Podnikáte v zahraničí? Neplaťte dvojité zdravotné

Keď pracujete ako SZČO, alebo zamestnanec v zahraničí popri podnikaní na Slovensku, musíte si vybrať kde chcete odvádzať zdravotné poistenie.

U Slováka stojí za zváženie napríklad v Česku vyššia kvalita verejného zdravotníctva, na druhej strane si zaň na odvodoch zaplatí viac ako je minimálny odvod štatutára, či živnostníka na Slovensku.

V každom prípade každý Slovák, ktorý sa z akýchkoľvek príčin prepoistí do zahraničia, musí dať slovenskej poisťovni zbohom. V praxi sa žiaľ ešte stále stretnete s tým, že vás budú pracovníci slovenskej poisťovne presviedčať o tom, že ako štatutár slovenskej firmy, máte povinnosť odvádzať zdravotné na Slovensku. Naopak v zahraničí vás niekedy budú presviedčať, že je dovolené platiť si poistenie aj v domácej aj v ich krajine.

Pravda je iná. Dvojité odvádzanie zdravotného nie je v Európskej únii povolené. Každý štát Európskej Únie (EÚ) má vlastný systém sociálneho zabezpečenia, ktorý zahŕňa aj oblasť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Tento systém je regulovaný legislatívou príslušného štátu a vychádza najmä z historického vývoja, potrieb spoločnosti a ekonomických možností danej krajiny.

Koordinácia poskytovania zdravotnej starostlivosti je v podmienkach únie zabezpečená najmä nariadením EP a Rady (ES) č. 883/2004 a 987/2009 v znení neskorších úprav.

Vo všeobecnosti platí, že podľa zásad uplatňovaných v základom nariadení môže osoba podliehať len právnym predpisom jedného členského štátu. Cieľom takejto úpravy je, aby sa predišlo prípadom, keď by sa na osobu nevzťahovali žiadne právne predpisy, alebo keď by sa na osobu vzťahovalo viacero právnych predpisov.

Podľa základného princípu osoba podlieha právnym predpisom štátu, v ktorom je zamestnaná alebo vykonáva samostatne zárobkovú činnosť (princíp lex loci laboris), a to aj vtedy, ak má osoba alebo zamestnávateľ bydlisko, alebo sídlo na území iného členského štátu.

Čítajte aj:

Ako na informácie. Občan smie zistiť čokoľvek

Konečného užívateľa výhod musí prezradiť každý podnik

Čo prinesie novelizácia pracovnoprávnych predpisov

„Pokiaľ vám v zahraničí (podľa legislatívy danej krajiny) vznikne verejné zdravotné poistenie (napr. z titulu výkonu pracovnej činnosti), vtedy je potrebné sa zo systému verejného zdravotného poistenia na území Slovenskej republiky (SR) odhlásiť,“ potvrdzuje Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Pre ukončenie zdravotného poistenia na Slovensku má poistenec povinnosť predložiť tlačivo: Odhláška poistenca a doklad preukazujúci vznik zdravotného poistenia v danej krajine, čím je: doklad o zdravotnom poistení v cudzine alebo doklad o zamestnaní v cudzine. Taktiež je možné akceptovať E-formuláre potvrdzujúce existenciu zdravotného poistenia v inom členskom štáte EÚ (napríklad E 104EU (S 040)) a iné.

Pokiaľ je dotyčný do vzniku zdravotného poistenia v zahraničí považovaný za osobu dobrovoľne nezamestnanú (samoplatiteľa), samostatne zárobkovo činnú osobu alebo poistenca štátu, ktorému vzniká oznamovacia povinnosť, povinnosťou bude túto kategóriu platiteľa ukončiť prostredníctvom tlačiva Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.

Tlačivá sú k dispozícii na internetových stránkách poisťovní. Oznamovacia povinnosť pre odhlásenie je do ôsmich dní od vzniku verejného zdravotného poistenia v zahraničí.V prípade oneskoreného odhlásenia si žiaľ môže poisťovňa voči poistencovi nárokovať aj spätnú úhradu za čerpanú zdravotnú starostlivosť (napr. kapitačné platby).

V prípade zániku verejného zdravotného poistenia na Slovensku nie je potrebné od 1.1.2017 vrátiť pôvodný preukaz poistenca a ani Európsky preukaz zdravotného poistenia.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope