Strany stále tvrdia, že nerobia žiadne kampane

Ani 30 rokov demokracie nestačilo na to, aby politické strany voličom transparentne priznali základné informácie o kampaniach.

Žiadnu kampaň nechystáme, nemáme žiadnych marketingových pracovníkov a externé firmy nevyužívame. Ani pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v roku 2020 politické strany nehovoria o politickom marketingu pravdu.

Stále sa k téme nevyjadrujú, alebo zavádzajú. Najčastejšie odpovedajú tak, aby neklamali, ale zároveň nehovorili úplnú pravdu. Platených marketingových brigádnikov s platenými marketingovými nástrojmi často označujú za vlastných dobrovoľníkov. Externých marketérov označujú za podporovateľov.

Niektoré strany stále tvrdia, že si nenakupujú outdoor reklamu, a keď sa na bilboardoch objavia, hovoria o nich ako o daroch ich fanúšikov. Časté je tvrdenie, že strany nevyužívajú platenú reklamu na sociálnych sieťach. Toto tvrdenie možno s prižmúrením oka potvrdiť iba pri KDH, ktorá má na internete takmer neviditeľnú reklamu.

Čítajte aj:

Kremeľ s chápadlami pri Bratislavskom hrade

Armáda ustúpila z plánu tréningového centra pre vrtuľníky

Lieky na krízu. Pomáha štát podnikom v problémoch?

Za zamyslenie stojí aj ochota o kampaniach hovoriť. Na prieskum Biztweetu reagovali iba dve strany. Oslovených bolo 8 politických strán a hnutí vrátane všetkých favoritov volieb.
Podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko Martin Beluský priznal, že si Kotlebovci na kampaň prichystali 500 – 600 tisíc eur. Chcú sa v nej zamerať hlavne na reklamu v tlačených periodikách a na bilboardovú reklamu.

Strana Sloboda a Solidarita zas podľa manažéra volebnej kampane Branislava Masaroviča chystá do kampane investovať asi miión eur.

Strana nad rámec iných zverejňuje aj detaily o počte ľudí zaoberajúcich sa kampaňou. Má 7 stálych členov volebného tímu a zhruba 15 pracovníkov na dohodu, ktorých využíva pri externých eventoch.

Priznáva tiež spoluprácu s prieskumnou agentúrou, ktorá realizovala kvantitatívny a kvalitatívny prieskum – AKO. V kampani využije mix viacerých marketingových kanálov.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope