Ikea: nepekná história peknej rodinnej firmy
Miliardár Ingvar Kamprad založil fascinujúcu sieť lacného a praktického nábytku. S históriu Ikey sa však spájajú aj nepekné správy. Majiteľa spájajú s fašizmom.
Ingvar Kamprad narodený 30. marca 1926 vo Švédsku je preslávený vlastnou skromnosťou. Či už ide o skutočnosť, alebo nie, je pravda, že na lacných cenách a poctivosti stojí celé PR švédskej nábytkárskej siete. Dnes vyrába až pätinu svetového nábytku.
Kamprad ju založil v sedemnástich rokoch z peňazí, ktoré dostal od otca ako odmenu za dokončenie strednej školy.
K podnikaniu bol Ingvar Kamprad vedený od mala. Už ako školák predával zápalky, ozdoby na vianočné stromčeky či guličkové pera. Časť tohto sortimentu mu zostala v ponuke dodnes.
Založenie Ikea v roku 1943 sa však spája aj s nacistickými rozpakmi. Je zrejme pravdou, že podnikať v šialenej dobe nešlo bez dovolenia úradov, ale stopercentnou istotou je aj to, že Ingvar Kamprad v roku 1942 vstúpil do Per Engdahlovej nacistickej skupiny. Z kooperácie s nacistami však nebol nikdy oficiálne obvinený. Svoj ústretový postoj dnes označuje za mladícku chybu a opakovane sa za neho ospravedlnil.
Tak, alebo tak, myšlienka obchodnej siete zostáva originálnym príkladom využitia ľudskej sporivosti. Ikea, ktorej názov vznikol z počiatočných písmen mena Ingvar Kamprad, farmy Elmtaryd, kde sa narodil a dediny Agunnaryd, kde vyrastal, predávala zmiešaný tovar.
Po štyroch rokoch pridala aj nábytok a po ďalších štyroch sa na neho špecializovala. Od počiatkov fungovania firmy bola základným kameňom myšlienka dostupnosti. Namiesto drahých materiálov a zložitých montáží výrobcu nábytku ušetril tým, že použil lacnejšie materiály a nábytok nechal montovať samotných zákazníkmov. To sa prirodzene premietlo do cien tovarov a začalo podrážať nohy nábytkárskej konkurenciu. Už v päťdesiatych rokoch firma navrhovala dizajn nábytku tak, aby si ho klienti dokázali ľahko zložiť sami doma.
Čítajte aj:
Jobs: Diktátor alebo inšpirácia?
Bratia Kochovci: sponzorské srdce republikánov
Larry Ellison: Pravý americký sen
Dvadsať rokov po založení firma expandovala mimo domovské Švédsko, do Nórska, Dánska, na celý kontinent a potom aj do sveta. Dnes má viac ako 200 pobočiek v 30 krajinách.
Ťažko povedať, nakoľko je šetrnosť majiteľa nábytkárskeho gigantu pravdivá a nakoľko PR. Stala sa však príkladom mnohých prívržencov firemných škrtov. Zamestnanci Ikea stopercentne recyklujú, majú nariadenie písať na obe strany papiera a majú pridelené množstvo materiálu, ktorý môžu na jednu dobu spotrebovať.
Samotný Ingvar Kamprad sa vraj priznal, že aby nemusel nakupovať soľ a korenie, berie si ich z reštaurácií. Jazdí v 20 rokov starom Volve, využíva zľavové kupóny a ak mu to situácia umožňuje, stravuje sa výhradne vo svojej sieti obchodov.
Šetrí aj na daniach. Aby obišiel daňový systém, využil neobvyklú kľučku. Ikea mu administratívne prakticky nepatrí. Majetok obchodnej siete spravuje holandská nadácia Stichting INGKA. Tá sa však nevenuje len charite, ale aj celej obchodnej činnosti. Ide len o Kampradov ťah, ako sa vyhnúť vysokým daniam. Samotný Kamprad je predsedom nadácie.
Kontroverzný podnikateľ je teda mužom rozporov, ktorý spoločnosť rozdeľuje na tých čo ho milujú a tých čo nenávidia. Nech ste už na ktorejkoľvek strane, musíte uznať, že tento "starček na zabitie" vie ako šetriť.
Biztweet