Sulík v rozhovore s Biztweetom: Ak daňovú reformu podporíme, uvidíme či un-block alebo len niektoré časti
V našich kilečkách naozaj nie sú obrovské veci, ale podnikateľské kilečko 1 ušetrilo podnikateľom 170 miliónov eur, chystáme už tretie. Chceme vyčerpať všetky eurofondy v tomto a takisto aj v nasledujúcom období a máme ambíciu byť v tomto smere najrýchlejší. Najskôr si musíme jednotlivé návrhy daňovej reformy zanalyzovať a na základe toho sa rozhodneme, či to podporíme. Richard Sulík v rozhovore pre Biztweet.
Biztweet: Pozornosť podnikateľského prostredia v súčasnosti výrazne upútalo vaše sesterské ministerstvo - ministerstvo financií. Nakoľko nie sú známe detailné parametre predstavovanej daňovej reformy, otázku možno položiť len všeobecne - je už po politickom rokovaní medzi ministrom hospodárstva a predstaviteľmi ministerstva financií jasnejšie, či bude reforma zo strany ministra hospodárstva podporená?
Richard Sulík: Naši ekonomickí experti, ktorých máme v SaS, sa tejto téme venujú. Najskôr si musíme jednotlivé návrhy zanalyzovať a na základe toho sa rozhodneme, či to podporíme. A ak áno, tak či celé un-block alebo len niektoré časti.
Biztweet: Ktoré body predstavovanej daňovej reformy považujete za hypoteticky najviac prínosné pre podnikateľské prostredie?
Richard Sulík: Nebudem sa k tomu zatiaľ podrobnejšie vyjadrovať. Opakujem, sadneme si, zanalyzujeme a potom k tomu ako strana zaujmeme jednoznačný postoj.
Biztweet: Váš rezort v poslednom období okrem riešenia energetickej krízy a krízy spojenej s koronavírusom pripravoval hlavne viaceré debyrokratizačné balíčky. Prinášajú už nejaký merateľný efekt?
Richard Sulík: Samozrejme. Zatiaľ máme dve „kilečká“ na zlepšenie podnikateľského prostredia, bude aj tretie. Už to prvé minuloročné ušetrilo podnikateľom približne 170 miliónov eur, a to nehovorím o časovej úspore, ktorú sme dosiahli vďaka odbúraniu množstva byrokratických nezmyslov. V druhom balíku máme 207 konkrétnych návrhov, ktoré sú schválené, odkonzultované, niektoré sú dokonca zrealizované. Je to takmer dvojnásobok oproti prvému.
Biztweet: Časť podnikateľov hovorí, že podnikateľské kilečko poteší, neprináša však nič zásadné, čo by zásadne menilo stav podnikateľského prostredia. Považujete ho za skutočne reformné a koľko podobných ďalších opatrení chcete v krátkom období priniesť?
Richard Sulík: Nikdy sme netvrdili, že to má byť jediná reforma podnikateľského prostredia. To ani nebolo cieľom. Pozrite sa na to takto – v našich kilečkách naozaj nie sú obrovské veci. Neexistuje čarovný prútik, že jedna veľká zmena a podnikateľské prostredie bude super, ale dokopy také drobnosti krát 207, to urobí veľmi veľa. To podnikatelia naozaj pocítia. No a ďalšie opatrenia chceme predstaviť budúci rok, v ďalšom balíku.
Biztweet: Aké kroky činíte v oblasti dlho požadovaného znižovania regulačného zaťaženia a zaťaženia práce?
Richard Sulík: Pravdou je, že Slovensko má dlhodobý a chronický problém s nadmernou reguláciou. Preto som veľmi rád, že náš štátny tajomník Jano Oravec so svojím tímom zamakali a prijali sme princíp 1 in – 1 out, resp. 1 in – 2 out. V praxi to znamená, že ak úrady alebo ministerstvá v rámci svojej kompetencie príjmu v nejakej oblasti určitú reguláciu, budú musieť v rovnakej oblasti znížiť regulačné zaťaženie a teda náklady na podnikanie v rovnakej výške. Tento mechanizmus je obrovský nepriamy stimul pre našu ekonomiku.
Čítajte aj:
Sulík pre Biztweet: Snáď Igor vie, čo robí
Veronika Remišová: Všetci v hnutí robíme niekedy chyby
Drotován: Rača nedovolí zmeniť vinice na výstavbu
Biztweet: Dokáže rezort hospodárstva pomáhať pri tvorbe zmysluplnejšieho programu využívania európskych fondov? Ako hodnotíte výkon sesterského rezortu MIRRI, pomohlo podnikateľom čerpať prostriedky v širšom rozsahu a účelnejšie?
Richard Sulík: Nebudem hodnotiť iných, nemám to vo zvyku. Budem hovoriť za svoj rezort. A môžem povedať, že ministerstvo hospodárstva chce patriť v oblasti využívania eurofondov medzi lídrov. Chceme vyčerpať všetky eurofondy v tomto a takisto aj v nasledujúcom období a máme ambíciu byť v tomto smere najrýchlejší. Čím skôr ich vyčerpáme, tým skôr môžu začať vyvíjať investície z nich urobené pozitívne účinky a o to viac to pomôže ľuďom.
Biztweet: Často hovoríte o takzvanej vodíkovej stratégii. Je to skutočne kľúčovým prvkom, ktorý by mohol v rámci slovenskej energetiky priniesť viditeľné efekty v krátkodobom, či strednodobom horizonte?
Richard Sulík: Využívanie vodíka nám napríklad môže pomôcť pri dosahovaní cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 55 % do roku 2030 a zároveň zvýšiť konkurencie schopnosť slovenskej ekonomiky. To je fakt. Vodík ako nosič energie vieme využiť aj pri riešeniach na dekarbonizáciu energetiky a priemyselných procesov. Vnímam jeho perspektívu a som rád, že v tom nie som sám. Čím skôr sa nám podarí využiť vodíkový potenciál, tým lepšie – a to sa netýka len energetiky. Slovensko má šancu, ktorú by nemalo prepásť.
Biztweet: Aká je Vaša ambícia v oblasti dostavby Mochoviec? V akom stave by ste radi projekt odovzdávali ďalšej vláde?
Richard Sulík: Budem veľmi rád, ak sa tento nekonečný príbeh čím skôr skončí a Mochovce začnú fungovať tak, ako mali už dávno – teda produkovať energiu, a nie obrovské dlhy.
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
Biznis Biztweet Biznis
- 5 Kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb
Golden Biztweet Golden
- Získavate 10 kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb