Virtuálny operátor zavádza zákazníkov. Slovenská pošta je len ďalším vtipom

Slovenská pošta ohlásila vstup na telekomunikačný trh. Chce sa hrdo nazývať virtuálnym operátorom. Tým však nikdy nebude. Prečo?

V rámci noviniek, ktoré majú viesť k zvráteniu nedobrej hospodárskej situácie firmy začne Slovenská pošta vystupovať ako virtuálny operátor. Zákazníci sa tak budú môcť tešiť na (možno) mierne lacnejšie telefonovanie, či textovanie. Problém je len v tom, že slovenské chápanie virtuálneho operátora zavádza.

Dôvodov, pre ktoré chcú operátori s obchodníkmi spolupracovať je viac. Tým, asi najprirodzenejším je zvýšenie objemu predaja. Keď im cudzia firma sama odvedie marketingovú prácu, zaplatí reklamu a vloží do predaja ich taríf personál, už to samotné je pre klasického telekomunikačného operátora čistý zisk.

Netreba zabúdať ani na fakt, že istú motiváciu poskytnúť priestor na trhu ďalšiemu, hoci nie skutočnému hráčovi dáva operátorom Telekomunikačný Úrad Slovenskej republiky. Ten totiž žiada, aby zavedené mená poskytli istú časť trhu aj novým malým hráčov. Všetko sa to teda nazve liberalizáciou trhu aj napriek skutočnosti, že operátor predáva svoje tarify, len u vymysleného, virtuálneho operátora.

Slovenský virtuálny operátor znamená v preklade do reči praxe obchodníka, ktorý odkúpi prebytočné tarify operátora a so zľavou ich predá. Spokojný sú z obchodného hľadiska obaja. Obchodník dostane do rúk komoditu, s ktorou do doby dohody na obchode nemohol pracovať a operátor sa zbaví taríf, ktoré by aj tak nepredal.

„V zahraničí používateľ u virtuálneho operátora funguje na vlastnej infraštruktúre. Telefonuje cez zahraničného partnera, ktorý to v poplatkoch preratúva domácemu operátorovi, ktorého používateľ má,“ vysvetľuje Ondrej Macko, šéfredaktor PCRevue.

Na Slovensku tak čoskoro budú fungovať štyria skutoční a traja vymyslení operátori. Cenové rozdiely, hoci nie výrazné svedčia o tom, že ak by telekomunikačné spoločnosti chceli, mohli by svoje služby poskytovať lacnejšie. Koniec koncov, potvrdzuje to už samotný fakt, že slovenská verzia virtuálnych operátorov existuje. Ak by totiž Telekom, Orange a O2 nedokázali predať voľné prebytočné tarify lacnejšie, ako ich predávajú svojim bežným zákazníkom, nikdy by žiaden virtuálny operátor nevznikol.

 

Čítajte viac:

Bez peněz na Facebook nelez – a nebo ano?

Prešovská firma získala biznis od Intesa SanPaolo. Dodá 1200 tabletov

Ako sme naučili psa používať navigáciu Sygic