Felshtinsky: Ak bude Putin pri moci, bude konflikt na východnej Ukrajine nažive

Historik a spisovateľ Yuri Felshtinsky tvrdí, že medzi kľúčové postavy ruského vplyvu na región V4 patrí aj Alexej Beljajev.

Boj proti ruskému finančnému vplyvu alebo ruskej obchodnej aktivite v Európe je nesmierne ťažký. Je oveľa ľahšie bojovať proti ruskej korupcii v zahraničí, ak existuje politická vôľa. Ruský historik a spolupracovník zavraždeného Alexandra Litvinenka - Yuri Felshtinsky pre Biztweet.

„Povedal by som, že ak bude Putin pri moci, bude konflikt na východnej Ukrajine nažive. Je to preto, že Putin nemá žiadny podnet, aby ho ukončil, a má veľa dôvodov, prečo ho udržiavať. Začatím územného konfliktu s Ukrajinou v roku 2014, rovnako ako s Gruzínskom v roku 2008 a s Moldavskom ešte pred tým, než sa Putin stal vodcom Ruska, Putin dosiahol aspoň jeden strategický cieľ: vytvoril situáciu, kedy by tieto krajiny mali prekážky v ceste do NATO,“ povedal Yuri Felshtinsky v rozhovore s Biztweetom.

Podporte objednávkou vznik slovenskej knihy zavraždeného Alexandra Litvinenka, kde popisuje ako sa Putin dostal k moci. Medzi odmenami nájdete slovenskú verziu.

 

Spisovateľ, novinár a historik mapuje aktivity ruských tajných služieb v zahraničí. Spolu s Alexandrom Litvinenkom pripravil knihu Blowing Up Russia. Práve pre tieto aktivity bol Alexandr Litvinenko v Londýne otrávený rádioaktívným polóniom a zomrel. Niekto sa pokúsil zavraždiť aj Felshtinskeho. Dnes na túto tému hovorí iba to, že nemá význam premýšľať o rizikách, to ich nijako nezmení.

Podľa historika je Putinova snaha na Ukrajine začiatkom snáh priblížiť sa európskym hraniciam. Bol však prekvapený z odporu Ukrajiny, pri ktorej očakával, že sa k Ruskej federácii pripojí významnejším územím bez boja.

Čítajte aj:

Nálady Igora Matoviča

Kto je tu patriot?

„Zjavným "novým územím" v rizikovej zóne je Bielorusko, ktoré nie je členom NATO a susedí s Ruskom na Západe. Pripojenie Bieloruska umožní Kremľu mať spoločné hranice s Lotyšskom a Poľskom a dramaticky rozšíriť svoje hranice s Litvou a Ukrajinou. Ak bol argument, že Ukrajina nemá právo existovať ako nezávislý štát, použitý ruským propagandistickým strojom v roku 2014, určite bude znovu použitý v okamihu, keď sa Kremeľ rozhodne obsadiť Bielorusko, ktoré pred rokom 1991 nikdy neexistovalo ako nezávislý štát,“ uvádza Felshtinsky.

Misiou Vladimira Putina je podľa neho oslabiť NATO aj Európsku úniu. Práve preto financuje antieurópske a proruské politické hnutia v Európe. Rozdrobené celky sa potom ľahšie podmaňujú ruskému vplyvu. Ten zatiaľ funguje hlavne financovaním kampaní známych politikov a firiem napojených na nich. Medzi kľúčové postavy ruského vplyvu v regióne V4 podľa neho patrí aj spolumajiteľ popradskej Tatravagónky Alexej Beljajev.

Rozsiahly rozhovor o ruských aktivitách na Slovensku, či v Česku, ale aj o tom, prečo ľudia zabúdajú na zverstvá komunistického režimu si prečítate na českej mutácii Biztweet.cz a v júlovom čísle Biztweet Exclusive.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope