Dušan Borženský: Zdvihnutý varovný prst z Holubovej éry

Časy kedy po sebe v Košiciach denne strieľalo podsvetie sú preč. Na svoj comeback však čaká Dušan Borženský. Kráľ, ktorý východu vládol iba krátko.

Sláva, peniaze a rozpínajúca sa moc. Východoslovenské podsvetie patrilo v 90-ych rokoch k najsilnejším organizovaným skupinám v strednej Európe. Skončilo nechválne a po ekonomickej trestnej činnosti prišli aj súdne procesy, krvavé mesiace a vraždy, z ktorých vyšiel živý a zdravý ako jeden z mála Dušan Borženský.

Ten je stále pri zdraví a má ambície. Jeho výhľady na to dostať sa na slobodu naviac niesú márne. Už za pár mesiacov by mohol sledovať vývoj kráľovstva, ktorému kraľoval len krátko, na vlastné oči.

Kariéra Dušana Borženského, násilníka z dediny, ktorému však nechýbal ani triezvy pohľad na vyhliadky v biznise, začala ešte v počiatkoch 90-ych rokov. Vo východoslovenskom podstvetí vtedy hlavne vďaka krutosti stúpala hviezda Róberta Holuba.

Zatiaľ čo on a jeho blízki mali na starosti hrubú silu, ekonomickú trestnú činnosť v privatizácii a podvodoch vo Východoslovenských železiarňach začal rozvíjať Holubov kumpán Štefan Fabián.

Práve prostredníctvom neho sa mal ku skupine pripojiť Dušan Borženský. Loajálny hrubý muž, ktorého ambície nemali hraníc. Dostal preto ešte ako začiatočník ťažkú úlohu – vyčistiť východ Slovenska od ukrajinských mafiánskych skupín, ktoré si pod Tatrami začali budovať pevné miesto. Spoločne z mužmi zo svojho okolia to aj vďaka tečúcej krvi zvládli.

Odmenou bolo uznanie Róberta Holuba. Strmú kariéru Borženského korunoval už po pár mesiacoch spolupráce prijatím do vedenia skupiny. Bol v ňom spoločne s Fabiánom, Ladislavom Badóm, Miroslavom Stojkom a Karolom Kolárikom.

Skupina dlho ovládala celý východ, prerastala na stred a začínala vadiť Mikulášovi Černákovi. Problém s Holubovcami mala aj SIS. Róbert Holub sa údajne opakovane vyhrážal jej predstaviteľom, že vyzradí, čo všetko robila mafia pre tajnú službu.

Aj preto došlo k tvrdým bojom, ktoré zatienili dianie v ďalších častiach slovenského podsvetia. Po tom, čo sa známy nájomný vrah Alojz Kromka pridal na stranu Mikuláša Černáka, Holub pochopil čo sa deje. Jasný odkaz dostal pri vražde Petra Klešča, ktorá mala podľa plánu adresovaná Holubovmu bratovi.

Košický boss preto na nič nečakal a vydal pokyn na likvidáciu „Čističa“. Krutým omylom však bola vražda nevinného Kromkovho brata, ktorá si vyžadovala odplatu. Z Jána Kromku chceli Holubovci vymlátiť, kde sa Alojz, ktorý sa tesne predtým pokusil Holuba zabiť, nachádza.

Krízovú situáciu malo vyriešiť mierové jednanie Černáka, Fabiána a Holuba v Bratislave. Ako sa však ukázalo, stretnutie 24. septembra 1997 v bare Amadeus, v hoteli Danube v Bratislave, bolo pascou. Zahynul pri nej Fabián, Holuba „dorazili“ v nemocnici na Kramároch.

Ako sa ukázalo, pascu prichystal s Černákom Karol Kolárik a Alexander Horváth – Holubov bratranec. V Borženskom to pre zradu vrelo, musel však pozíciu Kolárika, ktorý mal Černákovu podporu ticho tolerovať.

Karol Kolárik vedel, že mu loajálny Borženský vraždu priateľa Fabiána neodpustí. Na zoznam ľudí k poprave preto pridal aj jeho.

Na začiatku februára 1998 okolo piatej poobede explodovala Lada zaparkovaná vedľa terénneho auta Dušana Borženského pred košickou železničnou stanicou. Borženskému zachránil život telefón, pre ktorý od auta ustúpil. Ostal však otrasený a zranený. Pochopil čo sa deje a po prepustení z nemocnice zmizol na pár dní do juhovýchodnej Ázie.

Pokračovanie vojny prišlo o pár dní, keď Kolárikovci v bare na sídlisku Železníky napadli boržovca Jána Taliča. Ten v domnienke, že zomiera Kolárika udal. Napokon však prežil a po pár mesiacoch po nátlaku výpoveď menil. Borženský si v tvrdej bitke vydobil v spolupráci so zbytkami loajálnych mužov bývalého bossa Róberta Holuba dobré pozície na útok na samotného Kollárika. Ten sa preto načas ukryl v Maďarsku.

Zo strachu o život sa radšej udal na košickej polícii a predpokladal, že na súde ohľadom pokusu o Taličovu vraždu uspeje. Basa mala poskytnúť len dočasnú ochranu. Zadržiavaca cela sa však Kolárikovi nečakane naťahovala, čo Dušan Borženský využil k ovládnutiu takmer celého východoslovenského teritória.

Čítajte aj:

Piťovci 2: nezodpovedané otázky západoslovenskej mafie

František Borbély: boss sýkorovcov si príde po svoj majetok

Róbert Lališ alias Kýbel: Šéf sýkoriek nepozná brata

Borža protivníkov uplati a tých, ktorí sa nechceli poddať, chcel zlikvidovať. Príkladom tohto aktu je napríklad streľba na Maroša K. pred barom Alfa z decembra 1998. Odvetou bolo niekoľko strelieb na boržovcov. Borženský nabral odvahu na priamu konfrontáciu s Ladislavom Badóm, ktorý stal na strane Kolárika. Behom pauzy počas súdneho pojednávania k prípadu Taliča, kde bol Badó spoluobvinený, sa pobili tak, že Badó skončil v nemocnici.

„Borža“ sa však dopustil veľkej chyby, keď sa v opitosti pobil s neznámymi muźmi, pričom jednému z nich sa pomstil aj vývozom na kraj Košíc a surovosťou hodnou mafiána. V nasledujúcich dňoch bol za to Borženský obvinený a dostal sa do basy rovnako ako Kolárik.

Začal súboj o to, kto sa dostane na slobodu rýchlejšie. Uspel Kolárik a veľkú časť teritória získal do vlastných rúk. Rozhodol sa pre krutý postup a nechal likvidovať boržovcov aj jeho spojencov v podobe majiteľov a ochrankárov košických herní a kasín. V tomto období zahynul pri streľbe František Peko, ktorý riadil košické kasína, či Miroslav Stojka jeden z hlavných boržovcov. Ten zomrel obzvlášť brutálnou smrťou, keď ho mačetami dosekala partia olašských Rómov patriacich ku Kolárikovi.

Borženský kontroval objednávkou postrelenia Alexandra Horvátha, ktorý zradil Róberta Holuba. Po streľbe v centre Prešova ostal na invalidnom vozíčku a dodnes patrí k hlavným svedkom mnohých mafiánskych zločinov.

Súboje v podsvetí na východe našli víťaza v decembri 1999, kedy Karola Kolárika popravili pred panelákom jeho manželky.

Borža sa však dlho neradoval. Pre vraždy a ekonomické trestné činy po ňom šla polícia, ktorá po páde mečiarizmu konala omnoho razantnejšie. Borženský bol za dve vraždy odsúdený na 16 rokov a potom 23 rokov. Do druhej vraždy – Jána Kromku – ho však údajne pod nátlakom namočil podľa tvrdení viacerých svedkov Alexander Horváth, ktorého krivá výpoveď má byť základom pre Borženského žiadosť o obnovu súdneho procesu. Na slobodu by sa „Borža“ mohol so šťastím dostať už v roku 2018.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb