Viliam Mišenka: ďalšia hanba justície

Vrah, s ktorého dolapením si slovenské úrady nevedia dať rady. Kto je Viliam Mišenka, ktorý robí súdom a polícii hanbu?

Sudca Špecializovaného trestného súdu koncom apríla 2018 rozhodol o vydaní Európskeho zatýkacieho rozkazu na odsúdeného Viliama Mišenku. Urobil tak až po zdĺhavých administrativných prieťahoch a podivnom správaní Najvyššieho súdu aj polície.

Medzinárodný zatýkací rozkaz podľa Špecializovaného súdu dlho nebol vydaný, pretože polícia nepredložila súdu také podklady, na základe ktorých by boli splnené zákonné podmienky pre jeho vydanie. Celej situácii predchádzalo zvláštne konanie Najvyššieho súdu. Vďaka súbehu týchto pochybení je podvodník a vrah na slobode a polícia po ňom údajne pátra.

Nie je to prvé pátranie. Pred spravodlivosťou sa Mišenka dlho skrýval v zahraničí. V roku 2013 ho doviezli z Venezuely, kam utiekol v roku 2010 cez Rakúsko a Kosovo. Úspech Interpolu polícia označovala za jeden z najvýznamnejších. Prevoz obvineného z 5 vrážd vtedy zaplnil mediálny éter.

Prvé zápisy Mišenku do kriminálnej histórie na Slovensku prišli už krátko po zmene režimov. Mal sa údajne zúčastniť bankovej krádeže v roku 1996, kedy z trezora VÚB zmizlo 173 miliónov korún. V roku 2013 bol z obžaloby oslobodený.

Ďalšie z indícií však naznačujú na ešte závažnejšiu rolu muža v podstvetí. Jedno z obvinení, ktoré sa na slovenských súdoch prejednávalo, sa týkalo podozrenia z nájomnej vraždy Jozefa Gudábu. Toho zavraždili v roku 2003 v Bojniciach. Hrob našli policajti v roku 2011. Vraždu mal vykonať Viliam Mišenka so synovcom a Karolom Mellom. Príčinou boli vraj spory týkajúce sa jedného zo kšeftov, ktoré skupina vykonávala.

Viliam Mišenka bol obvinený aj z vraždy svojho synovca Jozefa. Ten ho mal v spoločných obchodných aktivitách podvádzať, za čo bol rozstrieľaný vo svojom automobile.

Čítajte aj:

Salmanovci: Ruská škvrna, ktorej sa nikto nezbavil

Piťovci 2: nezodpovedané otázky západoslovenskej mafie

Dušan Borženský: Zdvihnutý varovný prst z Holubovej éry

Muž na úteku bol dlho obviňovaný aj z likvidácie sýkorovca Petra Čongrádyho z roku 2004. Aj v tomto prípade bol oslobodený, k vražde sa totiž priznali iní páchatelia.

Zastavené, v roku 2014, bolo aj obvinenie z vraždy Jána Krišku. Vraždu ďalšieho kontroverzného podnikateľa mal objednať v Sládkoviče, obvinenie však zrušili pre nevierohodnosť kľúčového svedka. Podobne to dopadlo aj pri vražde Františka Marka. Mišenkovi pomohlo aj nevypočutie partnera Karola Mella, ktorý v tom čase už úspešne unikal spravodlivosti na Belize.

V júli 2013 bol Mišenka obvinený aj v prípade lúpeže z januára 1996 v dome topoľčianskych podnikateľov. Údajne dal tip Karolovi Mellovi a Štefanovi Borkovi. Tí mali zo skrýše vziať 800-tisíc korún. Prokurátor trestné stíhanie v apríli 2014 zastavil, lebo skutok bol premlčaný.

Trest 23 rokov napokon dostal len za výbuch v topoľčianskej spoločnosti Euromont z roku 2009. Mišenka sa mal pokúsiť o vraždu majiteľky firmy. Zvolil však katastrofálne riešenie. Nechal v budove firmy nastražiť výbušninu, ktorá jedného človeka usmrtila a mnohých ďalších zranila. Cieľ atentát prežil.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biztweet Exclusive (číslo0119) Biztweet Biztweet Exclusive (číslo0119)

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Biztweet Exclusive

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

 

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb