Petrimex: Čo hovorí Babiš o vzniku Agrofertu
Začiatok s pár tisíckami vo vrecku a skromnou pražskou kanceláriou? Tak prezentuje vznik skupiny Agrofert jej majiteľ Andrej Babiš. Tvrdenie českého ministra financií a najbohatšieho Slováka však stojí na vratkých nohách. Schéma založenia firmy pripomína skôr tunelovanie
Začiatok s pár tisíckami vo vrecku a skromnou pražskou kanceláriou? Tak prezentuje vznik skupiny Agrofert jej majiteľ Andrej Babiš. Tvrdenie českého ministra financií a najbohatšieho Slováka však stojí na vratkých nohách. Schéma založenia firmy pripomína skôr tunelovanie.
Vznik skupiny Agrofert sa datuje podľa životopisu Babiš do polovice deväťdesiatych rokov. Po rozpade Československa firmu založil podľa všetkých indícií Babiš za spolupráce chemického a poľnohospodárskeho obchodného monopolu Petrimex.
Keď Slovensko v roku 1994 ovládol Mečiar a HZDS, chystali sa zmeny tiež v Petrimexe. Po roku však Andrej Babiš navýšil základné imanie Petrimexu ovládol ho a nasmeroval ku krachu. Všetko cenné zostalo v Agroferte, ktorý vznikol pár dní po rozpade Československa.
"Spoločne sme za peniaze z vlastných obchodov kúpili domy v Prahe a na naše náklady sme ich zrekonštruovali. Dnes je v nich len on. Celý čas nás ťahal za nos, že Agrofert stavia v Čechách pre nás siedmich a Petrimex zase, že ho buduje pre neho. Všetko si ale budoval len pre seba," hovorí v knihe novinára Dušana Valka Prípad I. - počestný Andrej Babiš, Babišov blízky spolupracovník Ľubomír Šidala z Petrimexu.
O Babišovi je známa jeho posadnutosť vlastným pozitívnym obrazom v médiách. Autora knihy preto žaloval na súdoch a pokúšal sa vydaniu diela zabrániť. Nakoniec dostal Dušan Valko "len" peňažnú pokutu, ale knihu mohol predávať ďalej.
Babiš rád prezentuje iné spomienky. Agrofert v nich znie ako startup. "Napadlo ma založiť obchodnú spoločnosť, ktorá bude pôsobiť na území Slovenskej republiky. Zakladateľom bol Petrimex, spoločnosť som v Prahe riadil. Obchod sa nám celkom daril, a tak sme právnu formu spoločnosti s ručením obmedzeným čoskoro zmenili na akciovú spoločnosť. To sa stalo v roku 1994. Podnikanie sa rozvíjalo úspešne, potrebovali sme peniaze a bankový úver. Preto sme sa rozhodli navýšiť základný kapitál. V máji 1995 sme zapísali navýšenie základného imania na štyri milióny. Petrimex nemal záujem Agrofert podporovať, tým pádom kapitál navýšiť nechcel, a tak to urobila švajčiarska spoločnosť O. F. I. a neratovická Spolana. Ja som prvý podiel odkúpil v roku 1999 a zvyšok som dokúpil v ďalších rokoch," tvrdí Babiš, ktorý však v skutočnosti firmu vlastnil oveľa skôr.
Andrej Babiš často hovorí o začiatkoch Agrofertu ako o boji malej firmy so sto tisíc korunami na účte a malou pražskou kanceláriou. Prvé peniaze vraj firma získala až neskôr od americkej Citibank, ktorá mala financovať prvé väčšie nákupy Agrofertu. Píše to aj v oficiálnom životopise vlastného politického hnutia ANO.
O tom, že Agrofert mal hneď v čase jeho vzniku - tri týždne po rozpade Československa oveľa väčšie možnosti však hovoria jeho aktivity, do ktorých si mohol dovoliť hneď v prvých dňoch a týždňoch ísť.
Petrimex do Agrofertu investoval stovky miliónov a prenechal mu väčšinu svojich klientov. Namiesto spoločného rozvoja a fúzie sa však stal obeťou Agrofertu, ktorý z neho vytiahol investičný majetok so zákazníkmi. Potom už len minoritný akcionár Petrimex z Agrofertu vycúval a bez peňazí a zákazníkov pomaly smeroval k zániku.
Babiš hovorí, že s následným osudom Petrimexu nič nemá a za neblahú pozíciu bývalej štátnej firmy údajne stojí švajčiarska spoločnosť O.F.I. (Ost Finanz und Investition AG). Fakty však ukazujú, že zakladateľom zahraničnej spoločnosti sú spolužiaci Andreja Babiša z gymnázia v Ženeve, kde v 70-ych rokoch študoval.
Čítajte aj:
Hra na diplomatov. Známi podnikatelia si kupujú banánové diplomatické tituly
Vrcholovým politikom sa v podnikaní darí. Nezávisle od politickej prislušnosti
Vláda: Úľavy a príspevky pre U.S.Steel Košice nie sú štátnou podporou
--
O tom, či valné zhromaždenie, v ktorom sa Petrimex dostal na druhú koľaj existujú pochybnosti. Na súde medzi Petrimexom a Agrofertom argumentovali akcionári Petrimexu tým, že Eva Trenčianska, ktorá sa podľa zápisnice z valného zhromaždenia zúčastnila a súhlasila s majetkovými zmenami v Agroferte, sa v čase zápisu nachádzala vo Veľkej Británii. Doložili k tomu dokonca zápis v pase Evy Trenčianskej. Andrej Babiš nikdy nevysvetlil ani pôvod peňazí, ktorými základné imanie Agrofertu navýšil.
Vznik Agrofertu tak miesto romantického príbehu prezentovaného Babišom pripomína skôr schému tunelovania Petrimexu.
Podporili to aj nedávne slová bývalého dôstojníka CIA Gary Berntsen v príspevku pre The Daily Caller. Hovorí o českom ministrovi financií, ale aj o jeho otcovi, ktorí sa ako pracovníci komunistického zahraničného obchodu mali zúčastňovať napríklad tajného obchodu so zbraňami. Okrem bezpečnostných rizík v príspevku uvádza aj to, že vzťahy z Petrimexu prešli nepriateľskou cestou pripomínajúcou tunelovanie na Agrofert.
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
Biznis Biztweet Biznis
- 5 Kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb
Golden Biztweet Golden
- Získavate 10 kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb