Veronika Remišová: Jedna horalka ani tričko v parlamente nepatria medzi hlavné problémy Slovenska

V posledných mesiacoch sú napäté vzťahy medzi Igorom Matovičom a Andrejom Dankom. Lenže Andrej Danko má problém aj s podpredsedom Smeru Marekom Maďaričom, aj s poslancom a pravou rukou premiéra Erikom Tomášom. Najnovšie aj s Richardom Sulíkom a nejaké zvláštne slová používa aj smerom k pánovi prezidentovi.

V posledných mesiacoch sú napäté vzťahy medzi Igorom Matovičom a Andrejom Dankom. Lenže Andrej Danko má problém aj s podpredsedom Smeru Marekom Maďaričom, aj s poslancom a pravou rukou premiéra Erikom Tomášom. Najnovšie aj s Richardom Sulíkom a nejaké zvláštne slová používa aj smerom k pánovi prezidentovi. Myslím, že každý sa už v práci alebo v škole stretol s takýmto konfliktným typom človeka, nie je ľahké s ním vychádzať.

Biztweet: Súčasnosť prináša stále nové a nové podozrenia z rôznych káuz vlád Roberta Fica a o ich oprávnenosti sa prestáva pochybovať. Vaše hnutie je známe tým, že politické body zbiera hlavne poukazovaním na tieto kauzy, ako to, že preferenčne podľa prieskumov padá?

Veronika Remišová: Nepovedala by som, že hnutie preferenčne padá, v prieskumoch dosahujeme viac-menej rovnaký výsledok, ako vo voľbách, prípadne o pár percent menej. Podobné čísla sme mali aj pred voľbami, no nakoniec sme dosiahli veľmi dobrý výsledok. Časť našich voličov zrejme váha medzi viacerými stranami. Dôvodom môže byť práve to množstvo káuz, pri ktorých sa nám horšie darí komunikovať náš program. Máme v ňom množstvo konkrétnych opatrení, pred voľbami bolo napríklad školstvo hodnotené ako jeden z najlepších programov, ale kvôli kauzám vlády to verejnosť až tak nevníma.

Biztweet: Nemožno nepostrehnúť napätú situáciu hlavne medzi Igorom Matovičom a vládnymi poslancami. Okrem žalôb dochádza prakticky k neustálym vzájomným osočovaniam. Myslíte, že takáto horúca krv prospieva riešeniu faktickej stránky problémov?

Veronika Remišová:  K ostrým výmenám dochádzalo hlavne na mimoriadnych schôdzach ku kauze Bašternák a pri debate o zmene rokovacieho poriadku, ktorý obmedzuje poslancov opozície. Nie je to môj štýl, ale vzhľadom na prístup vládnej koalície ku kauze Bašternák sa tým ostrejším slovám nečudujem. Okrem týchto dvoch oblastí normálne v parlamente pracujeme, aj poslanci koalície hlasovali napríklad za moje zmeny v protischránkovom zákone, alebo v zákone o hazarde a diskusia aj s niektorými kolegami z koalície je vecná a konštruktívna. V posledných mesiacoch sú napäté vzťahy medzi Igorom Matovičom a Andrejom Dankom. Lenže Andrej Danko má problém aj s podpredsedom Smeru Marekom Maďaričom, aj s poslancom a pravou rukou premiéra Erikom Tomášom. Najnovšie aj s Richardom Sulíkom a nejaké zvláštne slová používa aj smerom k pánovi prezidentovi. Myslím, že každý sa už v práci alebo v škole stretol s takýmto konfliktným typom človeka, nie je ľahké s ním vychádzať.

Veronika Remišová

Veronika Remišová.

 

Biztweet: Andrej Danko prišiel so zmenami v rokovacom poriadku, ktoré sú podľa vás v rozpore s ústavným zákonom. Opozícia plánuje podniknúť právne kroky, už tak urobila?

Veronika Remišová: O rozpore s ústavou nehovoríme iba my, ale aj pán prezident, ktorý zákon nepodpísal, a tiež jediný ústavný právnik medzi poslancami koalície Peter Kresák, ktorý za zákon ani nehlasoval. Podanie na ústavný súd je už pripravené, ak to bude potrebné, obrátime sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Najviac ma ale mrzí, že sme kvôli tomuto nepremyslenému návrhu Andreja Danka museli zbytočne márniť čas. Jedna horalka ani tričko v parlamente určite nepatria medzi hlavné problémy Slovenska.

Biztweet: Nebolo by na mieste dohodnúť sa na stiahnutí zmien v rokovacom poriadku výmenou za kompromisný prísľub, napríklad nepoužívania hanlivých výrazov?

Veronika Remišová: Zrovna tie hanlivé výrazy okrem mimoriadnej schôdze zaznievajú len výnimočne, často z úst koaličných poslancov, prípadne samotného predsedu parlamentu Andreja Danka. Okrem toho ak chceme slušnosť v krajine, v prvom rade by mal ísť príkladom pán premiér a nečastovať svojich občanov výrazmi ako špinavé protislovenské prostitútky, alebo prirovnaniami k záchodovému pavúkovi. Najmä keď sa mu títo občania svojimi daňami skladajú na plat aj na limuzínu.

Veronika Remišová

Veronika Remišová

 

Biztweet: Predseda národnej rady prekvapil okrem iného aj tým, že sa s opozičným Richardom Sulíkom stretol na tému predčasných volieb. Ako to vnímate a kontaktoval aj vás?

Veronika Remišová: Nie, nás s tým neoslovil. Samozrejme, nie som fanúšikom tejto vládnej koalície. Ale v záujme krajiny je, keď už takúto vládu máme, aby sa sústredila na prácu a nezaoberala sa vzájomnými intrigami.

Biztweet: Aký je váš postoj k predčasným voľbám?

Veronika Remišová: Vo všeobecnosti často opakované voľby zbytočne brzdia riešenie problémov, ktoré krajinu trápia. Ale ak si vláda s vládnutím nevie dať rady, čo je podľa mňa prípad súčasnej vlády, môžu predčasné voľby priniesť pozitívnu zmenu.

Biztweet: Ak by bola situácia v stave, že by nevládol SMER, alebo by ste vstupom do alternatívnej koalície túto možnosť zmarili, prehodnotili by ste súčasný postoj večne opozičnej strany?

Veronika Remišová: Druhé volebné obdobie v opozícii nám nerobí radosť, ale aspoň môžeme posilniť prítomnosť v regiónoch a lepšie komunikovať náš program. Som presvedčená, že tretíkrát už v opozícii nebudeme.

Čítajte aj: 

Remišová pre biztweet: Keď môžu dostať do basy ministrov v Čechách alebo v Rumunsku, musí sa to dať aj u nás

Lajčák pre Biztweet: Ku kauze údajného predraženia sme uviedli sériu argumentov

--

Biztweet: Ako sa na stoličke plnokrvnej političky cítite po prvých mesiacoch? Je to také ako ste si predstavovala?

Veronika Remišová: Viac menej áno. V parlamente ma prekvapil malý záujem o odbornú debatu. Parlament by mal byť o výmene názorov na problémy krajiny. Samozrejme vždy tam bude politika, ale väčšinu času je to dnes tak, že koalícia iba stláča hlasovacie gombíky. Opozičný poslanec mnohokrát ani nevie, prečo jeho koaliční kolegovia hlasujú proti jeho návrhu. O aktivitách niektorých poslancov často celé obdobie nepočujete nič, v parlamente sa ani neozvú. Je to škoda, pretože by som si rada vypočula ich stanovisko, prečo napríklad nepodporia výrazné zlepšenie podmienok pre opatrovateľov ťažko postihnutých, opatrenia pre rodiny, alebo niektoré užitočné antikorupčné návrhy, čo sme predkladali.

Biztweet: Čo za hnutie a osobne plánujete pre rok 2017?

Veronika Remišová: Hlavnou výzvou pre naše hnutie bude posilnenie práce v regiónoch, vytvorenie siete našich priaznivcov, príprava na voľby do VUC a komunálne voľby. Okrem toho bude prioritou hnutia práca na opatreniach na podporu rodiny, zlepšenie školstva a potláčanie korupcie. Ja sa chcem  budúci rok špeciálne venovať podpore pre mládež, ktorú ministerstvo trestuhodne zanedbáva a zlepšeniu infozákona, ktorý je dôležitým nástrojom pri odhaľovaní plytvania a korupcie. Z vládnych zákonov sa budem určite snažiť zlepšiť zákon o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov a novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktoré pripravuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. A samozrejme mojou úlohou ako opozičnej poslankyne je kontrolovať vládu v tom, ako sa napríklad čerpajú eurofondy, alebo ako a na čo sa vynakladajú naše spoločné peniaze. Aby sa nestalo, ako teraz pred Vianocami, že ministerstvo rozdáva desiatky tisíc eur na nezmyselné štúdie, len aby rýchlo minulo peniaze.

 

 

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb