Reprezentačné náklady. Čo je daňový výdavok?

Obed s obchodnými partnermi nevyúčtujete ako daňový výdavok. Keď chcete do nákladov „upratať“ víno, radšej si ho kúpte domov.

Skutočnosť zákona o dani z príjmov je totiž u právnických aj podnikajúcich fyzických osôb odlišná od toho, čo sa zvykne zaručene hovoriť medzi podnikateľmi a niektorými účtovníkmi.

Daňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 17 eur za jeden predmet.

Ak teda pozvete obchodných partnerov na obed, či večeru. Do nákladov to smiete dať, ale nebudú daňovo uznateľné. V konečnom dôsledku si tak paradoxne môžete navýšiť daňový základ.

O daňovo uznateľný náklad nejde ani v prípade, že si všetci dali len bežné jedlo a pohár vody. Z hľadiska zákona ide o výdavok na reprezentáciu, ktorý je nedaňovým výdavkom spoločnosti.

Absolútne márne dopadnú pokusy prezentovať ako daňový náklad taký náklad, ktorý slúžil na nákup alkoholického nápoja v reštaurácii, či tabakových výrobkov. Paradoxom a nedokonalosťou zákona je, že ak kúpite fľašu vína domov, pokojne ju ako daňový náklad uznáte. Ak stála menej ako 17 eur, dokážete nakúpiť a daňovo uznať aj viac kusov. Stačí nákup prezentovať ako reklamný darček pre obchodného partnera.

Čítajte aj:

Platiť, či neplatiť? Ako je to s DPH pri obchode z partnermi z EÚ

Mikrodaňovník. Čo priniesli najzásadnejšie podnikateľské reformy končiacej vlády?

Domáca kancelária. Ako na podnikanie z domu?

Ďalším paradoxom a nedokonalosťou zákona je, že vyššie popísané neplatí v prípade iných alkoholických nápojov. Ak máte obchodných partnerov vinárov, ich darčeky daňovo uznajú, ak radšej pijú napríklad whisky, fľašu, ktorú im kúpite daňovo nezaúčtujete.

Za daňové výdavky nepočítajte ani darčekové reklamné poukážky, či dary v rámci CSR, ktoré by ste chceli prezentovať ako reprezentačné.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope