Železná Anna: Príbeh sekretárky, ktorá vedela ako na to

Anna Nagyová, dnes Mojžišová patrila medzi poradkyne „pre všetko“ Vladimíra Mečiara. Z bežnej sekretárky sa za krátky čas prepracovala k vplyvu na rozhodovanie autokratického expremiéra.

Dokázala tak hýbať nitkami od biznisu až po podsvetie. Na čudnom vplyve sprevádzanom šuškaniami vybudovala majetok seba i svojho muža. Dnes sa snaží, aby sa na ňu zabudlo.

Je to v kontraste s tým, ako vystupovala pred pár rokmi. Užívala si mediálnu pozornosť, ukazovala bohatstvo a to, že si ju Vladimír Mečiar obľúbil, označovala za svoj profesionálny úspech.

Ako sekretárka mala čuch na šéfov, ktorí ju radi posunú ďalej. Bola napríklad asistentkou riaditeľa hotela Bôrik, pracovala aj pre vedenie Slovenskej technickej knižnice, či Slovenského zväzu bytových družstiev. Stále sa motala okolo politikov a mužov, ktorí mali dosah na peniaze rodiaceho sa kapitalizmu. Na úrade vlády mala pracovisko od roku 1988.

Už v januári 1990 sa stala osobnou tajomníčkou predsedu vlády. Najprv Milana Čiča, potom Vladimíra Mečiara. A vtedy skutočne zažiarila. S predsedom vlády temného obdobia slovenskej histórie nadviazala blízky vzťah. Trávili spolu celé dni a začal ju so sebou voziť aj na pracovné i nepracovné návštevy.

Nielen to sa stalo podnetom pre časté spory Mečiara s politickými partnermi. Zazlievali mu, že Nagyovej intrigánstvo prekáža politickej práci, a že sa na úrade nerieši nič iné než snaha o personálne diskreditácie. V tom čase bolo jasné, že je Nagyová spolu s Ivanom Lexom najbližším človekom Mečiara. Kto niečo od predsedu vlády chcel, musel sa zavďačiť aj blondýne na sekretariáte. A ustúpili aj v sporoch. Inak to nešlo a Nagyová napríklad sprevádzala Mečiara aj pri rozhovoroch o rozdelení Československa.

Anna Nagyová

Aj dnes si mnohí spomenú na jej prezývku „železná Anna“. Na rozdiel od Margrethe Thatcher, ktorá si podobný prívlastok zaslúžila vďaka ekonomickým reformám, však Nagyová prívlastok získala hlavne vďaka arogantnému a hrubému vystupovaniu voči politickým oponentom, novinárom a zahraničným delegáciám, ktoré úrad vlády navštívili.

Sám Mečiar označoval za hlavnú úlohu svojej asistentky rady ohľadom armády, spravodajských služieb a bezpečnosti. Z tohto pohľadu sú dnes zaujímavé viaceré svedectvá ľudí z podsvetia o tom, že bola osobou, ktorá vedela čo sa v mafii chystá, poznala mená objednávateľov vrážd a vedela predať aj mafiánsku milosť, či radu, aby sa daný predmet objednávky vedel narýchlo skryť. Svedčila preto napríklad aj v prípade, v ktorom je Pavol Rusko obžalovaný z objednávky vraždy svojej biznisovej oponentky Volzovej.

Čítajte aj:

Vladimír Mečiar a jeho krátka ministerská kariéra

Ľudovít Kaník: nenávidený reformátor

Jirko Malchárek: Z automobilového pretekára symbolom Gorily

Nagyová bola tými istými svedectvami z podsvetia označená za ženu, ktorá vedela vybavovať aj privatizácie. Ak chcel niekto niečo od štátu kúpiť, musel si to vybaviť u nej. Jej vplyv zosilnel po odstránení ministrov privatizácie, kedy Mečiar sám daný rezort riadil. Viacerí „černákovci“ tvrdili, že Mečiar, Lexa a Nagyová mali v zahraničí založené firmy, kde sa provízie za objednávky na úrade vlády vyplácali. Tesne pred Mečiarovým koncom naviac Nagyová vzala z úradu nahrávky, ktoré podľa zákona nahrávala privatizačná komisia. Pár minút pred prvým koncom predsedu vlády zmizlo z úradu aj viac ako 160 tisíc korún.

O intímnom vzťahu s Mečiarom sa v jej prípade hovorilo najviac v čase, keď bola jeho garde na návšteve pápeža. V tom čase bola stále po jeho boku, dokonca zaňho vystupovala a túto rolu si privlastnila aj v čase, keď sa pre jeho množiace sa psychické problémy stiahol do úzadia. Aj to ju zrejme napokon stálo jej pozíciu. V roku 1996 sa nečakane stiahla a hovorilo sa, že Mečiara podviedla pri províziach niektorých privatizácií.

Anna Nagyová

Zvláštny cit pre biznis a politiku 90-ych rokov nemala len Anna Nagyová, ale aj jej manžel Marián Mojžiš. Podľa zlých jazykov len vďaka vplyvu manželky, bol dosadený do pozície predsedu predstavenstva chemického a poľnohospodárskeho štátneho giganta Petrimex. Práve v čase, kedy z neho Andrej Babiš podozrivými úradnými krokmi vyvádzal majetok do svojej súkromnej spoločnosti. Mojžiš sa preslávil tým, že nepochopiteľne vycúval s právnych bojov s Babišom. Nechal tak štátny majetok bez vysvetlenia pripraviť o miliardy korún.

Dnes nemá Nagyová pod starým menom ani pod menom Mojžišová oficiálne žiadnu živú firmu. Jej manžel vlastní spoločnosť Farmtechnik. Firma poberá aj štátnu podporu.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb