Obchod s čínskym partnerom. Na čo dávať pozor?

Doba koronavírusová donútila množstvo obchodníkov obracať sa na čínskych partnerov. Nutnosť prináša zvýšené riziko. Na tieto veci si dajte u čínskych partnerov pozor.

Zatvorené európske, ale aj americké továrne znamenajú nutnosť obrátiť sa na dodávateľov z Číny. Paradoxne, táto časť sveta, kde koronavírusová pandémia vznikla, je dnes jedinou, ktorá dokáže aspoň čiastočne spĺňať požiadavky svetového priemyslu a obchodu.

Aj slovenskí obchodníci, či odberatelia subdodávok sa tak narýchlo obracajú na čínske firmy, ktoré druh požadovaného sortimentu vyrábajú. Obchody zas napĺňajú sklady výrobkami, ktoré musia aspoň dočasne nahradiť výrobky osvedčených európskych producentov. A prináša to množstvo rizík, ktoré však v snahe nekapitulovať všetci podstupujú.

Čínskeho obchodného partnera obchodníci štatisticky vyhľadávajú najčastejšie jednoducho na internete. Či už jednoduchým vyhľadávaním, alebo prehľadávaním tématických katalógov, či na sociálnych sieťach a trhoviskách ako je web Alibaba.

Veľká ponuka čínskych firiem spolu s rýchlou, ochotnou, ale často nekvalitnou komunikáciou s čínskymi obchodníkmi vedie často k omylom, nedorozumeniam, ale aj podvodom. Pre tie je zúfalý dopyt európskych partnerov a ich neskúsenosť s čínskym obchodom ideálnou živnou pôdou. Na čo si dávať pozor? Prinášame pár základných rád vyplývajúcich zo skúseností slovenských obchodníkov.

Preverte existenciu firmy

Základom je sedliacky rozum. Čínski dodávatelia sú šikovní a v mnohých prípadoch vytvárajú nátlak na čo najrýchlejšiu objednávku ich tovaru. V mnohých prípadoch vytvoria akýsi psychologický pocit, že odberateľ robí dobrý obchod, ale musí zareagovať hneď. Neverte tomu, aj čínsky predajca s vami bude jednať tak dlho ako budete chcieť. Vaše peniaze ho budú rovnako zaujímať aj v budúcnosti, nielen v tento daný okamih.

Tlak na rýchlosť objednávky, či už argumentami o plných výrobných kapacitách, dočasnej akcii, či pripravenej zásielke do vašeho regiónu, s ktorou by mohol prísť aj váš objednaný tovar sú varovným znamením. Tlak na čas niekedy vyplýva z toho, že predajca nechce, aby ste si jeho firmu preverili.

V čínskom prostredí je niekedy ťažké overovať skutočnosť obchodnej spoločnosti. Trvajte teda na tom, aby vám firma dopredu oznámila jej adresu v latinských znakoch a až po úroveň popisného čísla. Overte si v internetových mapách skutočnosť poskytnutej adresy. Predajca musí mať aj kvalitné a konkrétne webové stránky v angličtine. Osoba, s ktorou komunikujete musí preukázať, že komunikuje za firmu - musí byť niekde v zoznamoch na stránkach, prípadne písať email, alebo telefonovať z kontaktov na stránkach.

Pozor na reputáciu a číslo účtu

Žiaľ ani skutočnosť firmy nemusí znamenať, že ste nenaleteli podvodníkovi. Všetky údaje môžu sedieť, ale firma bude v skutočnosti nič nevyrábajúcim červom, cez ktorý podvodník láka peniaze cudzincov. Je preto dobré referencie firmy vyhľadať v medzinárodných obchodných katalógoch, prípadne čínskych oficiálnych obchodných zoznamoch. Ak ide o podvodníkov, natrafíte na meno v niektorom z black listov.

Čítajte aj:

Koronavírus by nemal zahnať principiálne reformy. Toto je 10 kľúčových

Pozor na nášľapné míny. Neakceptujte cenové vojny

Ekonomická premena Slovákov ohrozuje. Štát si to nevšíma

Gro výrobcov od nakupujúceho požaduje celú platbu za tovar pred jeho odoslaním. Dajte si pozor na to, ako faktúra vyzerá. Mala by mať podobné znaky ako tá, ktorú vystavujeme v Európe. Určite by mala obsahovať identifikátor, na základe ktorého predajca spojí prichádzajúcu transakciu s objednávkou. Ak žiaden identifikátor neobsahuje, zrejme ide o podvodný pokus získať peniaze. Počas platby by sa v žiadnom prípade nemalo vystavovať viac dokladov a nemalo by dochádzať k zmenám čísla účtu.

Falošné značky a certifikácia

Častým podvodným chovaním čínskych obchodníkov je označovanie výrobku známou značkou bez toho, aby k tomu mali oprávnenie. Vo finále príde objednávateľovi tovar iba s označením čínskej továrne, bez označenia, alebo ešte horšie so sfalšovanou značkou bez dokumentácie.

Každý výrobok, ktorý nakupujete pre ďalší predaj v Európskej únii musí mať certifikáciu CE. Veľa predajcov kupujúcim certifikáciu nedoloží, pri žiadostiach o ňu zahmlieva, alebo dokonca tvrdí, že CE certifikát nepotrebujete. Osobne sa mi dokonca stalo, že od mňa výrobca žiadal 500 amerických dolárov za to, aby svoj výrobok certifikoval. Certifikácia je v skutočnosti lacnejšia a kupujúci samozrejme nemá prečo certifikovať výrobok predajcu.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb