Domáca kancelária. Ako na podnikanie z domu?

Pri podnikaní v malom rieši mnoho ľudí otázku, kde sídliť. Ako kanceláriu možno používať aj domácnosť. Varovania daňového regulátora a niektorých účtovníkov môžu vzbudzovať zbytočný strach.

V skutočnosti totiž ako kanceláriu možno využiť aj byt, či dom, v ktorom podnikajúca osoba žije. Jednoducho a nezávisle od toho, či v danej nehnuteľnosti žije v podnájme, alebo ju priamo vlastní.

Právo na využívanie domácnosti ako kancelárie dokonca stráži niekoľko európskych predpisov pre rozvoj malého a stredného podnikania.

Žiaľ na Slovensku prevláda pocit strachu a obáv, že ak podnikateľ bude pracovať z domu, poruší zákony, či spôsobí daňový delikt. Napriek tomu sa pre krok podnikania z domu rozhoduje stále viac podnikateľov – hlavne jednoosobových s.r.o., s.r.o. s malým počtom zamestnancov, či živnostníkov.

Zaujímavé odpisy

Ak podnikateľa od uplatňovania nákladov na byt ako daňových nákladov účtovník odrádza, mal by sa brániť. V skutočnosti je to totiž jednoduché – v prípade nájmu, nutno mať v nájomnej zmluve zavedenú definíciu, že nehnuteľnosť, alebo jej časť je používaná ako nebytové „kancelárske“ priestory.

Ak nehnuteľnosť podnikateľ vlastní, je ideálne označiť za majiteľa nehnuteľnosti firmu, či fyzickú podnikajúcu osobu. Prináša to napríklad zaujímavé možnosti daňových odpisov. Existujú však aj iné prípady, kedy smie podnikateľ využívať nehnuteľnosť alebo jej časť ako kanceláriu, aj keď je majiteľom nepodnikajúca fyzická osoba.

Čítajte aj:

Fresh start a no fresh start. O čom sú nové princípy oddlženia?

Doing Business a štátny prístup k problémom podnikania

Ako na oddlženie fyzickej osoby?

Hlavnou zásadou je, že pokiaľ ide o spoločnosť s ručením obmedzeným, musí mať svoje sídlo zapísané v obchodnom registri. Sídlom firmy môže byť nebytový priestor, byt, či rodinný dom a to aj v prípade, ak je táto adresa totožná s adresou trvalého bydliska spoločníka alebo konateľa. Nič na tom nemení ani záložné právo v prospech banky, ktoré sa zriaďuje pri hypotékach.

Náklady na kanceláriu, ktorú má podnikateľ prenajatú možno daňovo uznať taktiež aj bez toho, aby sa jednalo o sídlo firmy. V nájomnej zmluve však musí byť aspoň stručne uvedený účel využitia nehnuteľnosti. Sídlom firmy môže byť aj prenajatá nehnuteľnosť. Dokument k zápisu do obchodného registra však musí obsahovať súhlas majiteľa nehnuteľnosti.

Istou možnosťou uplatňovania nákladov na domácnosť využívanú ako kanceláriu v účtovnictve je aj používanie pomerných nákladov na miesto podnikania. Podnikateľ v tomto prípade vyčísli celkové náklady nehnuteľnosti a stanoví podiel, ktorý zodpovedá jeho podnikaniu. Nutné je kvalitne dokumentovať, rozlohou a pravidelným sledovaním stavov energií.

Nové povinnosti a riziká

V prípade, že sa podnikateľ rozhodne do činnosti zapojiť aj vlastnú domácnosť však musí akceptovať aj nové riziká a zodpovednosti. V prípade, že bude podnikateľská činnosť osoby vyšetrovaná políciou, tá smie neobmedzene vstupovať na pôdu oficiálnej kancelárie, či sídla.

S tým, že sa u vás bez okolkov zastaví na kontrolu aj daňový kontrolór musí podnikajúca osoba z domu počítať tiež.

V prípade, že je nehnuteľnosť majetkom firmy, pripadá tiež do zoznamu majetku, ktorý môže byť zabezpečený na prípadné uspokojenie veriteľov, či súdne zamrazenie majetku podnikateľa.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

 

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb