zástupcovia aj z dvoch iných strán. V našom poslaneckom klube sa mi pracuje dobre, naši poslanci sú najaktívnejší z celého parlamentu. Robíme na tieňovej vláde, teraz predkladáme do parlamentu kompletný protikorupčný balíček opatrení. Svojich kolegov pokladám za kompetentných a čestných ľudí, ktorých si vážim a dúfam, že sa nám podarí spoločnými silami posunúť Slovensko dopredu.

Biztweet: Ktoré úlohy vnímate ako prioritné do skončenia mandátu súčasnej vlády?

Veronika Remišová: My v opozícii máme dve hlavné úlohy. Musíme kontrolovať vládu a upozorňovať, keď niečo robí zle, alebo keď niekde vidíme korupciu pri riadení štátu. Rovnako sa snažíme zlepšiť život na Slovensku. Keďže nemáme ministrov vo vláde, robíme to našimi návrhmi v parlamente. Napríklad nedávno sa nám podarilo presadiť, aby štát už viac nedával dotácie na spaľovanie zdravých stromov v elektrárňach. Iné naše návrhy vládna koalícia neschválila, ale po čase ich prebrala ako svoj návrh. Bolo to tak napríklad pri príplatkov za nočnú prácu, vládna koalícia náš návrh iba skopírovala. Podobne to bolo aj pri nižšej DPH na detské potreby, daňovom bonuse na deti, či o predĺžení materskej na jeden rok, to sú návrhy doslova prevzaté z nášho programu. Nie je to síce férový spôsob práce v parlamente, no tieto návrhy pomôžu ľuďom, preto nám kopírovanie v tomto prípade nevadí.

Takisto poctivo kontrolujeme, ako sa používajú peniaze daňových poplatníkov, teda nás všetkých. Podarilo sa zachrániť 300 miliónov eur, ktoré chceli nominanti SNS rozdať pochybným firmám v rezorte školstva. Na základe toho odstúpil minister Plavčan. Podarilo sa nám znížiť o 65 miliónov eur astronomickú odmenu pre advokáta Bžána a padlo celé vedenie štátneho podniku. Aj na základe nášho tlaku a letných protestov, ktoré organizovalo OĽaNO začala polícia konečne vyšetrovať daňového podvodníka Bašternáka, ktorý je obvinený, priznal sa a je stíhaný. Nie je to málo, sú to stámilióny zachránených verejných peňazí. V tejto práci budeme pokračovať do volieb. Často je to namáhavé a pocit, že človek bojuje s bezbrehou mocou je niekedy vyčerpávajúci.

Čítajte aj:

Drotován: Rača nedovolí zmeniť vinice na výstavbu

Daniel J. Krátky pre Biztweet: Vlastníme aktíva za 90 miliónov

Poliačik pre Biztweet: Chcem byť ministrom školstva

Biztweet: Myslíte, že po župných a komunálnych voľbách prinesie zmenu smerovania slovenskej politiky aj voľba prezidenta?

Veronika Remišová: Uvidíme, ako prezidentské voľby dopadnú, verím že v prospech Slovenska. No treba povedať, že prezident je reprezentatívna funkcia a zo svojej pozície nemôže zabezpečiť ani výkon spravodlivosti, ani lepšie fungovanie štátu, ani účinne potláčať korupciu. Nemá na to právomoci. Toto je možné dosiahnuť jedine zmenou v parlamentných voľbách a nastolením novej vlády a na toto sa chcem sústrediť. Preto som sa aj rozhodla nekandidovať v prezidentských voľbách, ale aktívne sa snažiť posunúť Slovensko dopredu z parlamentnej politiky.

Biztweet: Aké sú vaše osobné ambície? Ak by po voľbách vznikla vláda s akýmkoľvek subjektom, do ktorého patríte, chcete byť jej súčasťou. Viem, že ide stále iba o hypotetickú otázku, ale viete si predstaviť ministerskú stoličku, alebo vaše ambície siahajú vyššie?

Veronika Remišová: Ja som sa rozhodla angažovať v politike s jediným poslaním. Aby Slovensko bol štát bez korupcie, kde spravodlivosť a zákon platí pre každého rovnako a ľudia za svoje dane dostanú dobré služby. K tomu chcem motivovať aj ostatných, pretože podpora občanov je veľmi dôležitá, aby sme na tejto spoločnej ceste došli do cieľa, ktorým je spravodlivé a prosperujúce Slovensko. Slovensko sa dá meniť najmä z pozície vlády a s rešpektom prijmem zodpovednosť.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope