Do Európskej únie vlani dorazilo skoro 14000 maloletých bez sprievodu

Zo zhruba 300 tisíc prijatých azylových žiadostí migrantov zachytených na území Európskej únie bola nemalá časť pridelená maloletým bez sprievodu.

 

Počet maloletých, ktorých na území Európskej únie zachytili úrady bez rodinných príslušníkov, dosiahol v roku 2019 13800. Ide o 20 percent menej ako v roku 2018, no stále ide o alarmujúci počet. Situácia maloletých migrantov bez sprievodu je žalostná, mnoho štátov pre nich nemá dostatočne vyvinuté systémy sociálnej starostlivosti. Často preto napriek jazykovým a kultúrnym bariéram končia v cudzom prostredí detských domovov, alebo hromadných táboroch, kde bývajú často vykorisťovaní.

Európske úrady vyšetrujú vek maloletých aj v prípade, že vizuálne skutočne vyzerajú nedospelo. V minulosti totiž časť migrantov v snahe skryť svoju identitu zahodila doklady totožnosti a vydávala sa maloletých.

Ak sa u osoby bez dokladov preukáže, že má daná osoba menej ako 18 rokov, polícia daného migranta odovzdá sociálnoprávnej ochrane detí.

Dve tretiny maloletých boli muži vo veku 16 až 17 rokov. Častou praxou migrantov je totiž vyslanie jedného člena rodiny, ktorý má pripraviť zázemie pre zvyšok rodiny, prípadne pracovať a posielať peniaze rodine v domovskej krajine. Práve preto ide najčastejšie o mladých mužov, ktorým zvyšok rodiny zaplatí náklady potrebné na presun z krajiny.

Čítajte aj:

Regionálne rozdiely rastú. Bratislava stále zatieňuje zvyšok Slovenska

Export z eurozóny aj EÚ stále rastie

Počet azylových žiadostí v EÚ v roku 2019 vzrástol o 12 percent

22 percent maloletých migrantov bolo v kategórii 14 až 15 rokov, mladších ako 14 rokov bolo 11 percent maloletých migrantov bez sprievodu. Čo sa týka krajín pôvodu maloletých migrantov bez sprievodu ide najčastejšie o násilím postihnuté regióny – Afganistan, Sýriu,Pakistan, Somálsko a Guineu.

Maloletí bez sprievodu najčastejšie žiadali o azyl v Grécku, Nemecku, Belgicku a Holandsku.

Na Slovensku bolo v roku 2019 podaných 232 žiadostí o azyl. Až 70 percent z toho podali žiadatelia mladší ako 18 rokov. Vyšší podiel maloletých migrantov na celkovom počte migrantov zaznamenali v rámci Európskej únie iba v Bulharsku a Slovinsku.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope