Poliačik pre Biztweet: Chcem byť ministrom školstva

Mojou ambíciou je jedného dňa byť dobrým ministrom školstva. Richard Sulík sa vyjadril, že by mu bolo cťou byť vo vláde s Andrejom Kiskom vo funkcii premiéra. Podľa mňa by bol dobrým ministrom hospodárstva alebo dopravy. Rád budem pracovať na tom, aby sa taký scenár naplnil. Člen predsedníctva Progresívne Slovensko Martin Poliačiak v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Ministerka školstva predstavila východiská pre národný program vzdelávania. Ako vnímate formu, keď celky reformy predstavuje bez konkrétnych údajov a program predkladá na vláde počas jej jednania? Vláda konštatovala, že ho berie na vedomie, čo to znamená?

Martin Poliačik: Celý proces prijatia NPRVV bol pomerne ťažko čitateľný a jeho schválením na vláde sa situácia bohužiaľ stále veľmi nevyčistila. Máme pres sebou zmes dát a prístupov kombinujúcu hlavne Čaplovičovu správu o stave školstva a námety z dokumentu Učiace sa Slovensko. Neviem, prečo materiál nebol schválený ako záväzný a vláda ho len brala na vedomie, ale možno sa domnievať, že stále chýbajú konkrétne kroky spolu s finančným ohodnotením pre ministerstvo financií a vláda sa teda pri súčasnom vágnom znení nechce k ničomu pevne zaväzovať.

Biztweet: I keď podľa slov ministerky ide stále iba o rámcové riešenia, ktoré sľubuje doplniť, podliehajú kritike. Čo je na programe Martiny Lubyovej najhoršie?

Martin Poliačik: Slabých miest je tam veľa, ale z môjho hľadiska najzávažnejším je nedostatočný popis realizácie navrhnutých krokov na úrovni riadenia celého systému vzdelávania na Slovensku. Tejto krajine chýba stredný menežment v školstve, nemáme funkčné mechanizmy, ako reformné kroky dostať do terénu. Kým sa toto nezmení, môžeme na papier napísať čo len chceme. Na školách sa bez výraznej zmeny menežmentu zmeny neprejavia. A ak, tak na ich úkor.

Biztweet: Naopak, ktoré motívy plánu sú pozitívne?

Martin Poliačik: Najpozitívnejším prvkom je filozofické ukotvenie. Celý dokument je založený na myšlienke, že stredom vzdelávania je dieťa a motorom vzdelávania sú jeho potreby. To je v slovenských podmienkach nová vec a mnohí sme sa roky snažili, aby sa takto začalo školstvo orientovať. Vzdelávanie musia deti chápať ako zmysluplnú súčasť svojho života, inak sa v ňom strácajú. Dnes prieskumy hovoria, že až 94 percent detí nemá vnútornú motiváciu sa učiť. To je katastrofálne číslo a s jeho korekciou musí akákoľvek zmysluplná zmena začať.

Biztweet: Na Slovensku sa hovorí o niekoľkých problémoch školstva, ktoré sú podľa vás najvážnejšie?

Martin Poliačik: Za najzávažnejšie problémy považujem modernizačný dlh a nezmysluplnosť aktivít vo vzdelávacom a výchovnom procese. Mnohé veci, ktoré deti a študenti v školách robia, ich vôbec nepripravujú na reálny život. A ak, tak na život v roku 1995.

Biztweet: Komunikovali úradníci pripravujúci reformu aj s opozíciou a odborníkmi?

Martin Poliačik: S tímom píšucim Učiace sa Slovensko sme boli v kontakte a hovorili s nimi aj zástupcovia odbornej verejnosti. Národný program však bol diskutovaný len minimálne. Ja som ho celý videl až po schválení vládou.

Biztweet: Myslíte, že je šanca, že sa z celku programov stane skutočne dlhodobá stratégia?

Martin Poliačik: Šanca tu je, je tam mnoho použiteľných statí.

Biztweet: Ako zaručiť, aby sa stratégia nemenila podľa smerovania vlády?

Martin Poliačik: To sa dá docieliť len poctivou diskusiou naprieč politickým spektrom aj odbornými organizáciami.

Biztweet: Učitelia sa sťažujú, že boli politikmi aj pri súčasnom sľube navýšenia platov podvedení. Ako dosiahnuť systémovú valorizáciu platov?

Martin Poliačik: Jedine politickou zhodou. Peniaze sú, len zo vzdelávania stále nie je priorita číslo jeden.

Čítajte aj:

Sulík: O kandidatúre do europarlamentu rozhodnutie nepadlo

Kiššová pre Biztweet: Táto vláda je jedna veľká hrôza

Beblavý pre Biztweet: Neviem, kto Smer volí

Biztweet: Sú predstavy učiteľov reálne naplniteľné?

Martin Poliačik: Požiadavka, aby mali platy na úrovni 85 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí je opodstatnená a vláda by sa k takým číslam mala približovať.

Biztweet: Po príchode do Progresívneho Slovenska ste prevzali agendu vzdelávania, budete mať ambície vytvárať túto politiku v nejakej vláde?

Martin Poliačik: Mojou ambíciou je jedného dňa byť dobrým ministrom školstva. Roky sa na to pripravujem a dnes som v stave, že viem nastúpiť aj zajtra. V Progresívnom Slovensku je téma vzdelávania jednou z najvyšších priorít a našiel som v ňom množstvo skvelých ľudí, z ktorých by sa pre budúcu zmenu dal vyskladať špičkový tím.

Biztweet: Bola by na tom dohoda so Spolu?

Martin Poliačik: Tematicky máme so stranou Spolu k sebe v oblasti vzdelávania veľmi blízko. S Mirom Beblavým som na mnohých veciach spolupracoval a myslím, že na tom vieme stavať aj do budúcnosti.

Biztweet: Ako je na tom podpora strany od Andreja Kisku?

Martin Poliačik: S prezidentom sa pravidelne rozprávame a hľadáme ideálnu formu budúcej spolupráce. Ako hovorí Ivan Štefunko, zrobíme tak, žeby dobre bolo. Keďže s Andrejom sú obaja z Popradu, v tomto si rozumejú a ja im to verím.

Biztweet: Aké máte vzťahy s SaS po odchode zo strany, myslíte, že môže byť partnerom Progresívneho Slovenska?

Martin Poliačik: Ja som z SaS neodchádzal v zlom, normálne sme si priateľsky podali ruky. Richard Sulík síce má občas potrebu podrypovať, ale tomu sa nemožno diviť. Cíti sa hnutím Progresívne Slovensko ohrozený a bráni sa, ako vie. Verím, že v prípade skladania vlády by sme tieto veci vedeli hodiť za hlavu. Richard sa vyjadril, že by mu bolo cťou byť vo vláde s Andrejom Kiskom vo funkcii premiéra. Podľa mňa by bol dobrým ministrom hospodárstva alebo dopravy, naplno by tam využil svoje menežérske schopnosti. Rád budem pracovať na tom, aby sa taký scenár naplnil.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope