Kaliňák má novú rolu. Riadi stranícku s.r.o.

Robert Kaliňák je konateľom „eseročky“ založenej Smerom. Spravuje financie, nehnuteľnosti a koordinuje zamestnancov.

Novú funkciu získal koncom apríla.

Na jeho pozícii v strane sa teda ani po odstúpení a nahromadených kauzách nič nemení a stále patrí k členom s najsilnejším vplyvom na Smer-SD.

Spoločnosť Agentúra Smer je stopercentne ovládaná politickou stranou Smer-SD. Spravuje nehnuteľnosti patriace strane, spravuje aj prenajaté priestory, koordinuje vyplácanie odmien, prijíma dary a zaštiťuje propagačnú činnosť sociálnych demokratov.

Stará sa tiež o výrobu propagačných materiálov strany, patrí jej aj sídlo strany na bratislavskej Súmračnej, či budova v Žiline. Jej adresy uvádzajú ako pracoviská tiež poslanci a ich asistenti.

Agentúra SMER v roku 2018 utržila 805104 eur. Jej prokuristom je Miloš Kollár.

Robert Kaliňák sa vzdal funkcie ministra vnútra v marci 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka so snúbenicou. Kaliňák bol pod tlakom verejnosti. Odstúpil neochotne, i keď podľa mnohých dopustil zvláštne postupy v začiatku vyšetrovania novinárovej vraždy.

Čítajte aj:

Prvý účet za morálny úpadok. V4 prehrala v Bruseli aj Štrasburgu

Saková zanechala myšlienku Kaliňákových sociálnych podnikov

Felshtinsky: Ak bude Putin pri moci, bude konflikt na východnej Ukrajine nažive

Tá vyvolala vlnu kritiky smerom k vláde nielen v súvislosti so spôsobom vyšetrovania, ale aj v súvislosti s článkami Jána Kuciaka, ktorý upozorňoval na podozrenia z korupcie siahajúce k ľuďom z úradu vlády a predstaviteľom strany Smer.

S Kaliňákom sa však spájajú aj ďalšie kauzy ako napríklad zapojenie slovenských bezpečnostných a diplomatických zložiek do únosu vietnamského disidenta z Nemecka. Spájali ho aj s obchodovaním a krytím zločinov dnes už odsúdeného podvodníka Ladislava Bašternáka. Iný minister v inej krajine by odstúpil aj pre kauzy ako Hedviga Malinová, zásah v Moldave nad Bodvou, Bejby, Výbušnina v Írsku, či Kovošrot.

Vďaka ignorácii verejnej mienky a tvrdej ruke v policajných zložkách si vyslúžil prívlastok „teflónový“, alebo „nehorľavý“. Kaliňák bol ministrom vnútra od roku 2012, post ministra vnútra zastával aj v prvej Ficovej vláde v rokoch 2006 až 2010.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope