V digitálnej kvalite života je Slovensko na 33. mieste na svete. Najhoršie je na tom verejná správa

Prístupnosť služieb a komunikácie v online prostredí, rýchlosť internetu a pokrytie, či prístup štátu k digitálnym stratégiám. Slovensko v hodnotení Indexu digitálnej kvality života obsadilo 33. miesto na svete.

Index digitálnej kvality života je každoročná štúdia, ktorá hodnotí 121 krajín podľa ich digitálnej pohody na základe 5 základných pilierov. Piaty ročník indexu digitálnej kvality života (DQL) spoločnosti Surfshark zaradil Slovensko na 33. miesto na svete, pričom oproti minulému roku kleslo o štyri miesta. 

Spomedzi 5 pilierov indexu dopadlo Slovensko najlepšie v oblasti elektronickej bezpečnosti, keď obsadilo 16. miesto, zatiaľ čo v oblasti elektronickej verejnej správy sa umiestnilo až na 59. mieste. 

Slovensko je na 33. mieste v dostupnosti internetu, 38. v elektronickej infraštruktúre a 41. v kvalite internetu. V celkovom Indexe Slovensko zaostáva za Poľskom (18.) a Českom (25.). Celkovo európske krajiny vedú vo svete v digitálnej kvalite života, pričom Slovensko je v regióne na 24. mieste.

„V mnohých krajinách sa „digitálna kvalita života“ spojila so širšou koncepciou celkovej „kvality života“. Neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa na to pozerať, obzvlášť teraz, keď sa toľko každodenných činností vrátane práce, vzdelávania a voľného času vykonáva online. Preto je dôležité určiť oblasti, v ktorých sa digitálnej kvalite života v krajine darí a kde je potrebná pozornosť, čo je presný účel indexu DQL,“ uviedla Gabriele Racaityte-Krasauske, hovorkyňa Surfshark.

Kvalita internetu na Slovensku je o 12 % vyššia ako celosvetový priemer

Pevný internet má na Slovensku priemerne 153 Mbps. Aby sme to uviedli v porovnaní, najrýchlejší pevný internet na svete – singapurský – má rýchlosť 300 Mbps. Medzitým najpomalší pevný internet na svete – jemenský – má rýchlosť 11 Mbps.

Priemerná rýchlosť mobilného internetu na Slovensku je 76 Mbps. Najrýchlejší mobilný internet – Spojené arabské emiráty – má rýchlosť 310 Mbps, zatiaľ čo najpomalší mobilný internet na svete – Venezuela – má rýchlosť 10 Mbps.

V porovnaní s Poľskom je mobilný internet na Slovensku o 28 % rýchlejší, zatiaľ čo pevné širokopásmové pripojenie je o 18 % pomalšie. Od minulého roka sa rýchlosť mobilného internetu na Slovensku zlepšila o 36 %, zatiaľ čo rýchlosť pevného širokopásmového pripojenia vzrástla o 31 %.

Internet je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami cenovo dostupný

Slováci musia odpracovať 1 hodinu 10 minút mesačne, aby si mohli dovoliť pevný širokopásmový internet. Aj keď je to menej ako priemer, je to 4-krát viac ako v Rumunsku, ktoré má najdostupnejší pevný internet na svete (Rumuni musia pracovať 18 minút mesačne, aby si ho mohli dovoliť).

Čítajte aj:

Slovenské podniky to po prvom roku nezabalia. Je za tým aj byrokracia

Pre inovátorov. Čo musí spĺňať technická norma?

Slovenská, európska a medzinárodná technická norma. Aké druhy technických noriem poznáme?

Slováci musia odpracovať 1 hodinu 1 minútu 47 sekúnd mesačne, aby si mohli dovoliť mobilný internet. To je 4-krát viac ako v Luxembursku, ktoré má najdostupnejší mobilný internet na svete (Luxemburčania musia pracovať 16 minút mesačne, aby si ho mohli dovoliť).

Slovensko je na 16. mieste na svete v elektronickom zabezpečení — o 2 miesta nižšie ako minulý rok

Pilier elektronickej bezpečnosti meria, do akej miery je krajina pripravená bojovať proti počítačovej kriminalite, či to ako sú vyspelé zákony krajiny na ochranu údajov. V tomto pilieri Slovensko zaostáva za Poľskom (10.) a Českom (4.). Slovensko je pripravené bojovať proti počítačovej kriminalite a keďže je členom EÚ a podlieha GDPR, má výborné zákony na ochranu údajov.

Slovensko je na 38. mieste v elektronickej infraštruktúre a na 59. mieste v elektronickej verejnej správe

Pokročilá e-infraštruktúra uľahčuje ľuďom používanie internetu na rôzne každodenné činnosti, ako je práca, štúdium, nakupovanie a pod. Tento pilier hodnotí, aká vysoká je penetrácia internetu v danej krajine, ako aj jej sieťová pripravenosť (pripravenosť na využívať výhody informačných a komunikačných technológií). Internetová penetrácia Slovenska je vysoká (90 % — 41. miesto vo svete) a krajina je na 35. mieste v pripravenosti siete.

Pilier elektronickej verejnej správy ukazuje, aké pokročilé sú vládne digitálne služby a úroveň pripravenosti krajiny na umelú inteligenciu (AI). Elektronická verejná správa na Slovensku je podobná celosvetovému priemeru.

Pevný internet je celosvetovo o 11 % dostupnejší ako minulý rok – ľudia musia v priemere pracovať o 42 minút menej mesačne, aby si ho mohli dovoliť. Mobilný internet je o 26 % dostupnejší ako minulý rok – ľudia musia pracovať o 41 minút menej, aby si ho mohli dovoliť.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP