Antonio Papaleo: Pranie peňazí ukázalo na SNS aj Ficovho spoločníka

Jeden z najvýznamnejších prípadov prania špinavých peňazí preukázal toky transakcií k Slovenskej národnej strane. S kauzami ako Interblue bol spojený aj partner Roberta Fica a jeho manželky. Antonio Papaleo v exkluzívnom rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Ako reagovala polícia v Hong Kongu po tom, čo ste jej odovzdali informácie?

Antonio Papaleo: Hong Kong je iný ako Slovensko. Policajné sily v Hong Kongu sú vysoko kvalifikovaní profesionáli. Oni patria k najefektívnejším na svete. Jedného rána som vstúpil do ich hlavného sídla vo Wan Chai. Trvalo len niekoľko hodín, než overili moje podnety, identitu, dôkazy a celý môj príbeh, než ma požiadali aby som sa s nimi stretol ešte raz v utajení. Tri dni potom bol Jariabka zatknutý.

Biztweet: A aká bola reakcia českej a slovenskej polície?

Antonio Papaleo: Policajné prezídium Slovenskej republiky sa nezaujímalo o moje správy kvôli tomu, že si neboli istí nelegálnym pôvodom finančnej transakcie 500 miliónov euro. Keď som zhotovené nahrávky postúpil NAKA (Národná kriminálna agentúra pozn.redakcie) policajti reagovali komentárom, že "Možno ti jednotlivci podvádzajú svoje manželky". Českí protikorupční policajti boli operatívnejší, ale nie tak aktívni. Dokonca ma požiadali o potvrdenie informácií, pretože Interpol bol pomalší v preklenutí komunikácie s Hongkongom. Niekedy je realita vtipnejšia ako filmy.

Biztweet: Čo si o chladnej reakcii myslíte?

Antonio Papaleo: Dnes chápem, že som strkal nos do jedného z nejšpinavších obchodov v Európe. Nejde len o tunelovanie MSD. Vďaka informáciám a odhaleniam teraz môžeme dúfať, že postavíme pred súd páchateľov podvodov ako PayPay bankrotov ako Chem a zneužívania verejných prostriedkov, ako je Interblue. Ľudia ako Jariabka a Planka boli jadrom systému, ktorý pomáhal mnohých miestnym zločincom, ktorí potrebujú investovať nelegálne získané peniaze. Je neuveriteľné, že slovenskí prokurátori nevenovali žiadnu pozornosť tamojšej časti. Podľa môjho názoru tak Slovensko nedoržalo záväzky člena FAFT a MONEYVAL.

Biztweet: Čo si myslíte o českom prípade? Stoja pred súdom správni ľudia?

Antonio Papaleo: Nemôžem mať jednotný postoj k procesu s viac ako tridsiatimi podozrivými, ale viem, že sú len časťou prevádzky týchto trestných činov. To je dôvod, prečo som sklamaný zo štátnej zástupkyne Daniely Smetanovej. Ona a dve rôzne protikorupčné jednotky v Českej republike mohli urobiť oveľa viac s cieľom nájsť všetkých páchateľov a ich politických ochrancov.

Čítajte aj:

Prípad Budamar siaha do 7 krajín. Vypočuli už desiatky osôb

Zadržaní v prípade podvodov okolo Slovakia Steel Mills sú na slobode

Juraj „Piťo“ Ondrejčák: mafiánska celebrita, ktorá nepovedala posledné slovo

Biztweet: Existuje v prípade prepojenie na politikov?

Antonio Papaleo: Je tam veľa prepojení na rôznych politikov. Niektorí z nich boli stotožnení, niektorí iní ešte nie sú v súčasnej dobe publikovaní. To je len začiatok príbehu. V blízkej budúcnosti uvidíte oveľa viac. Na Slovensku je dobre známe, že MSD skrýva finančné toky do SNS.

Biztweet: Sú do prípadu zapletené ďalšie politické strany?

Antonio Papaleo: Nič také ako kauza Interblue alebo MSD by sa nemohlo stať, bez toho, aby do istej miery existoval politický súhlas. Nie som si istý, ako to fungovalo na začiatku, ale mám pocit, že bolo príznačné, keď jeden zo slovenských dôstojníkov, ktorí spracovali môj prípad, zostal očividne veľmi znepokojený, keď jedna z firiem, na ktoré som upozornil vykazovala napojenie na Tomáša Komadu. Obavy zo zapojenia nejakého verejného činiteľa do prípadu pravdepodobne zohrali v kauze rolu.

Biztweet: Čo si myslíte o roli Tomáša Komadu? Bol reálnym partnerom Roberta Fica v jeho politických začiatkoch?

Antonio Papaleo: Nikdy som nenaznačoval, že slovenský premiér vie niečo o sprenevere peňazí 18000 českých domácností, ale je faktom, že Tomáš Komada bol obchodným partnerom premiéra Roberta Fica a jeho manželky.

Biztweet: Kedy začne proces, pre ktorý ste pod policajnou ochranou a čo od neho očakávate?

Antonio Papaleo: Proces v Prahe je na začiatku, ale prokurátor vyhlásil, že neskončí do konca tohto roka. A to je len prvý stupeň procesu. A vôbec prvý proces týkajúci sa nebankovky MSD. Znamená to, že sme ešte len na začiatku dlhého reťazca súdnej spravodlivosti, ja chcem viac ... proste chcem spoznať celú pravdu a všetky ostatné ilegálne finančné operácie, ktoré vyčerpávajú štátne pokladnice a poškodzujú obyčajných ľudí.

 

Biztweet