Šedá eminencia stavebníctva: Ivan Šesták ovládol stavby v celom regióne

Ivan Šesták, o ktorom sa hovorí menej ako o Dušanovi Mrázovi, či Jurajovi Širokom v skutočnosti konkurenciu v stavebníctve prevyšuje. Minimálne tým, že ovládol biznis v dvoch krajinách a vyhol sa krachom svojich vlajkových lodí

Ivan Šesták, o ktorom sa hovorí menej ako o Dušanovi Mrázovi, či Jurajovi Širokom v skutočnosti konkurenciu v stavebníctve prevyšuje. Minimálne tým, že ovládol biznis v dvoch krajinách a vyhol sa krachom svojich vlajkových lodí.

Keď hovoríme o potápajúcich sa vlajkových lodiach, mali by sme iste spomenúť Doprastav. Šesták bol jeho významným akcionárom, i keď nikdy neprezradil akú časť podniku presne vlastní. Z firmy vycúval až v roku 2013, kedy kľakla na kolená a bojovala o svoju budúcnosť na súdoch, v politike aj so šakalmi ako František Hodorovský a Miroslav Výboh.

Čo sme však povedali, platí. V čase najvýraznejších problémov Doprastavu vycúval, a tak sa oklamaní subdodávatelia, ktorí dostanú v rámci reštrukturalizácie zlomok svojich pohľadávok nebudú hnevať na Šestáka, ale Mráza, ktorému ostal podnik na krku.

S Doprastavom sa však Šestákovi spájajú dobré spomienky. Počas kariéry vo firme postavil napríklad štyri z piatich mostov, ktoré vedú v Bratislave cez Dunaj.

"Bolo to z osobných dôvodov. Mám viac ako 70 rokov, tak som skončil", povedal TASR k odchodu Ivan Šesták. V stavebníctve sa však v tom čase hovorilo o tom, že Šesták z Doprastavu vycúval radšej preto, že sa doň vplyvom začali obúvať kontroverzní podnikatelia  František Hodorovský (známy spojením s HZDS) a Miroslav Výboh (známy spojením so SMER – SD).

Ivan Šesták druhý zľava, zdroj: Olympic.sk

Ivan Šesták sa podobne ako jeho súputník Dušan Mráz dostal do Doprastavu ešte počas komunizmu. Hoci mal iné zameranie, študoval totiž špecializáciu na oceľové konštrukcie, stavbu mostov a do podniku prišiel ešte dávnejšie – v roku 1965.

Ešte za komunizmu sa vypracoval na jedného zo šéfov celého podniku. Po jeho transformácii už získal aj oficiálne pozície v čele Doprastavu – po roku 1990 sa stal výrobným, technickým, potom aj generálnym riaditeľom, s odstupom času aj predsedom predstavenstva firmy.  

Ako v minulosti prezradil vo viacerých rozhovoroch, práve od Doprastavu čakala skostnatená slovenská politická scéna, že rozhýbe stavbu slovenských diaľnic. Procesy však blokovali politické zmeny, pomohol im síce vstup do Európskej únie, no následné politické boje a rušenie PPP projektov po nástupe Ficovich vlád pokroky znegovali. Práve politika sa podľa Šestáka stále premietala do podnikania Doprastavu. Podľa vlastných slov to nevnímal pozitívne, no chápal, že sa tomu vyhnúť nedalo.

Čítajte aj:

Dušan Mráz: Majiteľ Doprastavu, ktorý bojuje o prežitie

Peter Gabalec a Slavia Capital: Školou mu bol Petrimex, hnacím motorom známosť s ministrom

Marián Kočner: Spojka medzi elitou a tými, čo si špinia ruky

--

Ivan Šesták je aj jedným zo siedmich akcionárov firmy, ktorá ovláda najväčšie zoskupenie stavebných podnikov na území bývalého Československa. Hovoríme o spoločnosti DDM Group. Práve tá, hoci je menej známa, je skutočnou vlajkovou loďou Ivana Šestáka.

Práve táto firma istý čas spoluvlastnila Doprastav, dodnes ovláda český gigant Metrostav, Subterru, ďalšie menšie firmy a má prsty v desiatkach „živých“ strategických stavieb.

Spolu so Šestákom vo firme sedia ďalšie veľké mená stavebníctva. Spoločne majetkovo zasahujú do desiatok firiem, obchodov so štátom a kľúčových zákaziek. Predstavujú preto významnú lobbistickú stavebnícku silu.

Samotný Ivan Šesták figuruje podľa slovenského obchodného registra dohromady v dvadsiatich slovenských spoločnostiach.

S menom stavebného podnikateľa sa spája aj kritika verejných zákaziek. Predražené vraj boli niektoré úseky diaľnic, Doprastav bol pod jeho vedením obviňovaný z kartelu a o ďalšom projekte Šestáka – moste Apollo v Bratislave sa hovorí, že ide o najdrahší riečny most v prepočte na meter štvorcový v Európe.

„Môžem zodpovedne vyhlásiť, že Most Apollo nestál ani o halier viac, ako bolo napísané v zmluve. Súťaž bola vypísaná tak, že most bolo treba oceniť cenami platnými k 2. februáru 2002 s tým, že ceny budú štvrťročne valorizované indexmi Štatistického úradu. Nič iné sa neudialo. Medzitým vzrástla DPH z desiatich percent najprv na štrnásť a následne na devätnásť percent. Ja toto nemôžem nazvať zdraženie, pretože my najprv DPH odvedieme a potom nám ju štát veľkoryso vráti,“ povedal Šesták na margo obvinení v rozhovore pre Hospodárske noviny

Podľa neho mali reči o predražovaní zákaziek iba očierniť jeho meno. Doprastav sa vraj príchodom Fica do vlády stal nepohodlným. Robert Fico totiž plánoval kľúčové projekty smerovať Váhostavu Juraja Širokého.

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb