Rusko v plameňoch. Ako dopadla kniha, ktorá ohrozovala Putinov nástup k moci?

Dokument Blowing Up Russia nasvedčoval, že sa partia okolo Vladimira Putina dostala k moci veľkou vojensko-teroristickou konšpiráciou. Bol okamžite zakázaný a režim vstupujúci do Kremľa začal pracovať na jeho likvidácii. Podarilo sa to iba na čas a iba v Rusku. Teraz jeho autori bojujú o knižné vydanie aj na Slovensku.

Zavraždený bývalý agent FSB  Alexander Litvinenko napísal titul na Západe známy ako Blowing Up Russia spoločne s ruským historikom Yuri Felshtinskym.

Kniha popisuje ako fungujú ruské tajné služby ako FSB, či GRU a ako sa dostal k moci diktátor Putin. Alexander Litvinenko za vyzradenie týchto informácií zaplatil životom, keď bol v londýnskom hoteli otrávený rádioaktívnym polóniom.

Ešte predtým došlo k zverejneniu časti dokumentu v novinách Novaja Gazeta. Publikácia ďalších ukážok bola zastavená raziou v redakcii a zhabaním tlačeného nákladu priamo z rotačiek v tlačiarňach. Autori sa teda pokúsili dokument zverejniť vo forme knihy, a to tak, že ju vytlačia v tichosti v Lotyšsku.

Kniha v slovenskom preklade - Rusko v plameňoch - vyšla na Slovensku v elektronickej podobe. Autori slovenskej verzie sa pokúšajú zohnať financovanie aj na vydanie tlačenej knihy. Podporiť tento projekt alebo si knihu priamo objednať môžete klikom na tento link

Blowing Up Russia, teda podklad pre Rusko v plameňoch, popisuje postupné privlastňovanie moci v Rusku bezpečnostným aparátom, ktorému velil Vladimir Putin so svojou pravou rukou Nikolajom Patruševom. Litvinenko vo svojich svedectvách prezradil aj zapojenie FSB, GRU či ďalších tajných služieb do série teroristických útokov, ku ktorým došlo v Rusku v rokoch 1994 až 1999. Popísal aj to, ako tajné služby slúžili na likvidáciu nepohodlných podnikateľov, známych osobností, či politickej opozície.

Tento obsah bol pre autorov knihy nebezpečný a pre Kremeľ toxický. Mnoho z významných zdrojov a ľudí blízkych zdrojom na to doplatilo životom. Ako dopadol pokus dostať knihu a dokumenty do ruských kníhkupectiev?

Čítajte aj: 

Ruská mafia vo východnej Európe I: Mogilevič, Ivankov, Tokhtakhunov, Deripaska

Stiahnite si OLIGARCHS & CRONIES: STATE CAPTURE IN POSTCOMMUNIST CZECHIA

Vznikla zbierka na vydanie tlačenej knihy zavraždeného Alexandra Litvinenka

Tesne pred Novým rokom 2001 odišlo z Pskova do Moskvy auto značky ZIL-Bichok Pskovskej sprostredkovateľskej spoločnosti s nákladom pre moskovskú firmu. O pol desiatej dopoludnia na stanovišti 111 na križovatke Volokolamskej diaľnice a Moskovského okruhu auto zastavil na kontrolu inšpektor dopravnej polície Burevič. "V rámci antiteroristickej operácie," vysvetlil Burevič vodičovi Viktorovi Ivanovovi. Tovar bol preskúmaný; ukázalo sa, že ide o knihy.

"Boli nájdené literárne publikácie, ktoré boli podľa nášho názoru politicky motivované, preto som považoval za potrebné odovzdať vozidlo príslušníkom FSB na ďalšie objasnenie pôvodu nákladu," napísal neskôr vo svojej správe inšpektor Burevič.

Príslušníci FSB na seba nenechali dlho čakať. Na poludnie dorazili na miesto, kde bolo auto zadržané, a o 14:15 sa začalo pátranie. V príkaze na prehliadku sa uvádzalo, že sa vykonáva s cieľom zabaviť sériu kníh A. V. Litvinenka ako aj sprievodné dokumenty k nim.

V aute sa skutočne nachádzalo 4376 výtlačkov knihy Alexandra Litvinenka a Jurija Felštinského "Blowing Up Russia". Všetko to bolo skonfiškované a zabalené do 23 škatúľ, 19 plátenných vriec a niekoľko balíkov bolo zviazaných špagátom. Potom bolo všetko zapečatené pečaťou Riaditeľstva vnútornej bezpečnosti Federálnej bezpečnostnej služby Ruska. 17:20 sa pátranie skončilo. Šoféra Ivanova, ktorému príslušníci FSB povedali, že preváža protištátnu propagandu, prepustili a ten sa vrátil do Pskova.

Keby sa tento príbeh odohral o 20 rokov skôr, sotva by sa niekto prekvapil. Obvyklá vec. KGB prichádza, prehľadáva a odoberá "protisovietsku" literatúru - Pasternaka, Solženicyna, Nabokova. Majiteľ kníh bude rád, ak ho len vyhodia z práce alebo pošlú z Moskvy preč: chvalabohu, že ho nezavreli do väzenia...

Aké boli dôvody zadržania a zabavenia knihy? Neboli žiadne legálne. Kniha bola zakúpená v lotyšskej tlačiarenskej spoločnosti, prevezená cez Pskov do Ruska pri dôslednom dodržaní všetkých colných predpisov a určená pre moskovskú organizáciu zaoberajúcu sa ľudskými právami "Prima" na ďalšiu distribúciu prostredníctvom siete kníhkupectiev.

Je zrejmé, že o niektorých knihách bolo zo strany moci prijaté likvidačné rozhodnutie. Súdiac podľa toho, že knihy boli počas prehliadky konfiškované, ide o trestný čin. Nebolo známe, z akého dôvodu bol dodávateľ či autor perzekvovaný. Federálna bezpečnostná služba sa k operácii nevyjadrila a odmietla ju komentovať.

Knihy, ktoré predtým skonfiškovalo vyšetrovacie oddelenie FSB v rámci trestného konania, boli zničené. 30.decembra 2003 sa zástupcovia hnutia Za ľudské práva obrátili na orgány činné v trestnom konaní v súvislosti so sťažnosťou adresovanou tejto organizácii na zabavenie zásielky kníh. 1. júna 2004 na túto sťažnosť odpovedalo vyšetrovacie oddelenie FSB. V liste sa uvádza, že zabavenie kníh bolo súčasťou trestného konania a zabavené výtlačky boli priložené k spisu ako dôkaz.

V januári 2004 bol šéfredaktor ľudskoprávnej informačnej agentúry Prima Alexander Podrabinek vypočúvaný FSB ako svedok v trestnom stíhaní, ktoré sa týkalo vyzradenia štátneho tajomstva v knihe Blowing Up Russia. Počas výsluchu starší vyšetrovateľ FSB Alexandr Soima povedal Podrabinekovi, že náklad knihy bol zabavený ako vecný dôkaz. Zároveň dodal, že táto kniha bude stiahnutá z predaja. Vyšetrovateľ uviedol, že v súvislosti s týmito knihami existuje znalecký posudok, ktorý postačuje na ich stiahnutie z obehu.

16. januára 2007 bol prípad "ukončený na základe odseku 4 časti 1 článku 24 Trestného poriadku v súvislosti so smrťou obvineného Litvinenka A.V.", uviedla FSB. "Uvedená zásielka kníh bola riadne zničená," uvádza v správe. Kniha a následné dokumenty boli v Ruskej federácii označené za teroristický materiál a zakázané.

 

Elektronickú verziu knihy Rusko v plameňoch si viete objednať aj poslaním mailu na marketing@biztweet.eu, v našom eshope, alebo na martinus.sk

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v krajinách V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pre vývoj demokracie v regióne, kto tieto hrozby spôsobuje aj možné dôvody prečo. Independence sleduje formy negatívnych vplyvov, kľúčové postavy a financie, ktoré za týmto dianím stoja. Práve sledovanie finančných tokov a postáv v zákulisí je tým, čo Independence odlišuje od podobných projektov zameraných na teoretické hodnotenie hrozieb pre demokraciu.

Ak chcete podporiť projekty Independence, môžete sa stať patrónom platformy klikom na tento link, alebo tak urobiť darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP