Hodnotenie Matovičovej a Hegerovej vlády: Daňovo-odvodový systém
Ako sa darí vláde, ktorá bola na Slovensku sformovaná po voľbách v roku 2020? Biztweet hodnotí napĺňanie kľúčových reformných sľubov vládami Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Nielen pre podnikateľov bol a je kľúčový prísľub reformy daňovo-odvodového systému.
Tá mala v Programovom vyhlásení vlády silnú pozíciu. Prísľuby na zásadné zmeny sa objavili v množstve pasáží, a tak po rokoch stagnácie a narastajúceho daňového a odvodového zaťaženia podnikateľov vznikali výrazne pozitívne podnikateľské očakávania.
Výrazným bolo a je očakávanie zlepšenia udržateľnosti daňovo-odvodového systému v previazanosti na udržateľnosť verejných financií.
Programové vyhlásenie vlády však podobne ako odborné vyjadrenia aparátu ministerstva financií obsahovalo hlavne všeobecné sľuby a konkrétne technické predstavy reforiem neboli predstavené.
Sklamanie priniesol aj doterajší výkon mandátu ministerstva financií. Návrh daňovo-odvodovej reformy bol prezentovaný v novembri 2021 verejne, ešte predtým než došlo k medzirezortnému konzultovaniu, či diskusii s relevantnými partnermi z odborných a podnikateľských kruhov, či sociálnymi partnermi.
Samotná prezentácia kľúčovej reformy naviac iba mediálne otvorila verejnú debatu. Tá odborná, či technická konštrukcia reformných opatrení neprišli. Niektoré z prezentovaných návrhov naviac vyvolali obavy z rastu daňovo-odvodového, či regulačného zaťaženia podnikania.
Čitajte aj:
Informačný zmätok na Twittri. Ako Poľsko a Pobaltie zasiahol profesionálny trolling
Štát nevie, aké problémy s dlhmi obyvateľstvo má. Pracuje na profesionalizácii poradenstva
Medzi zle realizované sľuby spojené s očakávaniami podnikateľov patrilo aj nevypočutie apelu na významnejšie zapojenie potrieb podnikateľov do Národného plánu obnovy.
Napriek nedostatkom však v porovnaní s predošlými vládami možno badať snahu lepšie komunikovať pri formovaní daňovo-odvodového systému s podnikateľským sektorom. Zlepšil sa aj systém plánovania výdavkov verejného sektora. Tento bod však dostal výrazné trhliny ku koncu hodnoteného obdobia, na jeseň 2021 a hlavne v prvej polovici roka 2022. Toto obdobie prinieslo nezodpovedné, impulzívne a nepredvídateľné kroky rezortu financií.
Zlý výsledok predstavuje aj absolútne neriešenie skrytého zdaňovania práce a podnikania, kde sa o zlé vysvedčenie delí viac vládnych rezortov. Napriek kríze svetovej pandémie covid-19 a vojnovému konfliktu, ktorý v Európe rozpútalo Rusko tak možno výkon vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera v oblasti daňovo-odvodový systém hodnotiť ako nedostatočný.
Tomáš Lemešani,
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope