Minister požehnal kritizovaný projekt na Horehroní

Ministerstvo životného prostredia nevyhovelo námietkam odporcov projektu spoločnosti Evonik Fermas.

Po rozhodnutí Lászla Sólymosa tak nemusí projekt výroby doplnku do kŕmnych zmesí prechádzať ďalším posudzovaním z hľadiska životného prostredia.

Obyvateľov obcí Slovenská Ľupča a Šalková, pri ktorej chce Evonik Fermas novú výrobňu spustiť pohoršili nedostatočné informácie poskytnuté úradom a domácim, či to, že sa k projektu nemali možnosť vyjadriť. Firma však kritiku odmietla a na jej stranu sa postavil aj minister životného prostredia.

Ministerstvo zamietlo rozklad občianskeho združenia Združenie domových samospráv, ktorým sa namietajúce združenie snažilo vyvrátiť predošlé rozhodnutie úradov o tom, že nová výroba nemusí podliehať procesu schvaľovania EIA.

Podľa rezortu životného prostredia sú informácie predložené investorom dostatočné. Podľa argumentácie naviac odbor životného prostredia oslovil všetky samosprávy tak, ako mu to prikazuje zákon a žiaden z oprávnených orgánov projekt nenamietal. Protesty občianskeho združenia prišli po lehote, do ktorej to bolo oprávnené.

Čítajte aj:

Krvavé ruky a hladné bruchá. Viete čo nakupujete?

V Šenkviciach vznikne robotizovaná farma

Prehnaná regulácia? Nemecká verejnosť žiada rýchlejší koniec uhlia

Účelom investičného zámeru je rozšírenie portfólia výrobkov Evoniku o nový výrobok Ecobiol, ktorý je „vysporulovanou biomasou probiotického bakteriálneho kmeňa využiteľného ako výživový doplnok v kŕmnych zmesiach pre hospodárske zvieratá“.

Spoločnosť na kritiku, že neposkytla dostatok informácií odpovedala tým, že ide o inovatívnu výrobu, ktorá podlieha mlčanlivosti. Súhlasilo s tým aj ministerstvo. Obyvateľstvo však uisťuje, že ide o produkciu biomolekuly, bežne sa vyskytujúcej v prírode. Všetko má podliehať prísnym bezpečnostným kritériám a žiadne riziká vraj okoliu nehrozia.

Spoločnosť Evonik Fermas v roku 2018 utržila 35,03 milióna eur. Konečnými užívateľmi výhod firmy sú Gabriela Cencerová, Ján Serátor, Juraj Dřevojánek, Milan Veis a Miroslav Havlík.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope