Bratia Kochovci: sponzorské srdce republikánov

Nielen americkí demokrati majú svoje ikonické klany. Bratia Charles a David Koch už dekády hýbu biznisom, médiami a republikánskou politikou.

Rodinný klan Kochovcov možno označiť aj za čierne svedomie republikánov. Ak je v poslednej dobe moderné kritizovať sponzorstvo amerických demokratov a ich prepojenie s miliardármi, Kochovci patria k tým, ktorí si radi priplatia za to, aby boli myšlienky o životnom prostredí, či demokratických reformách na vedľajšej koľaji.

Rodina je už roky synonymom amerického hnutia Tea party. Bratia Kochovci nie sú známi len ako podnikatelia, ale aj ako šedá eminencia politiky, ktorá z pozadia hýbe dianím podľa vlastných potrieb. Aj preto je meno ich podnikateľského klanu známe ako jadro konzervatívnych politikov aj medzi bežnými občanmi.

David Koch, spolumajiteľ rodinnej spoločnosti Koch Industries, sa zaviazal pokračovať v presadzovaní zásad, ktorými sa riadi podnikateľská dynastia Kochovcov už tri generácie. Rodina vybudovala druhý najväčší súkromný priemyselný konglomerát v USA s ročným obratom sto miliárd dolárov.

Sága rodinného podnikania siaha do roku 1888, kedy 19-ročný Harry Koch odcestoval z Holandska do Ameriky. Na starom kontinente sa vyučil tlačiarenskému remeslu a v Quanah založil tlačiareň, v ktorej vydával noviny Tribune-Chief. Oženil sa a v roku 1900 sa mu narodil v poradí druhý syn Fred, ktorý mal po ňom prebrať firmu.

Už ako sedemnásťročný dostal od otca úlohu nastúpiť do texaského Houstonu na Rice University. Odtiaľ postúpil na prestížny Massachusettský technologický inštitút (MIT), kde vyštudoval v roku 1922 chémiu.

A práve chémia ho priviedla k biznisu. Ako chemický inžinier si najprv vyskúšal sily v ropnej brandži v texaskom meste Port Arthur a nakrátko ako hlavný inžinier v spoločnosti Medway Oil & Storage Company za Atlantikom v juhovýchodnom Anglicku. V roku 1925 sa vrátil do Ameriky a zamestnal v kansaskom meste Wichita v strojárskej firme Keith-Winkler Engineering. Keď ju o niekoľko mesiacov opustil spolumajiteľ, nahradil ho Fred a firma sa premenovala na Winkler-Koch Engineering Company.

Zlomovým obdobím sa stal pre Freda rok 1927, kedy vynašiel efektívnejšiu metódu krakovania ropy. Svoju metódu potom zavádzal v Európe a na Blízkom východe, ale predovšetkým vo vtedajšom Sovietskom zväze, kde stál pri zrode pätnástich rafinérií.

Čítajte aj:

Larry Ellison: Pravý americký sen

Warren Buffett: Mág, ktorý nerobí rozdiely

Bill Gates: Najbohatším mužom sveta po zásluhe

Po návrate do USA v roku 1940 založil F. Koch s partnermi Wood River Oil and Refining Company, priamu predchodkyňu Koch Industries. Neskôr sa premenovala na Rock Island Oil & Refining Company.

Charles aj David šli v otcových šľapajách a vyštudovali chémiu na MIT Charles. V roku 1961 povolal otec Charlesa do rodinnej firmy a ho za viceprezidenta a manažéra dcérskej inžinierskej spoločnosti.

Po dvoch rokoch ho menoval prezidentom dcérskej spoločnosti Koch Engineering a v roku 1966 prezidentom celého rodinného konglomerátu. Fred zomrel v roku 1967 a Charles sa vtedy stal predsedom správnej rady.

Kochovské impérium dosahovalo v roku 1967 ročný obrat 180 miliónov dolárov. Znamená to, že pod vedením Charlesa znásobilo svoju hodnotu viac ako päťsto krát. Hoci sa zvyšok rodinného impéria pokúšal Charlesovu moc prevziať, geniálny manažér sa pokusom ubránil a konkurentov za miliardu dolárov zbavil akýchkoľvek ďalších práv na vlastníctvo časti firmy.

Výnimkou bol len jeden brat. David nastúpil k Charlesovi v roku 1970 a zastával funkciu výkonného viceprezidenta Koch Industries. Obaja razia praktiky, ktoré ich naučil ich otec - agresívnu expanziu, podloženú taktikou investovať 90 percent ziskov do nových firemných projektov a akvizícií.

 

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb