Uhlie má skončiť do roku 2030. Slovensko spolieha na Brusel

Európska únia smeruje členské štáty k ústupu od uhlia. Slovensku však chýba konkrétna predstava transformácie energetiky. Spolieha na prirodzenú zmenu a nepripravuje sa na ňu.

Už 15 členských štátov Európskej únie ohlásilo termín, do kedy prestane nielen ťažiť, ale aj spaľovať uhlie na výrobu tepla či v energetike. Odpor prejavuje iba Poľsko. Pomerne vláčny postup v príprave stratégie zas ukazuje Česko a Maďarsko, či krajiny Balkánu.

Slováci s dekarbonizáciou energetiky počítajú v nízkouhlíkovej stratégii ministerstva životného prostredia. Dokumentu, ktorý už schválila aj Únia však kritici vyčítajú nízku ambicióznosť a absenciu niektorých kľúčových plánov transformácie.

Slovensko síce v stratégii konkretizuje obdobia ukončenia ťažby uhlia, ale nestanovuje čas transformácie výroby z uhlia na nové formy, či to, kedy sa vyprázdnia a prestanú dopĺňať uhoľné sklady.

“Slovensko zatiaľ nemá konkrétny termín zákazu využívania uhlia v energetike. Ministerstvo životného prostredia predpokladá, že uhlie sa postupne vytlačí najskôr z centrálneho zásobovania teplom a následne aj zo súkromných priemyselných podnikov,” odpovedá Biztweetu odbor komunikácie rezortu životného prostredia.

Uhlie je z obchodného hľadiska hlavne vplyvom krokov Európskej únie neatraktívnym artiklom a hlavne vývoj cien emisných povoleniek predurčuje energetiku a priemysel hľadať nové zdroje.

Čítajte aj:

Digitalizácia priemyslu na Slovensku. Veľké reči, málo skutkov

De minimis. Nové financovanie projektov MSP

Prieskum IMP: Matovičova vláda komunikuje zle, Ficova však bola horšia

Väčšina členských štátov Európskej únie však vývoj trhu s uhlím prognozuje a na základe analýz podporuje transformáciu energetiky. Energetika a priemysel sa totiž prirodzene budú trhovým vývojom dekarbonizovať, avšak bez štátnej podpory prechodu na nové zdroje, či kompenzácií, ktoré finančné náklady na odchod od uhoľného spaľovania aspoň čiastočne zmiernia, môže situácia ohroziť niektorých veľkých zamestnávateľov.

Z diania v ďalších európskych štátoch je zrejmé, že konec uhlia možno očakávať v roku 2030. Tento termín na ukončenie ťažby i spaľovania ohlasuje gro členských štátov Únie. Slovenská republika zatiaľ ohlásila iba termín ukončenia ťažby - 2027. Aj tu je však termín definovaný vágne, ako predpoklad. Počíta, na základe nie úplne jasných prognóz s tým, že sa ťažba stane neatraktívnou a neudržateľnou 4 roky po ukončení štátnych dotácií na ťažbu uhlia.

 

Tomáš Lemešani, 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope