Brusel Slovensku stále neprepláca 5 eurofondových operačných programov

Európska komisia stále neprepláca eurofondy z 5 operačných programov. Nedostatky, ktoré odhalil audit opravujeme pomaly.

Európska komisia v septembri minulého roka prehodnotila opatrenia, ktoré vláda Roberta Fica prijala v súvislosti so zlyhaním auditu ministerstva financií. To síce malo na starosti kontrolovať jednotlivé projekty platené z eurofondov, ale robilo to tak zle, že audítori z Bruselu našli závažné pochybenia vo všetkých z 18 náhodne vybraných projektov. Samotný rezort financií pritom nenašiel chybu ani v jednom.

Hoci najprv informácie o zmrazení eurofondov, s ktorými prišiel biztweet.eu ako prvý, rezort odmietal, napokon pochybenia priznal. Vymenil vedenie auditu eurofondov a urobil ďalších 9 opatrení, ktoré od Slovenska vyžadoval Brusel. Rezort aktualizoval metodické postupy a usmernenia pre výkon auditov EÚ fondov, ako aj stratégiu auditu, či uplatňoval počas výkonu auditov už v 2. polroku 2014 prísnejší dohľad nad prácou tých spolupracujúcich orgánov, ktoré vykonávali vládny audit EÚ fondov.

 

 

„Zanalyzoval a prijal rozhodnutia vo vzťahu k ďalšej spolupráci so spolupracujúcimi orgánmi, ktoré vykonávali audity pod jeho vedením;  prijal kroky k posilneniu spolupráce a výmeny informácií medzi orgánmi vykonávajúcimi audit EÚ fondov; vykonal viaceré analýzy s cieľom zabezpečiť reprezentatívnosť pokrytia náhodnej vzorky za všetky operačné programy, na základe tejto analýzy vykonal vládne audity na doplnkovej vzorke a zároveň zaviedol systém pravidelného monitorovania tejto reprezentatívnosti aj prostredníctvom informačných systémov, ktoré OA využíva,  aktualizoval plán vzdelávania na rok 2014/2015 a v roku 2014 aj uskutočnil vzdelávacie aktivity, ktorých cieľom bolo zvýšiť povedomie a znalosť audítorov o legislatíve EÚ súvisiacej so štrukturálnymi fondami, usmerneniami súvisiacimi s audítorskými štandardmi a metodikou pre audítorov; v období od mája do augusta 2014 vykonal hodnotenia kvality auditov operácií vykonaných v roku 2013 (na základe vybranej vzorky overil cca 335 mil. EUR, ktoré boli deklarované EK v rámci cca 180 žiadostí o platbu) a v prípade potreby navrhol, resp. prehodnotil výšku uplatnených alebo navrhnutých finančných opráv;“ menuje ďalšie nápravné opatrenia tlačový odbor ministerstva financií.

 

Čítajte viac: Ako sme zostrelili Kažimírovu kačicu

 

Po posúdení reakcie Bratislavy Európska komisia koncom minulého roka odblokovala platby za štyri operačné programy OP Doprava, OP Bratislavský kraj, OP Technická pomoc, OP cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007- 2013.

Z Bruselu, ale projekty stále neprúdia na ďalších 5 operačných programov. Tie s nápravou pochybení meškajú a ohrozujú tak štátny rozpočet. „Pri OP Zdravotníctvo, OP Výskum a vývoj, OP Informatizácia spoločnosti, OP Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, Regionálny operačný program, prebiehajú, resp. prebehli osobitné rokovania RO so zástupcami EK vzhľadom na potrebu prijatia individuálnych nápravných opatrení príslušnými riadiacimi orgánmi,“ uvádza tlačový odbor ministerstva financií.

 

 

Hoci biztweet opakovane kontaktoval každý zo stále zmrazených operačných programov, ani jeden nechcel odpovedať na otázky, prečo ostávajú peniaze na eurofondové projekty stále v Bruseli.

Predstavuje to hrozbu. Aj napriek pozastavenému čerpaniu totiž štát naďalej preplácal peniaze na jednotlivé projekty. Tým, že z Bruselu nič nedostáva, však kumuluje dlh. Tým zvyšuje aj štátny deficit.

 

 

Čítajte viac:

Peniaze za zastavené eurofondy Kažimír tak skoro neuvidí

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Ako sme zostrelili Kažimírovu kačicu

Zastavenie eurofondov pre Slovákov je reálne. Šlo by o precedens