Prehnaná regulácia? Nemecká verejnosť žiada rýchlejší koniec uhlia

Zatiaľ čo euroskeptici a popierači globálneho otepľovania kritizujú Nemecko za odklon od uhoľnej energetiky, samotným Nemcom sa unikátny prístup vlády zdá nepostačujúci.

Od kabinetu, ktorý proaktívne a vlastným rozhodnutím rozhodol o odpojení uhoľných elektrární a teplární ďaleko nad mieru toho, čo od krajiny požaduje Európska komisia, žiadajú mladí Nemci viac.

Iniciatíva, ktorá v Nemecku spoluorganizovala študentské protesty proti klimatickým zmenám, vyzýva, aby Berlín skrátil termín, kedy prestane používať uhlie na výrobu elektriny. Ten je v súčasnosti stanovený na rok 2038. Aktivisti požadujú, aby sa tak stalo už o osem rokov skôr, informovala agentúra AP.

Vedúci predstavitelia iniciatívy Fridays For Future (Piatky za budúcnosť) na tlačovej konferencii v Berlíne vyhlásili okrem iného to, že Nemecko by do roku 2035 malo získavať energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov a taktiež dovtedy úplne eliminovať emisie skleníkových plynov.

Masové protesty žiakov v Nemecku a ďalších krajinách inšpirovala švédska tínedžerka Greta Thunbergová. Tá každý piatok namiesto vyučovania stála v Štokholme pred budovou švédskeho parlamentu, aby upozornila na nečinnosť politikov v boji so zmenou klímy a jej dôsledkami a upriamila na tieto problémy aj pozornosť širokej verejnosti. To sa jej s heslom, „Chodím za školu, lebo ma aj tak žiadna budúcnosť nečaká“ podarilo.

Čítajte aj:

Nakupujte zodpovedne. Ekologicky a ekonomicky

Babišov Agrofert rozširuje výrobu krmiva v Trnave

Iniciatíva otvorene kritizuje štáty sveta za nedodržiavanie parížskej klimatickej zmluvy a očakáva, že ich vlády prijmú opatrenia na maximálne možné spomalenie procesu globálneho otepľovania.

V našom regióne existenciu globálneho otepľovania zľahčujú, či popierajú a ekologické smernice Európskej komisie kritizujú politici ako Miloš Zeman, Václav Klaus, ale aj Marian Kotleba, či Andrej Danko. Vadí im, že regulácie uhlíkovej energetiky zasahujú konzervatívny český a slovenský priemysel. S inými riešeniami ekologických problémov však neprichádzajú.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope