Kompenzácie Bruselu? Jablká dajú radšej charite
Pestovatelia jabĺk hovoria o márnej snahe EU odškodniť poľnohospodárov. Poliaci radšej úrodu rozdajú.
Pestovatelia jabĺk hovoria o márnej snahe EU odškodniť poľnohospodárov. Poliaci radšej úrodu rozdajú.
„Keď dáme jablká charite, dostaneme za to viac peňazí, než nám dá Brusel,“ hovorí majiteľ desať hektárových jablčných sadov pri meste Grojéc v Poľsku. Jeho sady boli odkázané na ruský odbyt. Po jeho strate vplyvom ruského embarga, čakajú rodinnú firmu krušné časy.
Za to, že dajú potraviny charite, dostanú poľské firmy štátne úľavy. Objem, ktorí v charitách dokážu umiestniť je však obmedzený. Európske kompenzácie sú príliš malé, a tak si poľnohospodári musia poradiť sami.
„Nízke kompenzácie je jedna vec, členstvo v EU vec druhá. Na Brusel nie sme nahnevaní. Je to veľká byrokracia, ale veľmi nám pomohol. Napríklad so získaním nových trhov. Prakticky vďaka EU vyvážame veľkú časť produkcie do Japonska,“ rozhovoril sa otvorene starý pán.
Ako pokračoval, ruské embargo má aj pozitívne stránky. Napríklad pri meste Grojec sa behom pár týždňov spojilo takmer tridsať farmárov. Pri odbyte si navzájom pomáhajú a využívajú cudzie kontakty.
„Rusko bolo vážnym partnerom, ale poradíme si aj bez neho,“ hovorí riaditeľ spoločnosti La Sad, takisto z regiónu s ochranným označením „Jabko Grojeckiej“. Jeho firma vlastí 30 hektárov sadov, vyrába jablkový džús a zamestnáva 80 ľudí.
Hoci do Ruska posielala 40 percent svojej výroby, behom pár týždňov dokázala nájsť nové obchodné partnerstvá. „Zvýšili sme predaj do Mongolska, Nového Zélandu a Číny,“ spresňuje riaditeľ.
Okrem hľadania nových odbytísk sa však všetci poľskí farmári zhodujú na jednom. Treba podporiť domácu konzumáciu. Aj preto od uvalenia ruského embarga na dovoz európskych potravín, nenájdete v poľskej reštaurácii iný aperitív ako džús, alebo mušt. K prípitku zas slúži cyder. Jeho výrobu dokonca v rámci krízového riešenia spolufinancujú štátne fondy.
Čítajte viac:
Ako riešiť nezamestnanosť? Ekologickým kaprom
Rana ruského embarga v praxi. Poliaci prídu o miliardu eur
Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci